Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Norwegii?

Wynajęcie mieszkania w Norwegii nie jest zbyt trudne, jeśli masz już tam pracę i potrafisz się dogadać po norwesku lub angielsku. W przeciwnym razie będziesz mieć z tym poważne kłopoty. Opłata za wynajem lokum z sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką waha się w granicach 3500-6000 koron

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Norwegii?Źródło: Thinkstockphotos
d2gkduw
d2gkduw

Wynajęcie mieszkania w Norwegii nie jest zbyt trudne, jeśli masz już tam pracę i potrafisz się dogadać po norwesku lub angielsku. W przeciwnym razie będziesz mieć z tym poważne kłopoty. Opłata za wynajem lokum z sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką waha się w granicach 3500-6000 koron.

Wielu Polaków wyjeżdżających do pracy w Norwegii za pośrednictwem agencji działających w kraju nie musi się troszczyć o znalezienie zakwaterowania, gdyż te najczęściej zapewnia na miejscu pracodawca. Miesięczny koszt takiego lokum waha się w granicach 4800-5600 koron miesięcznie. W kwocie tej ujęte są już wszystkie rachunki i opłaty. W takim mieszkaniu, przeznaczonym dla pracowników, mieszkają zazwyczaj dwie osoby. Znajduje się w nim salon, dwie sypialnie oraz łazienka i kuchnia.

Pokój na początek

Mieszkanie zapewnione przez pracodawcę to w większości opcja dla pracowników wykwalifikowanych wysłanych do Norwegii przez agencje. Reszta musi poszukać zakwaterowania na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem na początek jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu typu Bofellesskap. Są to lokale kilkupokojowe, w których wynajmowane są pojedyncze pomieszczenia. Kuchnia i łazienka są wspólne. Taki pokój można już znaleźć za 2000-2500 koron miesięcznie. Sporym zainteresowaniem Polaków cieszą się mieszkania typu hybel. To odpowiednik polskiej kawalerki, często zlokalizowanej przy jednorodzinnych domach. Ceny 3000-5000 koron, w zależności od miejsca i standardu.

Zainteresowanych wynajęciem mieszkania w Norwegii czeka kilka przeszkód. Po pierwsze trzeba być przygotowanym finansowo na opłacenie depozytu i czynszu z góry. Pamiętaj, że nikt nie podpisze z tobą umowy najmu, jeśli nie będzie miał gwarancji, że będziesz w stanie opłacać czynszu. Po drugie właściciel lokalu może zechcieć przedstawienia referencji z poprzedniego miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji warto poprosić o wystawienie pozytywnej opinii swojego pracodawcę.

d2gkduw

Najdrożej jest w Oslo i Trondheim, najtaniej na obrzeżach mniejszych miast. Na mieszkanie z dwoma sypialniami trzeba wyłożyć 4500-8000 koron miesięcznie. Wynajęcie całego domu to wydatek co najmniej 7000-8000 koron. W przypadku mniejszych budynków, o niskim standardzie można trafić na coś tańszego. Do opłaty za wynajem trzeba doliczyć rachunki za ogrzewanie i prąd. Opłata za wodę wliczana jest najczęściej w czynsz.

Ogłoszenia

Ogłoszeń (annonser) z mieszkaniami szukaj w lokalnych gazetach i na witrynach internetowych pod hasłem „bolig til leie”. Warto zajrzeć na strony: www.finn.no, www.zett.no, www.hybel.no, www.htl.no, www.obos.no i www.bolignorge.no. Klikając na zakładkę „avansert sok”, możesz szczegółowo określić swoje wymagania co do typu mieszkania, liczby pokoi, opłaty za czynsz itp. Adnotacja „1 soverom” oznacza to lokal z jedną sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biur pośrednictwa wynajmu nieruchomości. Znajdziesz je na stronach internetowych: www.utleiemegleren.no. www.boligutleie.no. W większości agencji spotkasz się z pracownikami mówiącymi po angielsku. Nie licz jednak na to, że uda ci się coś wynająć na kilka tygodni. Minimalny okres to co najmniej sześć miesięcy, a najczęściej rok. Depozyt stanowi zwykle wysokość 2-3 miesięcznego czynszu.

Pod namiotem

Najtańszym, choć najmniej komfortowym rozwiązaniem jest wynajęcie miejsca na polu biwakowym (namiot) lub w domku letniskowym. Kempingi znajdują się zwykle przy drodze, co kilkadziesiąt kilometrów. Można je znaleźć prawie w każdym mieście.

d2gkduw

W zależności od pola kempingowego, doba za nocleg pod namiotem dla dwóch osób kosztuje w granicach 90-170 koron. Drożej jest w schroniskach i domkach letniskowych. Za nocleg zapłacisz tam ok. 400 koron. Jeszcze wyższe ceny są w obiektach typu bed&breakfast oferujących spanie ze śniadaniem.

Adresy i kontakty z tysiącami miejsc noclegowych w norweskich hotelach, domkach letniskowych, schroniskach, na kempingach i farmach znajdziesz na stronie www.rlb.no/accommodation. Hosteli szukaj na www.vandrerhjem.no.

Możesz też rozbić namiot na dziko. W Norwegii jest to dopuszczalne, pod warunkiem, że zrobisz to w odległości co najmniej 150 metrów od zabudowań. Zapewnisz sobie w ten sposób bezpłatne zakwaterowanie. Niestety, z powodu zimnego klimatu jest to rozwiązanie przejściowe.

d2gkduw

Przydatne słowa

Hus – dom
Stue – salon
Rom – pokój
Leie – czynsz
Etasje – piętro
Kjřkken – kuchnia
Soverom – sypialnia
Til leie – do wynajęcia
Boligareal – powierzchnia
Rekkehus – dom szeregowy
Bolig, Leilighet – mieszkanie
Enebolig – dom wolnostojący
Bolig type – rodzaj mieszkania
Utleid – nieaktualne (ogłoszenie)
Blokkleilighet – mieszkanie w bloku
Toppleilighet – mieszkanie na poddaszu
Hybel – odpowiednik polskiej kawalerki
Leie pr. mnd. – miesięczna opłata za czynsz
Leie inkl. Strom – czynsz zawiera opłatę za prąd
Moblert/Umoblert – umeblowane/nieumeblowane
Depositum 3 maneders leie – depozyt w wysokości trzymiesięcznego czynszu
Bofellesskap – kilkupokojowe mieszkanie, w którym wynajmowane są pojedyncze pokoje (wspólna kuchnia i łazienka)
Tomannsbolig – dom bliźniak/dom z dwoma mieszkaniami, vertikaldelt (dzielony w pionie), lub horisontaldelt (w poziomie)

Maciej Sibilak

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw