Trwa ładowanie...

Wygrać i przegrać rozmowę kwalifikacyjną

Co pomaga dostać pracę? Być może są to pewne sztuczki zastosowane podczas rekrutacji. Rozmowy kwalifikacyjne są prawdopodobnie jednymi z najważniejszych spotkań w życiu, a ich wynik może znacznie wpłynąć na twoją karierę. Ważne jest, aby gruntownie do niej się przygotować.

Wygrać i przegrać rozmowę kwalifikacyjnąŹródło: © FotolEdhar - Fotolia.com
d47ri0x
d47ri0x

Co zrobić, by być zatrudnionym? Jak podaje businessnewsdaily.com eksperci wskazują na kilka ważnych rzeczy:

Sprecyzowanie pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Większość ludzi boi się dopytać rekrutera i prosić o doprecyzowanie pytania. Martwią się, że tym samym mogą zostać posądzeni o nierozumienie czy unikanie tematu. Tymczasem dokładne zrozumienie pytania i to co rekruter miał na myśli jest decydujące dla odpowiedzi. Warto sparafrazować pytanie i powiedzieć: "Czy to ma pan/pani na myśli?

Głośne myślenie

Wielu rozmówców milczy, gdy nie zna odpowiedzi lub po prostu odpowiada "nie wiem". Ale myślenie na głos to dobra taktyka. Rozwiązaniem jest powtórzenie pytania i głośne wyciąganie wniosków. Rekruter przysłuchując się może dawać wskazówki.

Komunikacja niewerbalna

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej wiercisz się albo wpatrujesz w podłogę lub stół, twoja mowa ciała może cię zdyskwalifikować. Nawet jeśli jesteś doskonale wykwalifikowany i przygotowany. Dobra komunikacja niewerbalna świadczy o kandydacie. To coś, czego większość ludzi nie ćwiczy, a wystarczy przeprowadzić pozorowane rozmowy z przyjacielem lub w przed lustrem, ćwiczyć swój kontakt wzrokowy i postawę ciała.

d47ri0x

Poznanie własnego CV

Dlaczego? Wiele osób poszukuje pracy u różnych pracodawców. Przygotowuje też kilka wersji swojego CV, by dostosować je do wymogów firmy i stanowiska. Warto więc znaleźć czas i zapamiętać tę konkretną wersję, która została przekazana jako aplikacja do danego stanowiska. Po to, by m.in. nie dać się zaskoczyć pytaniami o wydarzenia, sukcesy, porażki sprzed kilku lat.

Wiedza o firmie

Przed rozmową kwalifikacyjna koniecznie trzeba wiedzieć przynajmniej podstawowe fakty o firmie. Należy też mieć wiedzę na temat wymagań i obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz. Warto znać nie tylko opis pracy i organizacji, ale zwyczaje społeczności, w której miałbyś ewentualnie pracować.

A czego absolutnie nie można robić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Wg monsterpolska.pl należy wystrzegać się pewnych zachowań i sformułowań:

  • Po prostu potrzebuję pracy Firmy poszukują ludzi, którzy naprawdę chcą pracować na danym stanowisku i planują związać się z daną firmą na dłużej. A taka deklaracja o tym nie świadczy.
  • Mam też rozmowę w ………. Nie należy wspominać o innych rozmowach kwalifikacyjnych. Daj się poznać, że firma dla której chcesz pracować jest dla ciebie wyjątkowa. A jeżeli wspomnisz o innych rekrutacjach, w których uczestniczysz, postaraj się, aby było jasne, że to na pracy właśnie w tym konkretnym miejscu zależy ci najbardziej.
  • Co będę z tego miał? Jeśli na wstępie padają roszczeniowe stwierdzenia, dla osoby prowadzącej rekrutację to niepokojący sygnał. Kwestie: co pracodawca oferuje na danym stanowisku lub jaka kultura organizacyjna panuje w firmie lepiej poruszyć na późniejszym etapie rekrutacji.
  • Brak pytań To błąd. Niezadawanie pytań może świadczyć o braku zainteresowania stanowiskiem i firmą. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie nie tylko tego, czy jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, ale też czy jest to stanowisko, na którym chciałbyś pracować. Jeżeli nie o konkrety, to zapytaj czy w twojej aplikacji jest coś, co rekruter chciałby poruszyć, a o co do tej pory jeszcze nie zapytał. Warto zapytać też o coś, co pokaże, że posiadasz wiedzę na temat danej firmy, np. o nowy duży projekt. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to dowód zainteresowania daną ofertą.
  • Przekręcenie nazwiska Przed rozmową o pracę upewnij się, że wiesz jak dokładnie nazywa się rekruter i stanowisko, na które aplikujesz. Podanie błędnych danych osoby to sposób na zrobienie negatywnego pierwszego wrażenia. To brak przygotowania i profesjonalizmu.

bor,AS,WP.PL

d47ri0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ri0x