Trwa ładowanie...
emigracja
14-01-2014 09:41

Szwajcaria - nowy raj dla polskich pracowników?

Już za niespełna cztery miesiące - 1 maja 2014 roku, szwajcarski rynek pracy zostanie ponownie całkowicie otwarty dla Polaków. Dla wielu osób oznacza to możliwość zarabiania w walucie, w której mają kredyty. Czy wypłata we frankach i warunki pracy skłonią Polaków do masowej emigracji do kraju słynącego z banków i zegarków?

Szwajcaria - nowy raj dla polskich pracowników?Źródło: © Unclesam - Fotolia.com
d1z1fju
d1z1fju

Pokus jest sporo, jednak wiele wskazuje na to, że Szwajcaria nie stanie się kolejną, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, zieloną wyspą dla pracujących Polaków. Co może stanąć na drodze do szwajcarskiego raju, w którym stopa bezrobocia nie przekracza 3,5 proc., a średnie miesięcznie wynagrodzenie to równowartość około 5 tys. euro? Podstawową przeszkodą może się okazać bariera językowa.

- Zwłaszcza na prowincji ważna jest znajomość przynajmniej jednego z języków narodowych. W dodatku odmiana niemieckiego, którą posługuje się 65 proc. Szwajcarów jest trochę dziwna i nawet rodowitym Niemcom może sprawiać problemy - ostrzega Artur Ragan z Work Express.

Przed przystąpieniem do pakowania walizek, warto najpierw wysłać potencjalnemu pracodawcy dokumenty aplikacyjne. - Wielu naszych rodaków może zatrzymać w kraju szwajcarska dokładność w analizowaniu dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Pracodawcy w Szwajcarii bardzo skrupulatnie sprawdzają wartość wszelkich dyplomów i świadectw pracy. Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Innowacji (Secrétariat d'Etat à la formation, à la recherche et à l'innovation SEFRI) ocenia dyplomy i decyduje o uznaniu ich na równi ze szwajcarskimi - wyjaśnia ekspert z Work Express. - Wyjazdy do Szwajcarii utrudniają też bardzo wysokie koszty utrzymania na miejscu. Na północy Szwajcarii powszechne są nawet wyjazdy na zakupy do Niemiec - bo tam jest po prostu taniej - dodaje Ragan. Mimo tych przeszkód, z pewnością część osób spróbuje swoich sił na nowym rynku pracy. Kuszą przede wszystkim zarobki.

d1z1fju

- Średnie miesięczne zarobki w Szwajcarii to równowartość 5 tysięcy euro. W ubezpieczeniach i finansach średnia pensja wynosi dwa razy więcej. Wynagrodzenia są bardzo zróżnicowane zależnie od branży i regionu i rzadko są podawane w ofertach pracy - mówi Artur Ragan. - Zgodnie z informacjami Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Statystycznego, miesięczny dochód szwajcarskiego gospodarstwa domowego to przeciętnie 8797 franków szwajcarskich.

Już dziś w Szwajcarii można nieźle zarobić

- Aktualne oferty pracy czasowej dostępne w sieci, dotyczą takich stanowisk jak: • opiekunka do dzieci (z dobrym niemieckim) - 1000 euro,
• opiekunka osób starszych - 1300 euro
• kucharz -1500 euro,
• pomoc kuchenna - 700 euro,
• kelner - 900 euro + napiwki,
• kosmetyczka - 800 – 1100 euro,
• recepcjonistka - 1000 euro,
• pielęgniarka - 1700 euro,
• ślusarz/monter konstrukcji stalowych - 1700 euro - wymienia Ragan.

- Pojawiają się również oferty z wyższej półki: dla lekarzy, specjalistów IT czy specjalistów od kontrolingu, ale tu nie ujawniono wysokości zarobków. Od czasu do czasu trafiają się takie "perły" jak oferta pracy w Szwajcarii dla operatora koparko-ładowarki ze stawką 35 franków brutto na godzinę. Przy 168 godzinach pracy miesięcznie i według dzisiejszego kursu to ponad 20 tys. zł miesięcznie. Rzecz jasna biegła znajomość języka jest obowiązkowa - dodaje rzecznik prasowy Work Express.

Choć Szwajcaria jest jednym z mniejszych europejskich krajów i ma tylko około 8 mln mieszkańców, atrakcyjność turystyczna tego alpejskiego państwa sprawia, że branże związane z turystyką są bardzo chłonne. Jednak obcokrajowcy mogą tu liczyć na pracę nie tylko w usługach. - Potencjał jest niemały. Szwajcarzy potrzebują zarówno wykwalifikowanych pracowników budowlanych jak i wysokiej klasy specjalistów. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na stanowiska średniego szczebla - ocenia Artur Ragan.

d1z1fju

- Pracownicy sezonowi mają szansę znaleźć tam pracę w sektorze rolnictwa i usług - zwłaszcza związanych z turystyką. Czy powinniśmy się więc obawiać, że otwarcie szwajcarskiego rynku pracy, będzie oznaczało kolejną falę emigracji w Polsce? - Trudno wyrokować. Tamtejszy rynek pracy nie jest tak chłonny jak np. niemiecki. Istnieje też więcej, trudnych do przełamania barier - np. językowa. Z drugiej strony Polaków do ubiegania się o pracę w Szwajcarii zachęcają bardzo wysokie zarobki, porządek, zaawansowanie cywilizacyjne, dobre warunki pracy i hojny system świadczeń socjalnych - podsumowuje Artur Ragan.

AD ,AS, WP.PL

d1z1fju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z1fju