Trwa ładowanie...

Małe firmy zatrudniają coraz więcej

W II kw. 2014 r. przedsiębiorstwa nowoczesnej gospodarki odnotowały 3,72 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W skali całego półrocza wzrost zatrudnienia był wyższy i wyniósł 4,06 proc. – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2014” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

Małe firmy zatrudniają coraz więcejŹródło: © Rawpixel - Fotolia.com
d2ejxq7
d2ejxq7

W II kw. 2014 r. przedsiębiorstwa nowoczesnej gospodarki odnotowały 3,72 proc. wzrost zatrudnienia wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W skali całego półrocza wzrost zatrudnienia był wyższy i wyniósł 4,06 proc. – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2014” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.

W II kw. 2014 r. wzrost zatrudnienia w firmach produkcyjnych nowoczesnej gospodarki wyniósł 3,87 proc., a w sektorze usługowym 3,64 proc. Tym samym, żaden z sektorów nie wysunął się wyraźnie na prowadzenie, a w obu zaobserwowano podobne tendencje.

Kwiecień - czerwiec 2014 r. był już trzecim kwartałem z rzędu, w którym większy wzrost zatrudnienia odnotowano w mniejszych firmach nowoczesnej gospodarki (poniżej 500 pracowników) niż w większych przedsiębiorstwach (powyżej 500 pracowników). Podtrzymana została również skala różnic. Podobnie do I kw., w II kw. 2014 r. zarejestrowano niemal dwukrotnie większy wzrost zatrudnienia w małych i średnich firmach w porównaniu do większych podmiotów. Mniejsze firmy odnotowały wzrost na poziomie 5,44 proc. w sektorze usługowym i 5,49 proc. w sektorze produkcyjnym, tym samym średnia ważona dla przedsiębiorstw tej wielkości wyniosła 5,45 proc. Choć wskaźniki zarejestrowane w dużych firmach były niższe (3,62 proc. w produkcji, 2,8 proc. w usługach, średnia ważona 3,12 proc.), analiza długookresowa wskazuje na większą stabilność tych podmiotów, która znajduje odzwierciedlenie w mniejszych wahaniach poziomu zatrudnienia na przestrzeni lat.

We wskazanym okresie odnotowano również pozytywne zmiany na całym rynku. Firmy z sektora nowoczesnej gospodarki nadal zatrudniają znacznie chętniej w porównaniu do ogółu polskich przedsiębiorstw, ale rynek coraz wyraźniej podąża śladem awangardy biznesu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego – dopiero po raz drugi w ostatnich latach – nie wskazują na spadek zatrudnienia, a na wzrost o 0,7 proc. w II kw. i 0,5 proc. w I półroczu. Jest to kontynuacja pozytywnych zmian zaobserwowanych już w pierwszych miesiącach tego roku.

- Niemal 4 proc. wzrost zatrudnienia w sektorze nowoczesnej gospodarki to doskonały wynik. Owszem widzimy pewne wyhamowanie wobec wzrostu obserwowanego na początku roku, ale zawsze powtarzam – nie czepiajmy się prymusów! Nowoczesna gospodarka niezmiennie odnotowuje kilkuprocentowy wzrost w każdym kwartale – wskaźniki te są znacznie lepsze od danych ogólnorynkowych. To nie jest przypadek. Wszystko sprowadza się do modelu biznesowego. Najbardziej innowacyjne firmy stale monitorują swoje wyniki, optymalizują działalność w poszczególnych obszarach, stawiają na eksport, tną niepotrzebne koszty, zwiększają inwestycje w core business, a zadania, które mogą wydzielić – po prostu powierzają profesjonalistom. Cyklicznie publikowane przez nas raporty potwierdzają, że jest to dobry i sprawdzony model zarządzania. Kiedy ogół rynku – zgodnie z naszymi przewidywaniami – idzie tym samym tropem, należy się tylko cieszyć. Oznacza to, że polska gospodarka coraz wyraźniej się odbija. Widać to również na innych przykładach –
poprawia się koniunktura, rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, spada bezrobocie, Powiatowe Urzędy Pracy odnotowują wzrost liczby ofert pracy. O sektor Nowoczesnej Gospodarki zawsze byłem i będę spokojny, ale teraz dostrzegam również wyraźne sygnały poprawy w polskim biznesie ogółem – mam nadzieję, że jest to poprawa nie tylko sezonowa - powiedział Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska.

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7