Trump oszukał Polaków. Zapomnijmy o zniesieniu wiz, przepisy są wręcz ostrzejsze

Agata Kołodziej | aktualizacja 2017-04-20 (17:41) 10 dni 10 godzin i 50 minut temu | 1583 opinie
 
414942i2.jpg

Nie tylko muzułmanie i Meksykanie nie są mile widziani przez Donalda Trumpa w Ameryce. Polacy też nie mają co liczyć na zniesienie wiz. A jeszcze jako kandydat obecny prezydent USA czarował Polonię za oceanem takimi obietnicami. Teraz o wizę będzie jeszcze trudniej.

We wtorek prezydent USA podpisał rozporządzenie, które ma radykalnie ograniczyć wydawanie tzw. wiz pracowniczych w ramach programu H-1B, który służył do zatrudniania obcokrajowców, głównie na słabo płatnych stanowiskach. To cios głównie w Meksykanów. Kilka tygodni wcześniej zaostrzył przepisy imigracyjne, a to z kolei uderzenie przede wszystkim w muzułmanów.

A Polacy? Obiecywał, że będzie nam łatwiej przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych. Nie dość, że obietnicy nie spełnił, choć deadline już minął, to jeszcze utrudnił nam odnowienie wizy.

"Załatwię to w dwa tygodnie"

- Jeśli wygram wybory, zajmę się sprawą zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach prezydentury - obiecywał Donald Trump w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej na miesiąc przed wyborami. Według polonijnego pisma „Dziennik Związkowy” padł nawet bardziej konkretny termin – dwa tygodnie.

Trump wygrał. Urząd prezydenta objął 20 stycznia, a od tego czasu dwa tygodnie minęły 3 lutego. I co? Przepisy dotyczące wiz dla Polaków jeszcze bardziej się zaostrzyły.

Kontrowersyjne rozporządzenie Donalda Trumpa z 27 stycznia, które mówi o zawieszeniu przyjmowania uchodźców i zakazie wjazdu na teren USA obywateli sześciu muzułmańskich krajów, dotyczy również Polski. To samo rozporządzenie spowodowało, że skrócił się termin na odnowienie wizy bez konieczności spotkania z konsulem.

Dotąd - jeśli ktoś wcześniej przeszedł procedurę skanowania dziesięciu palców - ubiegał się wcześniej o wizę tej samej kategorii i nie dostał odmowy, mógł w łatwiejszy sposób otrzymać kolejną wizę w czasie dwóch lat od wygaśnięcia poprzedniej. Teraz okres ten został skrócony do roku.

Po co amerykańskim prezydentom Polacy?

Trump nie jest pierwszym prezydentem, który obiecywał Polakom zniesienie wiz do USA. Takie obietnice padają niemal w każdej kampanii wyborczej. Po co?

Polacy w USA stanowią liczne grupy w tzw. swing states – to stany, które nie są zdeklarowanymi wyborcami demokratów albo republikanów. W kolejnych wyborach proporcje zwolenników się zmieniają, a przewaga jednych albo drugich jest niewielka. To oznacza, że podczas kampanii można wpłynąć na wynik wyborów pod warunkiem, że wystarczająco dużo się naobiecuje.

Dodatkowo podczas ostatnich wyborów prezydenckich sondaże pokazywały, że polska społeczność nie ma swojego kandydata. Dlatego Polacy stali się grupą, o którą warto zawalczyć. Trump, podobnie jak wielu jego poprzedników, obiecał nam zniesienie wiz, a my znów daliśmy się nabrać.

Trump tej obietnicy po prostu nie może zrealizować

Polacy są naiwni, bo wierzą w obietnice, których prezydent nie może zrealizować. Decyzje w tej sprawie podejmuje Senat i Izba Reprezentantów, a prezydent tylko ustawę podpisuje.

Ponadto zniesie wiz dla Polaków to w praktyce nie jest decyzja administracyjna dotycząca Polski, ale zakwalifikowanie naszego kraju do programu Visa Waiver. To właśnie jego zasady pozwalają podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni bez konieczności uzyskania wizy.

Problem polega na tym, że aby do tego programu się zakwalifikować, trzeba spełnić szereg warunków. Jeden z najważniejszych głos, że odsetek obywateli, którym ambasada amerykańska odmawia wizy, nie może być niższy niż 3 proc.

Polska tego warunku nigdy nie spełniła i wciąż jesteśmy daleko od jego osiągnięcia. W 2016 roku odsetek odrzuceń dla Polaków wyniósł 5,4 proc.

Dodatkowo odsetek odmów mamy największy w naszym regionie. Kiedy Amerykanie w latach 2007-2009 postanowili czasowo złagodzić kryteria i podnieść ten próg do 10 proc., załapała się większość naszych europejskich sąsiadów. Polsce się to nie udało.

 
 

Poczekamy jeszcze 4-5 lat

Nie jest tak, że Polacy nigdy nie mają szans na zniesienie wiz. Prawdopodobne stanie się to jednak dopiero, kiedy odsetek odrzucanych wniosków spadnie poniżej 3 proc. Postępy robimy coraz większe. Jeszcze w 2015 r. odrzucanych było 6,4 proc. wniosków, w 2014 roku – 10,8 proc., a dziesięć lat temu nawet 25 proc..

"Biorąc pod uwagę średnioroczny spadek odsetka odmów w ciągu ostatnich 5 lat, wynoszący 0,7 pkt. proc., Polska będzie mogła zostać włączona do VWP dopiero za 4-5 lat" - podkreśla Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 267 27,96%
nie 688 72,04%

Opinie (1583)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~dziadyga 2017-04-24 (18:24) 6 dni 10 godzin i 7 minut temu

do durnego kraju usa nie wybieram się ale wizy wjazdowe do Polski dla amerkanów to powinny być dawno wprowadzone .brawo największy sojusznik PL

odpowiedz

0
1
~xxx 2017-04-24 (17:51) 6 dni 10 godzin i 40 minut temu

wstretny perukasz gdzie ufac takiemu co zydami trzyma

odpowiedz

27
0
~mua 2017-04-24 (14:59) 6 dni 13 godzin i 32 minuty temu

Ale... O co chodzi? Przecież powiedział "Jeśli wygram wybory, zajmę się sprawą zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach prezydentury". No i zajął się. Nie powiedział, że zniesie :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~jaga 2017-04-24 (17:02) 6 dni 11 godzin i 29 minut temu

Spotkanie cwaniaka i głupkówl

odpowiedz

19
3
~Yaro 2017-04-23 (21:38) 7 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Bardzo prosto można doprowadzić do zniesienia wiz. Trzeba weryfikować wstępnie kabdydatów przed złozeniem wniosku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~planto 2017-04-24 (16:51) 6 dni 11 godzin i 40 minut temu

Oto prawdziwe oblicze naszego "największego przyjaciela". Liczy się tylko interes USA. Odpukać w niemalowane, ale w wypadku jakiejś poważnej katastrofy Amerykanie z pewnością nie będą umierać za Gdańsk. Obce czołgi swobodnie nas stratują i nie pomoże żadna szpica. No, ale waszczykowski i cała kacza ferajna wie lepiej jak to będzie. Oby się nie przekonali.

odpowiedz

3
0
~Swistun 2017-04-24 (16:50) 6 dni 11 godzin i 41 minut temu

A Obama to nie oszukał ? Czy oczukał ?

odpowiedz

2
1
~Heniek 2017-04-24 (16:42) 6 dni 11 godzin i 49 minut temu

Jak oszykał? Przecież wiadomo od samego początku było, że to nie od niego zależało, więc o co come on?

odpowiedz

0
1
~Czytelnik Superexpressu 2017-04-24 (16:39) 6 dni 11 godzin i 52 minuty temu

"Kosmiczni kretacze. UFO mnie oszukalo!"

odpowiedz

19
2
~równouprawniony 2017-04-24 (00:40) 7 dni 3 godziny i 51 minut temu

Nie widzę powodu, dla ktorego od lat nie można wprowadzić wiz dla obywateli Stanów Zjednoczonych. O co chodzi?Polska nie chce zarabiać na naklejkach? Nie chce zarabiać na infolinii? Mamy za dużo kasy na utrzymanie administracji na terenie USA? Przecież nie trzeba zaraz odmawiać nikomu wjazdu do naszego pięknego kraju! Niech jedynie przejadą się do ambasady RP na rozmowę z konsulem, potwierdzenie, że nie chcą tu przyjeżdżać w celu niszczenia mienia, niech zeskanują palce rąk i nóg oraz zrobią odpłatne badanie krwi, przynajmniej na grupę oraz hiv i żółtaczkę. Potem mogą przylatywać bez problemu.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: