Wniosek o 500 zł na dziecko. Rozporządzenie z wzorem opublikowane

PAP | aktualizacja 2016-02-25 (13:39) 1 rok 1 miesiąc 30 dni 3 godziny i 35 minut temu | 249 opinii
 
380199i2.jpg

Rozporządzenie zawierające m.in. wzór wniosku o świadczenie z programu 500 plus zostało w piątek po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ogłoszono również dwa inne akty wykonawcze do ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Projekty rozporządzeń przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko będzie wypłacane niezależnie od dochodów, natomiast świadczenie na pierwsze dziecko mogą otrzymać tylko rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi.

Tylko osoby ubiegające się o świadczenie na pierwsze dziecko będą zatem musiały udokumentować swój dochód przy składaniu wniosku. Jednak - jak wcześniej zapewniało MRPiPS - informacje m.in. o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (udzielane przez urząd skarbowy) urzędnicy prowadzący postępowanie pozyskają samodzielnie, od innych instytucji.

Opublikowane w piątek rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze zawiera wzór wniosku, który będzie trzeba wypełnić, by otrzymać 500 zł na dziecko. Wniosek ma 9 stron, są w nim jednak szczegółowe pouczenia i wyjaśnienia dla osób, które będą go wypełniać.

Należy w nim podać m.in. dane dzieci oraz pozostałych członków rodziny. W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko należy również podać informacje pozwalające na ustalenie dochodu (np. o dochodach niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanych z gospodarstwa rolnego czy alimentach).

Rozporządzenie zawiera też listę dokumentów, które część osób ubiegających się o świadczenie będzie musiała dołączyć do wniosku. Są to m.in. dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów czy orzeczenia rozwodu - w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci, w przypadku cudzoziemców - określone zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, w przypadku rodziców adopcyjnych - dokumenty dotyczące przysposobienia, orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Do rozporządzenia dołączono również wzory dodatkowych oświadczeń, które w niektórych sytuacjach trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Ustawa zakłada, że wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania. Świadczenie może być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, jednak będą na to trzy miesiące, co pozwoli uniknąć kolejek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.

Pozostałe opublikowane rozporządzenia dotyczą sprawozdań rzeczowo-finansowych. Jedno z nich zakłada, że sprawozdania dotyczące świadczeń wychowawczych będą gromadzone w dwojaki sposób: w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do 30 września 2017 r. - co miesiąc, a po upływie tego okresu - co kwartał.

Jak wyjaśniano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, zbieranie danych o realizacji ustawy w pierwszych miesiącach jej obowiązywania w okresach miesięcznych wynika z konieczności monitorowania wdrożenia jej oraz pozyskiwania aktualnej informacji o jej realizacji.

Kolejne rozporządzenie dotyczy sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Wydanie go było konieczne z tego względu, że ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziła nowe świadczenie przysługujące rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka oraz placówki typu rodzinnego - dodatek wychowawczy. Dlatego do rozporządzenia wprowadzone zostało sprawozdanie (oraz jego wzór) dotyczące realizacji przez powiat dodatku wychowawczego.

 

Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko (tutaj).Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 47 54,02%
nie 40 45,98%

Opinie (249)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

13
4
~Obserwator 2016-02-21 (10:53) 1 rok 2 miesiące 3 dni 6 godzin i 21 minut temu

Ja jestem PRZECIWNIKIEM 500+. Dlaczego? 1. Skorzystają tylko najbogatsi i patologiczne rodziny. 2. Projekt będzie zżerał 5 miliardów złotych rocznie! 3. Dzieci po 18 roku życia nie są już dziećmi, nawet jak studiuje. 4. Zawsze pomijane pierwsze dziecko. Wstyd i hańba! - No to w takim razie hejterze, co proponujesz? Uważam, że powinno być rozwiązanie jak w niektórych krajach, polegające na nadawaniu kolejnych przywilejów za każde dodatkowe dziecko, np. mam jedno dziecko to zniżka na kupno metra kwadratowego, mam drugie dziecko to przyniesie mi darmowe podręczniki, a trzecie zaś mogłoby obniżyć czynsz, i tak dalej. Na tym skorzystałby każdy. Bez dyskryminacji i co najważniejsze: wyjdzie taniej dla państwa. Obecny system tylko może do bankructwa doprowadzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Graża 2016-02-22 (10:45) 1 rok 2 miesiące 2 dni 6 godzin i 29 minut temu

Może ktoś rozwieje moje wątpliwości? Mam córkę, która w lipcu kończy 18 lat i córkę która w maju kończy 7 lat i moje pytanie czy mi się coś będzie należało?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

19
6
~parol 2016-02-20 (09:07) 1 rok 2 miesiące 4 dni 8 godzin i 7 minut temu

Na jedno dziecko nie może być 500 zł, bo wielu by na tym skończyło ,a nie o to chodzi przecież w tym programie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
2
~dzastin 2016-03-01 (14:18) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 2 godziny i 56 minut temu

Jak czytam niektórych komentarze to nie wiem co człowiekiem kieruje pisać takie bzdury. Jak PO nic przez 8 lat nie dawało to nikt nic nie pisał a terasz jak chcą poprawic troche byt bo nie ukrywam że tak jak dla mnie 500 zł bedzie to duży zastrzyk finansowy to teraz też jest zle najlepiej nic nie dawac nikomu i bedzie cisza i nie bedzie komentarzy że bedą rodzic dzieci szkoda wam ze maja wiecej niż jedno dziecko co was to wogule obchodzi. Lepiej isc na demonstracje KOD i popierac KAPUSI I DONOSICIELI, bo po polaku idzie sie wszystkiego spowdziewać SZOOOOK.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~lusia 2016-02-22 (10:31) 1 rok 2 miesiące 2 dni 6 godzin i 43 minuty temu

czy alimenty beda wliczane do dochodu?byly maz nie placi ale pobieram z funduszu alimentacyjnego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~ff 2016-02-22 (11:10) 1 rok 2 miesiące 2 dni 6 godzin i 4 minuty temu

No dobra, a ja mam taką sytuację że mąż od 2 lat jest bezrobotny ale nie zarejestrowany w Polsce tylko za granicą. Do zeszłego roku pobieraliśmy zagraniczny zasiłek na dzieci (mamy dwójkę) ale od tego roku już nam nie przysługuje.Ja pracuję ale moje dochody podzielone na 4 nie przekroczą progu. Wg PIS-owskich reguł jeśli mam podawać stan faktyczny za zeszły rok to nie dostałabym nic w tym roku ze względu na ten zeszłoroczny zasiłek. De fakto w tym roku już go nie ma i pewnie nie będzie. Tym sposobem zostaję z ręką w .....Masakra.

odpowiedz

6
5
~Anka 2016-02-20 (23:36) 1 rok 2 miesiące 3 dni 17 godzin i 38 minut temu

Orientuje się ktoś czy jeśli partner ma syna z poprzedniego małżeństwa, z którym ma normalne terminy widzeń i alimenty to czy będzie mógł wziąć 500zł na naszą córkę? Jakby nie patrzeć to jego drugie dziecko a projekt przewiduje 500zł na drugie i każde kolejne dziecko...?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
6
~he he 2016-02-21 (18:22) 1 rok 2 miesiące 2 dni 22 godziny i 52 minuty temu

Mam jedno dziecko to trza isc do szefa poprosc o zwolnienie i "zatrudnienie" na czarno oczywiscie z podwyżką połowy zusu ok 400 zł to co by płacił, pożniej w kolejce po kuronia stanać walnąć podpis i 600 wpadnie( bo pracy mało bezrobocie u mnie duże wiec pracy mi nie znajdą a starą wysłać niech wypełnia wniosek i dadzą 500 na 1 dziecko i taka zagryuwka daje mi miesiecznie 1500 więcej niż miałem Dziękuje p. Szydło i Kaczyńskiemu wreszcie zrobili coś dla mnie:)

odpowiedz

1
2
~al 2016-02-21 (12:59) 1 rok 2 miesiące 3 dni 4 godziny i 15 minut temu

~Madzia 124 Ale "błysnęłaś" intelektem. Po pierwsze dziecko które osiągneło 18 lat według prawa w większości państw jest osobą dorosłą i to nie jest zależne od PIS . Po drugie Twoje najmłodsze dziecko otrzyma 500zł bezwarunkowo. Po trzecie Twoja średnia latorośl otrzyma też 500zł pod warunkiem, że zarobki w gospodarstwie domowym nie przekroczą 800zł netto na członka rodziny. Na przyszłość spytaj się mądrzejszej osoby czy się nie zbłaźnisz pisząc właśnie takie bzdury.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
23
~iviviviviviv 2016-02-20 (10:21) 1 rok 2 miesiące 4 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Nas na pewno nie namówią na ten płatny rozród. Dwoje dzieci i 500 zł to dla nas żaden biznes, bo wolimy spokojne, w miarę dostatnie życie bez kredytów i problemów. Po tym w naszym m3 z dwójką dzieci byłoby nam za ciasno, a nie mamy zamiaru brać kredytu na kupno większego. To nam powinni dopłacać, bo dla państwa jesteśmy wygodni, nie korzystamy z dotowanych przedszkoli, darmowych szkół, odpisów od podatków i innych przywilejów , a na swoje emerytury płacimy ZUS i nie wyciągamy rąk po cudze.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: