Trwa ładowanie...

Tak powstaje jeden z najdelikatniejszych materiałów świata

Produkcja jedwabiu to żmudny i długotrwały proces. Tajemnicy jego powstawania Chińczycy strzegli przez 2000 lat. Każdego, kto ją zdradził, czekał wyrok śmierci. Dziś można o tym swobodnie mówić i warto, bo chociaż mamy XXI wiek, to proces jego wytwarzania niewiele zmienił się na przestrzeni ostatnich tysięcy lat.

Tak powstaje jeden z najdelikatniejszych materiałów świataŹródło: Delphimages
d1onwkp
d1onwkp

Światowa produkcja jedwabiu na poziomie około 50 tys. ton rocznie stanowi zaledwie 0,2 proc. całej produkcji włókien. Spowodowane jest to tym, że prawdziwy jedwab wciąż produkuje się przy użyciu jedwabników - owadów, które przepoczwarzając się z larwy w ćmę produkują kokon, z którego pozyskuje się materiał.

Sam proces zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Uwzględnia się w nim produkcję karmy, czyli uprawę drzew, których liście są pożywką dla owadów. Jedwabniki mogą żywić się liśćmi różnych gatunków, jednak najlepsza jest morwa i dąb. Często, w przypadku produkcji w innych rejonach świata, pokarm dla nich sprowadza się aż z Chin, gdzie rośnie chińska biała morwa.

Kolejny etap to hodowla jedwabników. Odbywa się ona wiosną i trwa tylko dwa miesiące. Przez resztę roku jaja przechowuje się w niskiej temperaturze. Wylęg odbywa się, gdy na morwach pojawią się pierwsze liście i trwa nieco ponad tydzień. Potem przez miesiąc gąsienice żywią się liśćmi drzewa, jedząc przez ten czas bez przerwy i przybierając na wadzę 10 000 razy.

Następnie, po około miesiącu od wylęgu, jedwabniki owijają się w kokon, co trwa aż trzy dni. Wtedy rozdziela się je na te, które przepoczwarzą się w dorosłego osobnika i będą się rozmnażać, i na te, które zostaną użyte do produkcji włókna.

Zobacz, jak wygląda proces powstawania jednego z najdelikatniejszych materiałów świata.

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp