Sonda

Najbardziej smakuje mi pizza z restauracji...








Kontakt

Napisz do nas

Napisz swoje uwagi dotyczące serwisów ekonomicznych Wirtualnej Polski

Partnerzy

Kryzys finansowy na świecie

Pakiet antykryzysowy utrudni zdobycie stałej pracy

PAP / "Metro" | 10.08.2009 | 06:18

  A A A
 
Pakiet antykryzysowy utrudni zdobycie stałej pracy


(fot. Jupiterimages)

Pakiet antykryzysowy wprowadza utrudnienia, przez które młodym będzie jeszcze trudniej niż do tej pory zdobyć stałą pracę - ocenia "Metro".

Zamiast poprawić trudną sytuację na rynku pracy pakiet antykryzysowy może uderzyć w około 2 mln młodych Polaków zatrudnionych na umowach terminowych. W przedziale wiekowym 25 -34 lat, umowy na czas określony ma 1,2 mln osób, Pośród osób w wieku od 15 - 24 lat jest ich ponad 800 tys. Jak wynika z danych GUS (IV kwartał 2008 r.) stałych umów o pracę nie mają 3 mln pracujących Polaków.

Ustawa antykryzysowa, miała w zamierzeniu chronić osoby zatrudnione na czas określony. Jak się okazuje posiada ona jednak luki, które łatwo mogą wykorzystać pracodawcy.

Po pierwsze, pomimo że według ustawy umowy czasowe można zawierać tylko na dwa lata, nie są przewidziane żadne konsekwencje za przekroczenie tego okresu. Dodatkowo pakiet znosi dotychczasową zasadę, że trzecia umowa o pracę być bezterminową.

W praktyce może to spowodować, iż nieliczni pracodawcy będą proponować swoim pracownikom umowy na stałe. A to najbardziej uderzy w młodych ludzi.

Najnowsze wiadomości na temat kryzysu. Przeczytaj »

TAGI: pakiet antykryzysowy, pracownik, praca, umowa, kryzys, rynek pracy

ZOBACZ W SŁOWNIKU: Parkiet

oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ocena: 0 [0]
~Theo [2009-08-10 09:50]

Jakość stanowiongo w Polsce prawa ...
nie odbiega od jakości polskich dróg. Zwykle znajdzie się jakieś " i czasopism" które powoduje, że wartość ustawy jest śmieciowa. Pierwszy z brzegu przykład: ustawa o przekształceniach własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych. W niej " i czasopism" nazywa się "w miarę możliwości" a więc w praktyce prezesi mogą spać spokojnie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Zapytaj eksperta [2009-08-10 09:48]

u putina
na straganie robota jest trzeba tylko wp[ropwadzić kartki na mięso

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lolo [2009-08-10 09:44]

Zawiodłem się na PO
A ja głupi im zaufałem. I na nich głosowałem. teraz wiem że SLD jest najlepsze.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mańka [2009-08-10 09:41]

na barykady
niektórych nie nauczono kultury albo mają problem sami z soba, innych wyzywa od prostaków a sam jak prostak się wypowiada!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jacku [2009-08-10 09:36]

Historia
Mają czego chcieli A propos młodzież głosującej na Tuska.Prze wojną secesyjną na południu U.S.A. biali bardzo różnili się pod względem zamożości byli wielcy plantatorzy i ubogi farmerzy .W armii konfederacji oficerami byli synowie plantatorzy bo byli wykształceni (mieli za co się kształcić) lub po prostu z racji majątku . ubodzy byli szergowcami .Oficerowie raczej rzadziej giną niżeli szeregowi ( bo najdzielniej walczą króle a najgęściej giną chłopy),ale i tego było za dużo i wprowadzono ustawę o tym,że plantatorzy,którzy mieli powyżej 30 niewolników byli zwolnieni z służby wojskowej ,ubodzy farmerzy tworzyli bardzo dobrą armię , wysokie morale nadrabiało braki w uzbrojeniu ,aprowizacji.Plantatorzy nazywali tych,którzy z za nich walczyli " biedne białe śmiecie"

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jacek [2009-08-10 09:32]

najgorsze jest przesuniecie okresu rozliczeniowego
na 12 miesięcy. W naszym zakładzie dyrektor każe nam pracować po 12 godzin a zimą nas powysyła na 2 miesiące do domu, bo wtedy pracy jest mało. Zatem przez pół roku w okresie ciepłych miesięcy, gdy dzieci maja wakacje, my -rodzice musimy harować jak woły po 12 godzin nie majac za to zapłacone !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Adrain [2009-08-10 09:27]

Haha
Dobrze Powidznae chcieliscie to macie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~karol [2009-08-10 08:27]

Gdzież on jest ten nasz kochany LUK? Gdzie jego zawsze celne komentarze?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~dziadek [2009-08-10 09:17]

dobrze wam tak
chcieliście dziwolągów w rządzie to ich macie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nika [2009-08-10 09:15]

umowa czasowa
a ja mam umowe czasowa na 5 lat,nie na dwa...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~goździk [2009-08-10 09:15]

pogratulować pomysłowości...
Cóż, brawo za pomysł, tylko kto w takim razie będzie robił na te wszystkie emerytury, renty i zasiłki jak się młodym podejmowanie pracy na stałe utrudni? "świetny" pomysł...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Boromir [2009-08-10 08:50]

PIĘKNIE! :///
"Dodatkowo pakiet znosi dotychczasową zasadę, że trzecia umowa o pracę być bezterminową." TO JA SIĘ PYTAM: DO EMERYTURY MAM PRACOWAĆ NA CZAS OKREŚLONY ZMIENIAJĄC PRACĘ CO ROK?! KOMUŚ TOTALNIE ODBIŁO!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ala [2009-08-10 09:13]

napisałeś"dobrego pracownika"
dla niego rzeczywiście nie ma znaczenia, bo pracodawca i tak przedłuży z nim umowę. Ale łatwiej będzie zwolnić lesera, bo nie trzeba podawać powodu, tylko zwolnić za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Ale żeby się przekonać, że to dobry pracownik, trzeba z nim trochę popracować.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ss [2009-08-10 08:58]

wypowiadaja sie ci którzy maja
juz stala prace, w miare ulozone zycie i zero empatii!!!!przypomnijcie sobie jak to byllo jak wy szukaliscie pracy!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~PÓTIN [2009-08-10 09:09]

Uciekajcie!!!
Ludzie uciekajcie z kraju!!! Głosowalem na Tuska, wiem wstyd ale na pewno nie bede glosowal na PIS bo to tez beznadziejny pomysl. Lewica tez odpada bo zrobia nam z kraju "burdel" w ktorym homoseksualisci beda mogli adoptowac dzieci! Nie ma juz na kogo glosowac trzeba uciakac. Nie dlugo w tym kraju wybuchnie rewolucja nikt nie jest w stanie wytrzymac takich cisnien. Srednia pensja w Unii przekracza 2500 tys zl u nas to cale 1500 zl. Zasilek dla bezrobotnych u nas 577 zl nie u nas:) 2100zl, o emeryturach lepiej nie mowic...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~akodo [2009-08-10 09:04]

3 umowa na stałe ??
zarówno pracodawcy jak i PIP twierdzą że liczą się jedynie umowy zawarte po przystąpieniu Polski do Unii .... dziwnym trafem jedną z umów miałem zawartą na miesiąc przed tym magicznym terminem, i załapałem się na to miłe traktowanie. Dziwne jest założenie że gorsze traktowanie pracowników może być sposobem na walkę z kryzysem, ale chyba nie chodzi o kryzys a o zrobienie dobrze właścicielom firm.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lat [2009-08-10 07:35]

Najlepiej bedzie, gdy ten rzad nic dalej nie bedzie robil
Przynajmniej nic nie zepsuje. Wiecie dlaczego Tusk wstaje o 6 rano? Zeby dluzej moc nic nie robic. I z tego co widac lepiej niech tak zostanie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~prywata [2009-08-10 08:56]

Warunkiem otrzymania dotacji z unii powinno było być
zatrudnianie pracowników. Załatwiono sobie i kolesiom zastrzyk kasy za nic, nie pomogło to państwu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Agladysz [2009-08-10 08:51]

umowa na czas
Dziennikarze pokręcili jak zwykle aby wywołać sensację. Jeżeli ustawa przewiduje, że umowy czasowe mogą być zawierane maksymalnie na dwa lata to umowa niespełniająca tych warunków będzie nieważna a zatrudnianie pracownika bez umowy jest surowo karalne. Każdy sąd pracy tak zasądzi.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kleofas [2009-08-10 08:50]

Chcesz żyć normalnie ?
Uciekaj do Anglii. Tam nawet podczas kryzysu sytuacja ma się lepiej, niż tutaj za rządów POpulistów. A dlaczego ? Bo tam jest wolny rynek , a my nadal tkwimy jedną nogą w PRL. Odpowiadacie za to też Wy, rodacy, ponieważ nie potraficie zrozumieć, że człowiek powinien sam dbać o siebie i państwo nie powinno mu ani nic dawać, ani odbierać.

odpowiedz