Jak oszczędzać na ogrzewaniu? 7 porad, które uratują twój domowy budżet

Jacek Frączyk, kapitalni.org, WP | aktualizacja 2016-01-23 (14:09) 1 rok 3 miesiące 1 dzień 3 godziny i 5 minut temu | 179 opinii
 
374591i2.jpg

Temperatury poniżej zera zagościły w Polsce już na dobre. Globalne ocieplenie z polskim styczniem nie ma szans. Kaloryfery pracują pełną parą a nasze portfele trzęsą się z niepokoju o ubytek w domowym budżecie. Jak ograniczyć straty nie trzęsąc się z zimna w swoim mieszkaniu? Kampania Kapitalni.org, w tym pomoże.

Wydatki na nośniki energii wynoszą w Polsce prawie 11 procent domowego budżetu - podaje Główny Urząd Statystyczny w najnowszych wyliczeniach. Na tak wysoki wynik składa się klimat w Polsce, choć istotna jest też wysokość wynagrodzenia.

W Polsce miesięczne wydatki na nośniki energii na jedną osobę w gospodarstwach domowych wyniosły 123 zł w pierwszej połowie ubiegłego roku - wynika z danych GUS. W 2014 roku wydawaliśmy złotówkę więcej, a w 2013 roku siedem złotych więcej.

Tylko tyle zaoszczędziliśmy miesięcznie na lecących w dół cenach surowców energetycznych, jak węgiel, gaz i ropa.

Zajmujemy przy tym dopiero 22 miejsce na 28 państw Unii Europejskiej pod względem wysokości płacy. Zwiększone potrzeby grzewcze i mniejsze wynagrodzenia powodują, że Polacy dużo wydają na energię cieplną, tj. opał, ogrzewanie sieciowe, prąd czy gaz.

Więcej z pensji na ogrzewanie muszą wydawać w Europie jedynie Czesi i Słowacy - po 11 procent oraz 13 procent wartości domowego budżetu. Oba kraje są nieco wyżej w rankingu zarobków, ale metody wykorzystywane przez naszych sąsiadów - ogrzewanie elektryczne i gazowe - są droższe niż najczęściej stosowany w Polsce węgiel.
Kapitalni.org stworzyło listę siedmiu porad, jak obniżyć koszty ogrzewania w mieszkaniu i zmienić te niekorzystne proporcje.

Uwagi szczególnie do serc powinni wziąć sobie mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy zużywają aż 18 procent ciepła gospodarstw domowych w Polsce, ale również śląskiego (prawie 14 procent) i kujawsko-pomorskiego (8 procent). Oto one:

* Nie zasłaniaj grzejnika

Nawet jeśli kaloryfer w pokoju nie należy do najładniejszych, a zasady feng shui każą nam akurat w tym miejscu postawić łóżko - nie róbmy tego. Zasłaniając źródło ciepła, nawet tylko zasłonami, utrudniamy odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer grzeje wtedy mocniej, a rachunki rosną. Bezpieczna odległość, jaką powinniśmy zachować między grzejnikiem a meblami, to minimum 10 cm.

* Jeśli nie ma cię w mieszkaniu, nie grzej

Wyłączmy kaloryfery przed wyjściem do pracy. Jeżeli nikogo nie ma w domu przez cały dzień, a grzejniki pracują pełną parą, niepotrzebnie tracimy pieniądze. Warto wyrobić sobie nawyk zakręcania kaloryferów przed wyjściem.

W blokach nie będą z tego powodu co prawda zadowoleni sąsiedzi, którzy korzystają na ogrzanych przez ciebie murach, ale mówi się „trudno”.

* Zamykaj drzwi do pomieszczeń

Znacznie łatwiej jest ogrzać mały pokój niż dużą przestrzeń. Ciepłe powietrze ucieka do chłodniejszego przedpokoju właśnie przez otwarte drzwi. Dzięki temu banalnemu zabiegowi utrzymamy wyższą temperaturę w mieszkaniu.

* Uszczelnij okna i inne miejsca, przez które może uciekać ciepło.

Pamiętaj jednak, żeby zapewnić choćby minimalną cyrkulację powietrza między pomieszczeniami. Całkowita izolacja może prowadzić do problemów z wilgocią, a nawet być niebezpieczna, gdy mamy w mieszkaniu np. instalację gazową.

* Wietrz krótko i intensywnie

Lepiej otworzyć okna na oścież, wpuścić do pokoju świeże powietrze i po chwili je zamknąć, niż pozostawić uchylone okno na dłużej.

* Skorzystaj z folii odbijającej ciepło

Można ją kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Folia kosztuje niewiele, a daje naprawdę duże oszczędności! Jeżeli grzejnik znajduje się pod oknem, to wyściełamy folią przestrzeń pod parapetem i przy ścianie – ciepło odbija się wtedy od folii i wraca do mieszkania.

* Odpowietrz kaloryfery

Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, że grzejniki nie działają w pełni efektywnie. Jeżeli kaloryfer grzeje słabo, a ustawiony jest na maksymalną temperaturę, oznacza to, że jest zapowietrzony. Pamiętaj, żeby odpowietrzać grzejniki przed każdym sezonem grzewczym.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 43 31,62%
nie 93 68,38%

Opinie (179)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~łukasz 2016-07-29 (14:32) 8 miesięcy 26 dni 2 godziny i 42 minuty temu

ze swojego doświadczenia wiem, że bardzo dobrze wpływa wymiana okien na szczelne, energooszczędne. u siebie akurat mam trzyszybowe z Sożala, które ostatniej zimy pozwoliły wreszcie trochę zaoszczędzić. zauważyłem też, że przestawienie narożnika w salonie trochę dało, bo grzejnik może oddawać ciepło na cały pokój, a nie, że ogrzewał mebel! ;p

odpowiedz

0
0
~cichociemny 2016-06-14 (20:07) 10 miesięcy 9 dni 21 godzin i 7 minut temu

Drodzy Goście forum proszę abyście się zapoznali z podstawowymi pojęciami: licznik ciepła (ciepłomierz) oraz podzielnik kosztów ciepła. Notabene ten ostatni nie jest urządzeniem pomiarowym, nie podlega więc legalizacji. Więcej informacji o tych urządzeniach możecie znaleźć na stronach internetowych: Urzędu Regulacji Energetyki i WIKIPEDII. Ciepłomierz jest instalowany w każdym bloku (w piwnicy), po to aby spółdzielnia wiedziała ile jednostek ciepła zużyto w budynku wielolokalowym. Kosztuje kilkaset złotych. PS. W moim bloku lokatorzy bardzo często uchylali okna (nie mylić z krótkotrwałym otwieraniem). Zostawiali je na całe dnie i noce. Ile ciepła uciekało do atmosfery w okresie grzewczym widać było na rozliczeniu kosztów centralnego ogrzewania. Zmiana mentalności lokatorów przyniosła wymierne korzyści.

odpowiedz

2
3
~szymek-43 2016-01-24 (15:08) 1 rok 3 miesiące 2 godziny i 6 minut temu

11lat temu wykupilismy mieszkania po bylej kopalni w Zaqlebiu i zalozylismy Wspolnote Mieszkaniowa.Wszystkie mieszkania maja odrebna wlasnosc.Co roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym podejmujemy uchwalami plan robot do wykonani.ustalamy koszty utrzymania nieruchomosci wspolnei.8 lat temu po podjeciu uchwaly zalozylismy podzielniki firmy SIMENS.Od 8 lat. okolo 90% wlascicieli popiera ten system rozliczen kosztow za C O.C .Ja osobiscie jestem zadowolony z teqo typu pomiaru.Przed zalozeniem podzielnikow rocznie placilem 1806 zl.,a obecnie place od oqrznia 44 m2 mieszkania okolo 900 zl.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~trewnik 2016-03-09 (11:30) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 5 godzin i 44 minuty temu

najwazniejsze nie zasłaniaj grzejnika i nie kombinuj przy podzielniku ciepła np jak jest zamontowane

odpowiedz

0
0
~szymek-43 2016-01-31 (17:01) 1 rok 2 miesiące 24 dni i 13 minut temu

Do cyklon. Przed zalozeniem podzielnikow elektronicznych roczny koszt za C.O wynosil 123649,90 tys.zl.za oqrzanie. 3170,51m2.powierzchni lacznie z suszarniami i klatkami schodowymi.Po zalozeniu podzielnikow roczny kZoszt za CO wynosi. 91310,69 tys.zl.Z teqo wynika ze rocznie placimy jako Wspolnota M.mniej o ponad 32339 tys.zl.Blok jest 4-ro pietrowy i 5-cio klatkowy.Blok jest ocieplon od stropodachu po strp piwnic(termomodernizacja) oraz byly wymienione okna w mieszkaniach i piwnicach oraz wymienilismy drzwi wejsciowe do klatek schodowych.Tyle w tym temacie.

odpowiedz

0
0
~szymek-43 2016-01-26 (11:53) 1 rok 2 miesiące 29 dni 5 godzin i 21 minut temu

Czytajac komentarze uwazam,ze wyparkowe podzielniki ciepla nie spelniaja swojej roli poniewaz pobieraja ciplo nie tylko z kaloryferow ale rowniez z otoczenia.Szczeqolnie latem , im cieplej tym wiecej wyparowywuje cieczy z podzielnika nawet wtedy qdy jest juz po zezonie qrzewczym.Do rozliczrnia kosztow za CO-za zuzycie ciepla w miesxkaniach nalezy zainstalowac podzielniki elektroniczne np.firmy SIMENS poniewaz sa dokladniejsze i nie pobieraja ciepla z otoczenia w okresie letnim.W bloku w ktorym mieszkam mamy Wspolnote Mieszkaniowa w ktorej kazdy z wlascicieli ma odrebna wlasnosc i zarzadzamy sami.Elektroniczne podzielniki ciepla zainstalowalismy 7 lat temu i jak narazie jestesmy zadowoleni z takieqo typu podzielnikow i sposobu podzialu kosztow za C O.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

50
7
~tylewtemacie 2016-01-23 (19:53) 1 rok 3 miesiące 21 godzin i 21 minut temu

Chcemy delegalizacji podzielników ciepła ponieważ to oszustwo - dzieli koszty ale nie wg zużycia. Nie ma nawet legalizacji Urzędu Miar i Wag. Ludzie marzną w mieszkaniach w bloku i zgodnie z tymi poradami hodują pleśń.. Chore! Powinniśmy mieć prawdziwe mierniki ilości pobranego ciepła lub płacić ryczałt od powierzchni a nie szacunkowy udział w ogrzewaniu pionu, bloku lub wybranych sąsiadów! Podzielniki to oszustwo. Może chociaż PiS to zdelegalizuje!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
2
~kil 2016-01-24 (16:28) 1 rok 3 miesiące i 46 minut temu

polacy są leniwi , moi znajomi ledwo wiążą koniec z końcem a swiatło swieci sie non stop nikt tam nie gasi az do późnej nocy , podobnie telewizor , ogrzewanie chodzi pełną parą bo są zbyt leniwi by uszczelnić mcno sfatygowane drzwi wejsciowe . takich rodzin jest niestety bardzo wiele

odpowiedz

11
2
~proste 2016-01-23 (23:57) 1 rok 3 miesiące 17 godzin i 17 minut temu

Rozpędzić mafie spółdzielcze Wywalić i ROZLICZYĆ wszystkich pracowników sp-ni!- kliki rodzinno-towarzyskie Sprawdzić kto, jak i za ile rozlicza Centralne ogrzewanie Skontrolować zaprzyjaźnione spółki współpracujące ze sp-niami Dlaczego uczciwi ludzie mają utrzymywać armię urzędasów i ich rodziny obsadzone w radach spółdzielni?!!! POdobno komuny już nie ma?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
2
~szymek-43 2016-01-24 (15:43) 1 rok 3 miesiące 1 godzinę i 31 minut temu

Ja na noc zakrecam termostat na 0 ,natomiast w dzien odkrecam na 2 i jedna kreska (2,25) i jak wychodze z domu to tez zakrecam na 0.Temperatura u mnie w mieszkaniu utrzymuje sie okolo 22-23` Mieszkam na parterze w bloku 5-cio klatkowym.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: