Logo dostawcy Tusk: początek produkcji polskiego grafenu to historyczna chwila

PAP | aktualizacja 2013-12-18 (13:51) 3 lata 4 miesiące 6 dni 11 godzin i 6 minut temu | 459 opinii
 
Tusk: początek produkcji polskiego grafenu to historyczna chwila

Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił. Jak podał "Puls Biznesu" za kilka lat rynek grafenu na świecie może być warty nawet 675 mld USD.

Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

Jak mówił szef rządu, w Polsce mamy wielu naukowców, a dzięki staraniom ministerstwa nauki "strumienie pieniędzy" będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. Ich osiągnięcia dają szansę na duże korzyści, w tym finansowe. - To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego "latarnikiem" jest ten projekt - powiedział.

- Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (...) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach - dodał premier.

Zwrócił uwagę, że coraz częściej polskim atutem jest myśl naukowa i odwaga do finansowych przedsięwzięć. - Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach, staną się polską specjalnością - ocenił. Jego zdaniem dzięki takim osiągnięciom polska nauka ma szansę stać się "prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem i zajęciem dla nielicznych wybrańców".


Czytaj także: Pieniądze z grafenu już płyną


Wykorzystanie grafenu obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. To materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, jest hydrofobowy (odpycha cząsteczki wody - PAP), ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem - poinformował prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.

- Posiadamy infrastrukturę, posiadamy produkt, (...), potrafimy go wytwarzać w konkurencyjnej cenie (...), ale to nie wystarczy dla utrzymania się w przyszłości. Potrzeba silnych i elastycznych działań, trzeba wykorzystywać wszelkie szanse, jakie przed nami stoją - powiedział Dąbrowski.

Zapowiedział budowę Centrum Grafenowego. Wskazał, że została zamówiona maszyna, która w pierwszym kwartale 2014 r. zostanie zainstalowana i rozpocznie produkcję grafenu wysokiej jakości na miedzi. "Ta maszyna i nasza wiedza pozwoli na wytworzenie grafenu o rozmiarach 30x30 cm. Jeszcze niedawno marzyliśmy o grafenie wielkości paznokci" - zaznaczył prezes ARP. Dodał, że w 2015 r. ma być wytwarzany zredukowany tlenek grafenu. - Celujemy w czysty grafen płatkowy do zastosowań biomedycznych - wyjaśnił. Dodał, że na 2016 r. planowane jest wytwarzanie wielkoformatowej produkcji grafenu na węgliku krzemu" - powiedział.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska mówiła o odwadze przekraczania granic myśli, podejmowania przedsięwzięć i odwadze inwestowania pieniędzy. Jej zdaniem polski grafen jest efektem marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. - I taką właśnie gospodarkę chcemy w tej chwili budować - zaznaczyła. Natomiast wiceminister skarbu Rafał Baniak ocenił, że mamy do czynienia z rewolucją. Wskazał, że do sprzedaży wchodzi produkt "superuniwersalny", który "nie leży ani w szafie naukowców, ani w szafie agendy rządowej, tylko jest pokazany polskiemu biznesowi".

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME jest partnerem strategicznym spółki Nano Carbon) Zygmunt Łuczyński mówił o wydarzeniu bez precedensu, bowiem chodzi o sprzedaż komercyjną produktu zaledwie po trzech latach od nagrody Nobla za prace nad nim.

Łuczyński ostrzegł, że w Polsce miały miejsce przypadki, kiedy jakiś program naukowy bardzo dobrze się rozwijał, ale po jakimś czasie osoby odpowiedzialne za przyznawanie środków kierowały pieniądze na inne projekty. - Potrzebne są szybkie ścieżki podejmowania decyzji i realizowania decyzji o finansowaniu (...). Co rok powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu, to każdy zmarnowany miesiąc można przeliczyć na zmarnowane pieniądze - mówił.

Szef ITME powiedział, że nie można zagwarantować, że grafen będzie tematyką wiodącą w polskiej gospodarce (...), natomiast pewne jest, że jeżeli projekt nie będzie się rozwijał, to grupa kilkudziesięciu naukowców, specjalistów w dziedzinie grafenu, na których wydano już dużo pieniędzy, znajdzie sobie pracę gdzie indziej.

Łuczyński poinformował, że obecnie instytut znajduje się w pierwszej dwudziestce placówek naukowych na świecie zajmujących się grafenem. Dodał, że ITME zajął się "dziwnym węglem" w 2006 r. - kiedy nikt za grafen nie dałby marnego grosza - m.in. dzięki wyższej dotacji statutowej, którą otrzymał z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. - W głowie nam się nie poprzewraca, bowiem na 2014 r. mamy obiecaną obniżkę dotacji - poinformował Łuczyński.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z ITME w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM. W środę, oprócz oficjalnego uruchomienia produkcji grafenu, ruszył także internetowy kanał sprzedaży tego materiału poprzez sklep graphenshop.pl.

Czytaj także: Zalejemy świat grafenemPolub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 287 90,25%
nie 31 9,75%

Opinie (459)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
1
~wojtek 2013-12-19 (10:45) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 12 minut temu

jakie jest zapotrzebowanie na grafen dzisiaj? Jakie kontrakty są już podpisane? Kto zajmie się przetwarzaniem grafenu na produkty z dużą wartością dodaną? Jakie to będą produkty, jak rokują na przyszłość? Czy rynek grafenu jest rozdrobniony, nie ma monopolistów narzucających ceny?

odpowiedz

8
1
~gość 2013-12-19 (10:33) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 24 minuty temu

życzymy sobie tych miliardów, czystych i przejrzystych jak grafen... ciekawa czy ta się da

odpowiedz

10
1
~Lejkowitz 2013-12-19 (10:32) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 25 minut temu

Prezesem Nano Carbon zostanie oczywiście niezawodny Józef Donaldowicz Bąk.

odpowiedz

13
1
~tomi 2013-12-19 (10:30) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 27 minut temu

Tusk zapowiedział budowę Centrum Grafenowego - a wiadomo przecież wszystkim , że jemu można wierzyć - Tusk jak mówi , że zbuduje to... mówi !!!

odpowiedz

16
2
jurek7475 2013-12-19 (10:29) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 28 minut temu

Zobaczycie....Polskę wydymają jak zwykle i sama jeszcze do tego interesu będzie musiała dołożyć.....tyle w temacie

odpowiedz

12
1
~Tass 2013-12-19 (10:26) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 31 minut temu

Ciesze się z sukcesu polskich naukowców ale od strumieni pieniędzy to lepiej ryżego trzymajcie jak najdalej.

odpowiedz

8
2
~tweety 2013-12-19 (10:24) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Niech lepiej Rząd trzyma się od tego z daleka. Tylko patr5zec jak sprzedadzą albo rozpieprzą. Kolejne Rządy które systematycznie i skutecznie pracowały na jednym tematem w Polsce to była destrukcja kraju. niech nie zwodzą was kolejne obietnice rzucane przez SLD czy PIS. Im przecież tylko chodzi o utrzymanie się przy korycie !

odpowiedz

5
2
~doc 2013-12-19 (10:18) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 39 minut temu

jak na takie gó*niane finansowanie nauki polskiej to za takie odkrycie normalnie Nobla powinni dostać, naukowcy za wytrwałość, toć nie ryży kudła :-) za pieprzenie do kamery.

odpowiedz

6
2
~henryk greiss 2013-12-19 (10:15) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 42 minuty temu

zarobimy ? tzn kto? oczekuje natychmiastowej obnizki vat, akcyzy na samochody, zniesienia podatku belki i innych docentokarierowiczowymysłów

odpowiedz

12
2
~Ekspercik 2013-12-19 (10:05) 3 lata 4 miesiące 5 dni 14 godzin i 52 minuty temu

No to czekamy teraz kiedy PO oglosi , że potrzebny jest duży wiekszościowy partner aby produkcja i dalszy rozwój nabrały tempa. wiekszościowy to znaczy tak ok 90% udziałów ( z ukrytą opcja na wykup pozostałych 10% w ciągu trzech lat). No ale o co chodzi - będą płacić podatki i VAT !!!

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: