Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
29-06-2015 16:44

5 sposobów oszczędzania na wakacjach

Wakacje to okres beztroski i możliwość odcięcia się od codziennych spraw. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyjazd za granicę, urlop w kraju czy nawet kilka dni na działce, warto mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, aby urlop nie nadszarpnął znacząco budżetu domowego.

5 sposobów oszczędzania na wakacjachŹródło: WP.PL
d5bek4j
d5bek4j

Wakacje to okres beztroski i możliwość odcięcia się od codziennych spraw. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyjazd za granicę, urlop w kraju czy nawet kilka dni na działce, warto mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko, aby urlop nie nadszarpnął znacząco budżetu domowego.

*W artykule proponujemy kilka sposobów na to, jak i na czym można zaoszczędzić podczas letniego odpoczynku. Kliknij i sprawdź. *

* *

1. Finanse

W badaniu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2014 roku i plany na rok 2015” czytamy, że 40 % Polaków w 2014 roku nie wyjechało na wakacje z powodu braku środków finansowych. Jeśli odpowiednio wcześniej zaczniemy odkładać nawet drobne kwoty co miesiąc, uda nam się skorzystać z okazji last minute w środku sezonu, może kupić na serwisie z zakupami grupowymi wycieczkę lub po prostu... pojechać na wakacje, kiedy w Polsce nastanie zima!

d5bek4j

Technik oszczędzania jest kilka, ale chyba najprostsza polega na zmniejszeniu stałych wydatków - np. podczas ciepłych miesięcy zrezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru - w zależności od tego jak dużo i daleko jeździsz miesięcznie zaoszczędzisz od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych!

Większość instytucji finansowych wprowadza opłaty za konto, kartę, a nawet korzystanie z bankomatów. Zamknij konta, z których nie korzystasz, a płacisz za ich obsługę, zrezygnuj z kart, których nie używasz. Porównaj ofertę konta osobistego1 swojej instytucji z propozycją Kasy Stefczyka - jeśli założysz tam konto IKS Classic, za darmo będziesz mieć prowadzenie tego konta w miesiącu, w którym wpływy wyniosły min. 1500 zł*, do tego za darmo są wypłaty gotówki z sieci ponad 900 bankomatów SKOK 24, eCard i Global Cash na terenie całej Polski, wydanie karty płatniczej Visa, wypłaty i wpłaty gotówki w placówkach Kasy. Do końca sierpnia 2015 r. trwa promocja, dla osób dołączających do Kasy i otwierających to konto, sprawdź jej szczegóły na stronie www.kasastefczyka.pl/aktualnosci/dolacz-do-kolekcjonerow-korzysci

Jeśli planujesz wyjazdy zagraniczne, koniecznie sprawdź także tabelę opłat i prowizji za przewalutowanie przy płaceniu kartą – może się okazać, że korzystniej będzie wymienić walutę w kantorze internetowym. Kolejnym sposobem na oszczędzanie może być też zmiana taryfy u operatora energii, telewizji, Internetu czy usług telekomunikacyjnych na bardziej korzystną. W skali roku przyniesie to kilkadziesiąt złotych oszczędności.

Jeśli uda Ci się wprowadzić te zmiany jednocześnie, szybko zauważysz, że pod koniec miesiąca na koncie zostaje więcej środków. A to dopiero początek!

  • Dotyczy łącznej sumy wpływów na IKS Classic z rachunków innych niż Twój własny w Kasie w miesiącu kalendarzowym.
d5bek4j

2. Transport

Według raportu przygotowanego dla Stena Line na temat podróży samochodem na wakacje 20151, aż 60 % podróżujących po Europie Polaków decyduje się na podróż samochodem, ponieważ według większości badanych jest to środek transportu, który daje największą swobodę i elastyczność. Jednak biorąc pod uwagę fakt ceny paliwa i tego, że do samochodu zazwyczaj bierzemy więcej bagażu niż jest nam potrzebne, w ostateczności przepłacamy.

Organizując wakacje na własną rękę, warto rozejrzeć się za opcjami carpoolingu. Jest to inicjatywa społeczna polegająca na wspólnych przejazdach, w myśl której powstały serwisy i aplikacje zrzeszające ludzi posiadających samochód i chętnych do zabrania pasażerów w podróż w tym samym kierunku. Carpooling wykorzystywany może być również na co dzień w dojazdach do pracy.

d5bek4j

Alternatywą dla carpoolingu może być planowanie podróży z wyprzedzeniem, szukanie okazjijak promocje weekendowe czy pakiety rodzinne i kupowanie biletów po niższych cenach. Takie rozwiązania są popularne również wśród polskich przewoźników. W Internecie działa się wiele serwisów, na których znajdziesz informacje o promocyjnych cenach przejazdów i lotów. Warto również obserwować profile na Facebooku, których administratorzy zajmują się wyłanianiem okazji cenowych i publikujący o nich informacje na swoich fanpage'ach.

Pamiętajmy również o tym, aby nie kupować/zabierać na urlop ze sobą zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy. Część kosmetyków, jak żel pod prysznic, szampon czy krem do opalania, można wziąć po jednej sztuce lub kupić w drogerii miniaturowe odpowiedniki. Jeśli szczególnie zależy nam na miejscu, np. podczas podróży autem czy autokarem, kupmy kosmetyki po przyjechaniu do celu naszej podróży.

1 http://www.stbi.biz/pliki/turinfo/materialy/turinfo_20150325_raport_stena_line.pdf

d5bek4j

3. Jedzenie

Jeśli jesteśmy już przy pakowaniu warto wspomnieć też o prowiancie. Na nim też można zaoszczędzić podczas podróży. Na samą trasę warto przygotować suche przekąski jak kanapki, bakalie, ewentualnie owoce i wodę do picia. Takie zaopatrzenie ustrzeże podróżujących od wydawania pieniędzy na posiłki w przydrożnych barach i stacjach benzynowych.

Jak się okazuje jednak, dla wielu turystów wyjazd wakacyjny to również odpoczynek od... gotowania. Jak podaje „Raport podróżnika Travelplanet.pl 2015”, ponad 75 % kupionych wycieczek w 2014 roku obejmowało opcję all inclusive. Możesz zaoszczędzić jednak na pakiecie żywieniowym w hotelu i skorzystać z lokalnej kuchni - pamiętaj, że najwyższe ceny posiłków i napojów są w restauracjach w ścisłych centrach miast oraz blisko atrakcji turystycznych. Jeśli w okolicy hotelu lub pola namiotowego znajduje się jakiś lokal, warto sprawdzić jego ofertę. A jeśli celem Twojej podróży nie są doznania kulinarne, szczególnie zagranicą, najtaniej zjesz w znanych sieciówkach z fastfoodem.

d5bek4j

4. Zakwaterowanie

35 % ankietowanych przez TNS osób w badaniu na zlecenie serwisu Casamundo2 wskazało, że samodzielnie organizuje noclegi podczas urlopów, najczęściej decydując się na wynajem domu wakacyjnego lub apartamentu. W Internecie łatwo można trafić na wyszukiwarkę kwater letniskowych, gdzie osoby prywatne za niską opłatą wynajmują swoje mieszkania turystom. Za pomocą Internetu łatwo znajdziemy lokum za granicą, natomiast w Polsce najlepszym sposobem jest szukanie informacji o wynajmie dla turystów w okolicach dworca lub w punktach informacji turystycznej. Wynika to z faktu, że w polskich miejscowościach turystycznych, często mieszkania wynajmowane są tylko w okresie letnim, dlatego nie inwestuje się w promocję w wyszukiwarkach czy w budowanie strony www.

Jeśli wyjeżdżamy w ciepłe rejony, tanim i dobrym rozwiązaniem noclegowym jest namiot. Rozstawienie go na legalnym, strzeżonym polu to koszt rzędu 20 – 100 zł dla dwóch osób za noc. Pamiętajmy, że nie w każdym kraju można wszędzie legalnie rozbić namiot, dlatego zawsze starajmy się szukać wyznaczonych do tego miejsc.

d5bek4j

Jeśli jednak zależy nam na komfortowych wakacjach w hotelu, pozostaje rezerwowanie pobytu znacznie wcześniej i ewentualne negocjowanie ceny, czekanie na wyprzedaże w biurach podróży lub skorzystanie z oferty na serwisach z zakupami grupowymi.

2 http://www.tur-info.pl/p/ak_id,39062,,noclegi,hotele,polacy,zmiany,wypoczynek,wydatki,organizacja,casamundo,polacy.html

5. Ubezpieczenie

Niestety, w przypadku wakacji Polacy oszczędności szukają również w polisach ubezpieczeniowych. W Raporcie Travelplanet.pl i Expandera „Polaków wakacji planowanie” czytamy, że przy rezerwacji wakacji, zaledwie co trzeci klient decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia, a jego średnia kwota to 150 zł. Częściej ubezpieczamy się wyjeżdżając zimą na narty czy snowboard, co naturalnie podyktowane jest strachem związanym z kontuzjami doznanymi na stoku. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zdrowia, życia czy mienia, nie warto oszczędzać i czasem lepiej wydać kilka dodatkowych złotych, ale mieć spokój w trakcie urlopu.

Szukając polisy ubezpieczeniowej – jeśli nie otrzymujemy jej w pakiecie wycieczki w biurze podróży – warto zgłosić się do kilku miejsc i porównać polisy, wybierając ta najkorzystniejszą.

Jeśli wybieramy się zagranicę, szczególnie w rejony zagrożone atakami terrorystycznymi czy kataklizmami naturalnymi, warto zarejestrować się na portalu MSZ Odyseusz. Serwis jest poświęcony Polakom podróżującym po świecie, a jego działalność polega na kontaktowaniu MSZ z Polakami przebywającymi zagranicą, w lokalizacjach, w których doszło do nadzwyczajnych wydarzeń. Zarejestruj się i dowiedz więcej o programie na www.odyseusz.msz.gov.pl

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j