Trwa ładowanie...
d38swyz
01-12-2015 14:55

Śląskie/ Inżynier jakości i operator maszyn wśród najbardziej poszukiwanych zawodów

Inżynier jakości i operator maszyn to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów w sektorze produkcyjnym w województwie śląskim - wynika z badań "Kapitał ludzki na Śląsku" zaprezentowanych w Katowicach. Eksperci apelowali m.in. o wybieranie studiów technicznych.

d38swyz
d38swyz

Wśród pożądanych kompetencji na pierwszym miejscu znalazła się wiedza techniczna, następnie znajomość języków - w szczególności angielskiego i niemieckiego - a doświadczenie dopiero na trzecim miejscu.

Eksperci, opierając się m.in. na danych GUS, zwracali uwagę na rozbieżności pomiędzy wyborem kierunku studiów przez studentów a potrzebami rynku pracy.

"Studenci najczęściej wybierali ekonomię i administrację (łącznie 22 proc.) podczas gdy kierunki inżynierskie wybrało 9 proc. młodych ludzi. To bardzo mało zwłaszcza, że 35 proc. osób pracuje na Śląsku w produkcji. Sądzimy, że wkrótce tę lukę pokoleniową, która za chwilę się pojawi trzeba będzie wypełnić. Dlatego zachęcam rodziców do posyłania dzieci do szkół zawodowych" - apelowała we wtorek Agnieszka Kolenda z Hays Poland.

"Patrząc na rynek pracy i środowisko biznesowe, w którym jesteśmy, zachęcalibyśmy mocno do przemyślenia swoich decyzji. Mając na uwadze w jakim kierunku rozwija się region i rynek pracy sugerowalibyśmy zainteresowanie się stanowiskami czy też kierunkami inżynierskimi" - powiedziała Karolina Szyndler z Hays Poland.

d38swyz

Szyndler zaznaczyła, że ten apel kierowany jest również do kobiet a propagowane od lat hasło "Dziewczyny na politechniki" jest nadal aktualne. Kolenda podkreśliła, że po studiach technicznych "prawdopodobieństwo znalezienia dobrej pracy jest dużo większe".

Do najbardziej poszukiwanych pracowników w sektorze produkcyjnym Szyndler zaliczyła inżyniera jakości (m.in. produkcji) ze znajomością języka niemieckiego. Poszukiwani są także pracownicy utrzymania ruchu: mechanicy, elektronicy, mechatronicy, automatycy.

Wielu respondentów, jak podkreślali eksperci, poszukiwało pracowników o wskazanych umiejętnościach ze względu na dużą rotację na tych stanowiskach. "Problem nadmiernej rotacji dotyka ok. 40 proc. ankietowanych i dotyczy głównie stanowisk produkcyjnych" - poinformowano. "Firmy radzą sobie z problemem braku dostępności pracowników, poszukując kandydatów poza regionem (około 50 proc. ankietowanych) i odpowiednio doszkalając pracowników, także w obszarze języków obcych" - wskazano.

Kolenda odnosząc się do "luki pokoleniowej", którą w sektorze produkcyjnym będzie można niebawem odczuć dodała, że pracodawcy są "coraz częściej otwarci na doszkalanie ludzi, których mają w swoich zasobach". Jest to również, jak dodała, pewną wskazówką dla osób poszukujących pracy, że warto śledzić trendy i doszkalać się oraz aktualizować wcześniejsze uprawnienia w swoim zawodzie. "Pracodawcy naprawdę zmagają się z dużym problemem, żeby tych pracowników pozyskać" - zaznaczyła Kolenda.

d38swyz

Według ekspertów należy również zmieniać myślenie potencjalnych pracowników o zawodach, gdyż stanowiska pracy zwłaszcza w sektorze produkcyjnym są bardzo nowoczesne i w wielu przypadkach są związane nie tyle z pracą fizyczną, co z wykonywaniem pewnych czynności technicznych.

"Praca w sektorze produkcyjnym bardzo często opiera się na programowaniu pewnych elementów urządzeń. Na traktujmy pracy związanej z produkcją - jak to niestety często bywa - jako coś bardzo ciężkiego fizycznie, czy wiążącego się z brudem" - powiedziała Kolenda. Jak dodała, konieczna jest rzetelna informacja o zawodach.

Według danych zaprezentowanych na konferencji ludność woj. śląskiego to ok. 4,5 mln osób, w tym ponad 2,9 mln to osoby w wieku produkcyjnym (20-64 lata). W śląskich uczelniach studiuje ok. 144 tys. osób.

d38swyz

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Hays Poland we współpracy z Urzędem Miasta Katowice w pierwszej połowie 2015 roku wśród kilkudziesięciu firm działających w sektorze produkcyjnym i ich pracowników oraz wśród studentów lokalnych uczelni. Rozmawiano z menedżerami HR, a pracownicy i studenci otrzymali ankiety internetowe bądź papierowe. Na ankietę odpowiedziało łącznie 656 osób studiujących bądź pracujących na Śląsku.

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz