Trwa ładowanie...

Tanie mieszkania na wynajem. Rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy

Program przewiduje między innymi udostępnienie tanich mieszkań na dawnych gruntach Skarbu Państwa - na własność lub na wynajem. Rząd poinformował o tym w komunikacie po zakończonym posiedzeniu.

Tanie mieszkania na wynajem. Rząd przyjął Narodowy Program MieszkaniowyŹródło: Eastnews, fot: Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS
d1c0ls2
d1c0ls2

Program przewiduje między innymi udostępnienie tanich mieszkań na dawnych gruntach Skarbu Państwa - na własność lub na wynajem. Rząd poinformował o tym w komunikacie po zakończonym posiedzeniu.

aktualizacja 21:15

Działania przewidziane w programie będą wdrażane od IV kwartału tego roku. Główny element to tak zwane mieszkanie dostępne - czyli na wynajem z możliwością wykupu, powstające między innymi na gruntach Skarbu Państwa. Średni czynsz w takim mieszkaniu ma wynieść od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr. W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

W rządowym programie zapowiedziano również zwiększenie wsparcia dla budowy tego typu mieszkań. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie 35 - 55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych i chronionych oraz noclegowni i schronisk dla bezdomnych. Przewidziano również wsparcie budownictwa społecznych mieszkań czynszowych, budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego lub inne podmioty (np. deweloperów).

d1c0ls2

Ma również powstać program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych - IKM. Oszczędności na cele mieszkaniowe zebrane na tym subkoncie mają być zwolnione z podatku dochodowego od zysków kapitałowych.

Rząd zapowiada również przygotowanie nowego kodeksu urbanistyczno-budowlanego oraz nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Ponadto, przy premierze powstanie organ doradczo-oceniający - Krajowa Rada Mieszkaniowa. W jej skład wejdą eksperci specjalizujący się w tematyce mieszkaniowej, w tym osoby wyznaczone przez organizacje pozarządowe. Rada będzie przygotowywała ocenę roczną i informację o stanie działań w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, przedstawi też analizy i opinie związane z polityką mieszkaniową państwa i rekomenduje zmiany programowe i legislacyjne.

Rząd szacuje, że dzięki tym zmianom, do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców Polski powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej, co oznacza wzrost z 363 do 435 mieszkań na 1000 osób. ##Co na to deweloperzy? Polski Związek Firm Deweloperskich pozytywnie ocenia wiele założeń programu mieszkanie plus, jednak podkreśla, że projekt zwiększenia liczby mieszkań do 435 na 1 tys. osób do 2030 r. jest trudny w realizacji i możliwy tylko przy zaangażowaniu firm i kapitału prywatnego. Przedstawiciele Polskiego Związku Firm Deweloperskich uważają, że zwiększenie wysokości wsparcia na budownictwo komunalne i społeczne jest zasadne. "Niezwykle pozytywny jest fakt, że rząd zauważył liczne patologie na rynku mieszkań komunalnych, które są często zajmowane przez osoby bardzo dobrze zarabiające" - podkreślił związek. Zdaniem PZFD propozycja weryfikacji dochodów i majątku osób zajmujących takie lokale co 5 lat jest dobrym rozwiązaniem.

Deweloperzy nie widzą w Narodowym Programie Mieszkaniowym zagrożenia, lecz szansę na współpracę z rządem przy realizacji polityki mieszkaniowej państwa. "Branża deweloperska chętnie zaangażuje się w budowę mieszkań na wynajem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Mamy dużą wiedzę i doświadczenie, które mogą być pomocne przy realizacji takich przedsięwzięć" - podkreślił dyrektor generalny PZFD Konrad Płochocki.

d1c0ls2

Dodał, że pojawiają się "uzasadnione obiekcje co do opcji dojścia do własności". "Nie wydaje nam się, aby społecznie sprawiedliwe było to, że z czasem część społeczeństwa zostanie posiadaczem mieszkania za cenę dużo niższą niż ta rynkowa, bo dopłacą do niego inni podatnicy" - wyjaśnił Płochocki.

Dyrektor generalny PZFD ocenił także propozycję dot. Indywidualnych Kont Mieszkaniowych. Jego zdaniem IKM "są wyraźnym i pozytywnym sygnałem wsparcia dla największej grupy obywateli". "Mogą pomóc w wykształceniu nawyku oszczędzania na cele mieszkaniowe oraz przyczynić się do długoterminowej stabilizacji finansowania rynku nieruchomości" - zauważył Płochocki.

d1c0ls2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0ls2