Schizofrenia galerii handlowych w średnich miastach

WP.PL / Dziennik Gazeta Prawna | dodane 2013-05-29 (08:32) 3 lata 10 miesięcy 26 dni 8 godzin i 38 minut temu | 1 opinia
 

Centra handlowe powstają w coraz mniejszych miastach. Dla samorządów to sytuacja schizofreniczna, czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

- w tej chwili trudno jest znaleźć na mapie Polski miasta liczące 40 tys. mieszkańców, w których nie byłoby centrum handlowego - mówi Karina Kreja z firmy doradczej CBRE.

Powstanie nowego centrum handlowego to dla miasta zarówno korzyści, jak i straty. Z jednej strony na rynku pojawiają się nowe marki, z drugiej strony sklepy prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców tracą klientów i padają.

Samorządowcy przyznają, że sytuacja jest schizofreniczna. Wpływy ze sprzedaży działek i przyszłych podatków to niewątpliwy plus dla miasta, ale z drugiej strony nowe centrum handlowe może pogorszyć sytuację na lokalnym rynku pracy. Zdaniem części ekspertów na 100 miejsc pracy związanych z powstaniem galerii znika 150-200 etatów. Izba Handlowa szacuje, że straty są jeszcze większe, bo jedno miejsce pracy w handlu nowoczesnym odbiera 4-5 miejsc pracy w handlu tradycyjnym.

Również sieci obecne w centrach handlowych muszą ważyć korzyści i straty. - Zawsze, gdy otwieramy swój sklep w centrum handlowym w małym mieście, to ten zlokalizowany np. przy rynku zamykamy. Przestaje być rentowny - mówi Piotr Nowjalis, wiceprezes zarządu CCC. Do podobnych problemów przyznaje się LPP. W efekcie każda z tych firm zamyka po kilkadziesiąt sklepów w skali roku.


Samorządowcy muszą się liczyć jeszcze z jedną kwestią. Na nowych sklepach może zależeć mieszkańcom ich miast. W zeszłym roku w Łebie zorganizowano referendum w sprawie odwołania burmistrza. Organizatorzy mieli pretensje m.in. o to, że market sieci Biedronka stanął nie w ich mieście, tylko w sąsiednim Wicku.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~kjlhgfjkj 2013-06-21 (03:29) 3 lata 10 miesięcy 3 dni 13 godzin i 41 minut temu

Nie - schizofrenia dotyczy wlodarzy tych miast. Ludzie kupuja w galeriach handlowych z kilku powodow - w wiekszosci jest bezplatny parking(to smieszne i straszne jak mala miescina ma na rynku parkomat), bezplatna toaleta. Dlatego wybieraja sie na dalsze wycieczki, podobnie jak sklepy ida tam gdzie ludzie - do "galerii" niz na rynek, gdzie majac relatywnie wysokie podatki i ceny, a za parkowanie sie placi i do tego albo nie ma tego przyslowiowego miejsca do zalatwiania(kiedys w sredniowieczu ludzie nie patrzyli i zalatwiali sie po katach, bramach) albo nawet za to pobieraja oplate, Chytry dwa razy traci...

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: