Abonament rtv. Polscy nadawcy skarżą do KE projekt nowych przepisów

oprac. Tomasz Sąsiada, PAP | dodane 2017-04-20 (19:33) 3 dni 3 godziny i 59 minut temu | 53 opinie
 
377449i2.jpg

Rząd szykuje nową ustawę, która ma uszczelnić pobór abonamentu, a polscy nadawcy skarżą przepisy do Komisji Europejskiej. Zdaniem izb zrzeszających dostawców płatnych telewizji nowe przepisy są sprzeczne z unijnym prawem.

- Nasze zaniepokojenie budzą zapisy, które mogą się znaleźć w ustawie, a są sprzeczne z unijnymi przepisami mówiącymi o prawie do prywatności czy wolnej konkurencji - powiedział w czwartek prezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom Krzysztof Kacprowicz. Mediakom jest jedną z siedmiu organizacji, które podpisały się pod listem do KE.

W piśmie organizacje zrzeszające nadawców i operatorów rozprowadzających programy telewizyjne wskazują, że proponowane przez rząd zmiany oznaczają wprowadzenie nowej pomocy publicznej w Polsce, co jest zabronione przez prawo unijne.

Przedstawiony na początku marca projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych zobowiązuje dostawców telewizyjnych do przekazywania informacji o swoich klientach, dzięki czemu będzie od nich można ściągnąć abonament.

Zdaniem nadawców propozycje te naruszają zasadę neutralności technologicznej, bo przewidują objęcie niekorzystnymi warunkami regulacyjnymi tylko wybranych dostawców usług łączności elektronicznej.

Organizacje skarżą się też do Komisji Europejskiej na potencjalne naruszenia praw dotyczących przetwarzania danych osobowych. Nadawcy chcą, by Giuseppe Abbamonte z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii podjął pilną interwencję w tej sprawie. Z interwencją nie można czekać
- Liczymy na to, że Komisja Europejska wskaże niezgodność tych propozycji z prawem UE - podkreślił Kacprowicz. Autorzy listu wskazują, że sprawa jest pilna, bo skutki wejścia w życie proponowanych zapisów będą miały nieodwracalny wpływ na cały rynek mediów w Polsce. "Nie możemy czekać na wdrożenie zmian celem późniejszego ich zakwestionowania przez Komisję" - podkreślono w piśmie do KE.

Nadawcy zwracają uwagę, że dostawcy usług telewizyjnych będą zobowiązani do przekazania danych osobowych swoich abonentów Poczcie Polskiej, co - ich zdaniem - skutkowałoby powstaniem szeregu naruszeń. Wśród nich wymieniają nieuprawnione otrzymanie pomocy publicznej przez media publiczne i naruszenie ochrony danych osobowych abonentów.

Pismo do KE zostało wystosowane w imieniu Krajowej Izby Gospodarczej, Krajowej Izby Gospodarki Elektroniki i Telekomunikacji, Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Związku Pracodawców Prywatnych Mediów oraz Mediakomu.

Projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych przewiduje m.in., że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską. Poprawienie poboru opłat abonamentowych ma nastąpić natomiast dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Zgłoszenia te będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Poczta sprawdzi wszystkich

Projekt zakłada, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. - Będą przekazywane tylko te dane, które są niezbędne do rejestracji odbiornika, i tylko tych osób, które dokonały zakupu usługi dostawy telewizji płatnej. To nie będą wszystkie dane dotyczące abonentów; nie interesuje nas i Poczta również nie będzie zainteresowana tym, jakiego typu usługa jest dostarczana - tłumaczył niedawno wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł. Zgodnie z nowymi regulacjami zaległości te miałyby być umorzone.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w niedzielę w Radiu ZET i Polsat News mówił, że do projektu nowej ustawy abonamentowej zostało zgłoszonych prawie 300 uwag.

Według Sellina w projekcie, który ma uszczelnić pobór abonamentu, chodzi o "zachęcenie" do opłacania abonamentu tych, którzy dzisiaj go nie płacą, a "ewidentnie mają tradycyjne odbiorniki radiowe i telewizyjne, bo np. podpisali umowy o dostarczeniu usług z płatnymi telewizjami".

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 7 23,33%
nie 23 76,67%

Opinie (53)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

54
7
~seba 2017-04-21 (05:38) 2 dni 17 godzin i 54 minuty temu

hi, hi, nie płacę od 20 lat i nie zamierzam .... a wogóle to mam w d..... reżimową TVP

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
4
~Zenek Blues 2017-04-22 (09:39) 1 dzień 13 godzin i 53 minuty temu

Abonament RTV trzeba płacić i jest to nasz obowiązek-można przyjąć,że blisko 99%obywateli korzysta jak nie z TVP(a to nie tylko Pr1 czy Pr2) to z radia i to najczęściej w samochodzie.Należy pamiętać,że sieci przesyłowe w całym kraju tez należy z czegoś opłacić.Natomiast protest dostawców usług telewizyjnych ma na celu nie tyle ochronę naszych danych osobowych co nie " otrzymanie pomocy publicznej przez media publiczne".Tak czy siak z utęsknieniem czekam aż w mediach nie zobaczę już znienawidzonych reklam.

odpowiedz

9
53
~abonamentowiec 2017-04-21 (14:57) 2 dni 8 godzin i 35 minut temu

płace abonament od 40 lat i nie widze powodu aby inni nie p[łacili ale bronia sie zawziecie-na paliwo do swoich samochodów to maja kase ale na abonament pare złotych to juz nie -oto polskie sknerstwo w nowym wydaniu-przeciez kazdy w samochodzie ma radio!!!Co za obciach-wstydziliby sie!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

10
1
~Toms 2017-04-21 (21:56) 2 dni 1 godzinę i 36 minut temu

No mam nadzieję że Unia się choć raz sprawdzi blokując chore pomysły pisowców.

odpowiedz

7
0
koral 248 2017-04-21 (21:37) 2 dni 1 godzinę i 55 minut temu

OD KIEDY W POLSCE WEJDZIE NOWY ABONAMENT ZA POWIETRZE KTÓRYM ODDYCHAMY?

odpowiedz

27
5
~Wład. 2017-04-21 (15:53) 2 dni 7 godzin i 39 minut temu

Niech wprowadzą abonament na posiadanie lodówki ,pralki i tp.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~góral 2017-04-21 (20:41) 2 dni 2 godziny i 51 minut temu

poczta niech się tak nie interesuje bo kociej mordki dostanie

odpowiedz

3
0
~liw 2017-04-21 (20:14) 2 dni 3 godziny i 18 minut temu

płace wiec powinienem miec wpływ na to co ogladam i za co płace ale nigdy nie zapłace z powodu merwicy przez reklamy ogladam filmy z płyt wtedy sie wyciszam ogladajac cos miłego i nie denerwuje sie widzac te okropne głupie reklamy powinni ztym skonczyc alez oni żyja z reklam wiec majac gdzies oglądalnosc niech nie licza na lojalnych wobec siebie trzeba od siebie zaczac

odpowiedz

15
0
~Nie płacę!!! 2017-04-21 (17:25) 2 dni 6 godzin i 7 minut temu

Poczta ma robić? A co to poczta i pocztowcy? Żenujące środowicho!!!! Spadajcie nie chce widzieć żadnego ochlapusa !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
3
~Anime 2017-04-21 (17:44) 2 dni 5 godzin i 48 minut temu

Wystarczy zrobić tak jak ze stacjami bazowymi telefonii komórkowej. Uznano, że ich stawianie pomimo, że już wszędzie jest zasięg jest celem publicznym dzięki czemu 60 metrowy maszt mogą postawić ci 15 metrów od domu i zgotować piekło na ziemi. TV też realizuje cel publiczny. To nic, że nikt jej nie chce tak jak nikt nie chce stacji bazowej przy domu, ale w ustawie jest że wszyscy chcą, no to wszyscy chcą.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: