Trwa ładowanie...
10-04-2017 11:05

Targi Zarządzenia Wierzytelnościami – pierwsza edycja już za nami

W dniu 2 marca 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się pierwsze Targi Zarządzania Wierzytelnościami. W trakcie imprezy były prezentowane usługi i produkty oferowane na rynku zarządzania wierzytelnościami.

Targi Zarządzenia Wierzytelnościami – pierwsza edycja już za nami
d1usn8u
d1usn8u

Targi spotkały się z dużym zainteresowaniem. Swoje stoiska na targach miały zarówno przedstawiciele windykacji (firmy i związki firm windykacyjnych)
, jak i kancelarie i wydawnictwa prawnicze oraz przedsiębiorcy oferujące szeroko rozumiane usługi dla branży zarządzania wierzytelnościami (ochrona danych, usługi biurowe, poszukiwanie informacji i danych o dłużnikach). Na targach nie zabrakło również przedstawicieli środowiska komorników, w tym stoiska Krajowej Rady Komorniczej.

Wydarzenie zostało bardzo dobrze odebrane przez uczestników, zwłaszcza ze względu na możliwość wymiany poglądów i uzyskiwania informacji o obecnej sytuacji w branży zarządzania wierzytelnościami i nowych rozwiązaniach oraz trendach w windykacji należności.

Targom towarzyszyła konferencja, podczas której prelegenci prezentowali zagadnienia związane z zarządzaniem wierzytelnościami. Prelegentami byli m.in. Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek, Prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter, minister Andrzej Lewiński, Piotr Badowski Prezes Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami.

W trakcie konferencji skupiono się przede wszystkim na obecnych problemach branży, zmianach w przepisach prawa oraz prognozach i perspektywach dla rynku zarządzania wierzytelnościami.

d1usn8u

Uczestnicy wynieśli z tych prelekcji przekonanie, że rynek zarządzania wierzytelnościami choć jest już rynkiem bardzo dojrzałym, to ciągle się rozwija. Postęp technologiczny powoduje, że ciągle się pojawiają nowe produkty i ciekawe rozwiązania, a zatem jest ogromna przestrzeń do ciągłej poprawy w tym zakresie w firmach (zarówno ramach in-, jak i outsourcingu).

Bardzo ciekawym punktem konferencji była debata „Problemy dłużników i wierzycieli – dialog stron”. Jej uczestnikami byli przedstawiciele wierzycieli, wymiaru sprawiedliwości i dłużników. Debata miała miejscami burzliwy przebieg i wzbudziła ogromne zainteresowanie uczestników wydarzenia. Uczestnicy debaty zgodzili się, że wielu dłużników popadło w problemy finansowe często nie ze swojej winy i stara się wyjść z problemów finansowych. Tacy dłużnicy zdaniem rozmówców powinni mieć szanse na oddłużenie i wobec nich najlepsze są zdecydowanie strategie koncyliacyjne. Niestety przedstawiciele wierzycieli zauważyli również, że jest duża grupa dłużników, a nawet coraz większa, wykorzystująca fakt, że dłużnik obecnie jest traktowany przez ustawodawcę i media wielokrotnie lepiej niż wierzyciel.

Uczestnicy zauważyli, że obecnie w opinii społeczeństwa (kształtowanej w dużej mierze przez media a uzewnętrzniającej się na wszelkiego rodzaju forach społecznościowych), to wierzyciel i działający z jego wniosku komornik jest postrzegany jako „zły charakter” odbierający majątek ludziom, a dłużnik jest stroną pokrzywdzoną i nikt nie zadaje sobie nawet trudu zadania pytania, jak do powstania długu doszło. Niestety uczestnicy nie widzieli szans, aby mogło się to zmienić w najbliższym czasie, choć w zgodnej opinii warto nad taką zmianą mentalności pracować (choćby miało to trwać nawet latami).

Podsumowując ww. wydarzenie „Targi Zarządzania Wierzytelnościami” należy stwierdzić, że było ono pod wieloma względami unikalne i wypada mieć nadzieję, że będzie ono kontynuowane, a druga edycja będzie co najmniej równie ciekawa merytorycznie i obecni będą na niej niemniej interesujący wystawcy i uczestnicy.

Informacja prasowa

d1usn8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1usn8u