Logo dostawcy Polski bursztyn cenniejszy niż gaz łupkowy?

Jan Bolanowski, WP.PL | dodane 2014-01-30 (15:32) 3 lata 2 miesiące 30 dni 17 godzin i 22 minuty temu | 766 opinii
 
Polski bursztyn cenniejszy niż gaz łupkowy?

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego polska ziemia skrywa olbrzymie zasoby bursztynu. Wartość krajowych złóż tego minerału może być większa niż całego węgla kamiennego wydobytego w Polsce po II wojnie światowej. Czy bursztyn stanie się dla naszej gospodarki równie ważny jak "czarne złoto"?

Bursztyn, czyli skamieniała żywica sprzed milionów lat, występuje w wielu miejscach na świecie, ale do wyrobu biżuterii najlepiej nadaje się bursztyn bałtycki występujący na południowych wybrzeżach tego morza - od Danii po Rosję. Po surowiec z tego regionu przyjeżdżali starożytni Rzymianie, a i dziś wyroby jubilerskie z tych stron trafiają na rynki całego świata.

Czytaj także: Może ruszyć wydobycie polskiego bursztynu »

Ostatnio o bursztynie zrobiło się wyjątkowo głośno, a to za sprawą gwałtownego wzrostu jego ceny. Niektórzy przedstawiciele branży jubilerskiej twierdzą wręcz, że za bursztyn trzeba obecnie płacić więcej niż za złoto. Przyjmując nieco bardziej umiarkowaną cenę 10 tys. zł za kilogram "Metro" wyliczyło, że polskie zasoby bursztynu są warte 7 bln zł, cztery razy więcej niż nasze całe PKB.

Bursztynowa Polska

Rzeczywiście według Państwowego Instytutu Geologicznego szacunkowe zasoby złóż bursztynu na terenie samych województw pomorskiego i lubelskiego wynoszą ponad 700 tys. ton. Do tego dochodzą potencjalne złoża na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz bursztyn występujący na obszarze historycznego wydobycia w Borach Tucholskich i na Kurpiach.

(fot. WP.PL)


- Na Kurpiach można znaleźć bursztyny, to wiadomo od dawna. Nie udokumentowaliśmy tam żadnego złoża, nie jest to też obszar prognostyczny dla poszukiwań, aczkolwiek ktoś inny może tam zasoby bursztynu znaleźć - wyjaśnia Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy PIG.

Wspomniane 7 bln zł to niemal półtora raza więcej niż najbardziej optymistyczne wyceny polskich złóż gazu łupkowego. Suma ta przekracza także cenę, którą trzeba było dziś zapłacić za cały węgiel wydobyty w Polsce od 1945 r. Jednak szanse na to, by wydobycie bursztynu stało się wiodącą gałęzią naszej gospodarki, są znikome.

Czytaj także: Samorząd żądny bursztynu »

Bursztynu wystarczy na tysiąclecia

- Zasoby prognostyczne surowca to nie to samo, co udokumentowane. Tylko nikły procent zostanie z nich udokumentowany, a jeszcze mniejszy wydobyty - studzi zapał Rutkowski. Obecnie mamy ledwie 1,1 tys. ton. udokumentowanych złóż. - Ewentualna eksploatacja nowych pokładów będzie wymagała zgody mieszkańców i nie może wywoływać konfliktów z ochroną środowiska, a to oznacza, że znaczna część tych obszarów będzie wyłączona z wydobycia - dodaje rzecznik PIG.

Kolejnym problemem jest kwestia skali popytu na bursztyn. Obecny wzrost cen zawdzięczamy wstrzymaniu eksportu przez rosyjską kopalnię w obwodzie kaliningradzkim, która rocznie wydobywała 300 ton surowca. Teoretycznie polskie zasoby starczyłyby na ponad dwa tysiące lat takiej produkcji. Ale gdyby na rynek trafiło więcej polskiego bursztynu, jego cena by spadła, a wydobycie stałoby się mniej opłacalne.

Choć nazwa bursztyn wywodzi się od niemieckiego bernstein, "kamień, który się pali", to na gaz z łupków oraz na inny palny kamień - węgiel kamienny, znacznie łatwiej znaleźć kupców. I to się w najbliższej przyszłości raczej nie zmieni.

Czytaj także: Polska ma skarb o wielkiej wartości »Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 578 83,53%
nie 114 16,47%

Opinie (766)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
2
~Justin Hunter 2014-02-10 (17:06) 3 lata 2 miesiące 19 dni 15 godzin i 48 minut temu

Ale racji troche ma. Albo dzielic po rowno i dla mlodych budowac tanie mieszkania, by mieli gdzie sie podziac i mogli zakladac rodziny. A nie jak to sie teraz dzieje, dziewczyny sie protytuuja by zarobic na mieszkanie czy studia, tudziez obie plcie razem wyjezdzaja do obozow pracy za granice, gdzie z kolei Polki wola Pakistanskich wyrobkow od Polakow bedacych obywatelami drugiej kategorii. Zas dla starszyzny plemiennej rowne emerytury, a nie jak teraz sztygar za nic nie robienie dostaje kilka tys emerytury, a babeczka z wlokiennictwa ledwo 800. Jak nie, to tak jak napisal czekac na powolne wymarcie Europy. Bo dlugi ten stan rzeczy, zwlaszcza z pakistanskimi bekartami i poszerzajaca sie islamizacja Europy, trwac nie bedzie! A najlepszym tego przykladem jest konfrontacja do niedawna najlepszych Panstw socjalnych Europy, a wiec Niemiec i Szwecji.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
0
~traper 2014-02-25 (02:14) 3 lata 2 miesiące 5 dni 6 godzin i 40 minut temu

Nie pokazywac frajerzy miejsc zasobow wystepowania bursztynu w Polsce!!!! To sprawa strategiczna dla Polski!!!!!Zaraz zainteresuja sie nami wywiady gospodarcze obcych panstw I .........,,bedzie po ptakach,,!!!!!! Publiczne ujawnianie tak cennego I poszukiwanego surowca jakim jest bursztyn powinno byc zabronione!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~~P 2014-02-25 (20:32) 3 lata 2 miesiące 4 dni 12 godzin i 22 minuty temu

Niemcy się obudzą o Prusy Wschodnie

odpowiedz

0
3
~Andy 2014-02-25 (15:31) 3 lata 2 miesiące 4 dni 17 godzin i 23 minuty temu

O to moja sie ubiegac o ziemie ( Pradzadek ) byl wlascicelem 1000 h na pomorzu to moze poprosze o rekompesate za utracone ziemie i bursztyny A moze bende wlascicelem kopalni wszystko mozeeeeee byc tylko w naszej kochanej POLSCE POLACY nie dajcie rozkrasc jej

odpowiedz

1
0
~twój jantar 2014-02-24 (17:36) 3 lata 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 18 minut temu

nic nie pokazywać frajerzy bo będzie P.O SZYBKO,zostawcie coś dla wnuków.

odpowiedz

13
1
~sd 2014-02-22 (23:10) 3 lata 2 miesiące 7 dni 9 godzin i 44 minuty temu

Skoro mamy go tak dużo to pewnie oddamy go za symbolicznego dolara naszym przyjaciołom z za oceanu.

odpowiedz

11
1
~dziennikarze-nieuki 2014-02-22 (19:47) 3 lata 2 miesiące 7 dni 13 godzin i 7 minut temu

"Za kilogram nieprzebranego, drobnego bursztynu można dostać około 120 zł." nie wiem skad te 10 tysi. Taka cena się zdarza tylko przy pojedynczych ogromnych bryłkach ponad 1 kg, ale też by spadła gdyby zaczęto je częściej znajdować. Zresztą jeśli dojdzie do komercyjnego wydobycia cena spadnie do około 50 zł za kg. pozdrawiam i życzę trochę więcej myślenia niż fantazjowania

odpowiedz

5
0
~Dżarret 2014-02-22 (18:58) 3 lata 2 miesiące 7 dni 13 godzin i 56 minut temu

Nie mam bladego pojęcia, jaką logiką kierują się nasi ekonomiści. Wartość 4-krotnego PKB. Stek bzdur. Wszystkim optymistom proponuję zimny prysznic oraz prostą kalkulację. Masowe wydobycie bursztynu spowoduje spadek jego ceny (prawo rynku - popyt i podaż). Nie wiem, dlaczego u nas miałoby być inaczej. Może nasi ekonomiści wiedzą???

odpowiedz

0
0
~vjlk 2014-02-22 (18:51) 3 lata 2 miesiące 7 dni 14 godzin i 3 minuty temu

Oj, Polska zarobi.

odpowiedz

17
1
~gosc12221 2014-02-22 (17:59) 3 lata 2 miesiące 7 dni 14 godzin i 55 minut temu

Ludzie!!! Polska jest bardzo zasobna w surowce naturalne (m.in. gaz, ropa, węgiel, bursztyn, rudy miedzi). Mój dziadek pracował w gazownictwie i już wtedy (jakieś 50 lat temu) mówił że w Polsce są duże ilości gazu. Polska gdyby miała porządną i przede wszystkim gospodarną władzę to już od paru lat byłaby w czołówce krajów najbardziej rozwiniętych! Nasz kraj to przecież centrum Europy. Polska powinna być bogatym państwem - położenie w środku Europy oznacza przecież duże zyski z transportu pomiędzy krajami przez nasze państwo. Ale nikt nie potrafi poprowadzić Polski do rozwoju. Trzeba w końcu wykorzystać sprzyjające warunki, a nie grzebać w przeszłości, kłócić się i sprzedawać majątki polskie!!!

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: