Logo dostawcy Podkomisja ds. ustaw frankowych zwraca się o dodatkowe informacje

PAP | dodane 2017-04-20 (14:50) 10 dni 13 godzin i 41 minut temu
 

Sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych zwróciła się w czwartek do kilku instytucji państwowych o dodatkowe informacje, które mają jej pomóc dokonać ostatecznego wyboru projektu, którym będzie się zajmować.

W czwartek sejmowa podkomisja, zajmująca się trzema projektami tzw. ustaw frankowych zebrała sie po raz pierwszy od lutego. Wtedy podkomisja poprosiła KNF o wyliczenie skutków tych trzech dokumentów. Wyliczenia te zostały dostarczone, ale w czwartek podkomisja uznała, że to nie wszystko, co potrzebuje, by wybrać bazowy projekt do dalszych prac.

Posłowie zwrócili się m.in. do NBP o informację o przygotowanych przez Komitet Stabilności Finansowej mechanizmach nadzorczych, które mają skłaniać banki do przewalutowywania tzw. kredytów frankowych. Mechanizmy te, według zapowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, są już gotowe, a na kwiecień zapowiadano ich publiczną prezentację.

Jak mówił szef podkomisji Jacek Sasin (PiS), podkomisja chciałaby wiedzieć, czy te mechanizmy już działają, czy jedynie zostały ustanowione nowe wymogi kapitałowe dla banków. "Chcielibyśmy wiedzieć, czy rzeczywiście rozpoczął się proces proponowania przez banki przewalutowania kredytów w formie korzystnej dla obu stron" - mówił Sasin.

Podkomisja poparła też wniosek Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu", by powstał rządowy raport na temat kosztów społecznych i gospodarczych tzw. kredytów frankowych.

Na wniosek Krystyny Skowrońskiej (PO) podkomisja zwróciła się także o informację UOKiK oraz Rzecznika Finansowego, m.in. jak wygląda zawieranie ugód, jak działa fundusz wsparcia kredytobiorców. Odpowiedzi na wszystkie wnioski podkomisja oczekuje w ciągu miesiąca. "Chciałbym, żebyśmy kompleksowo uzyskali informację, by dalej już nie przedłużać prac" - uzasadniał Sasin.

Z dostarczonych podkomisji wyliczeń KNF, dotyczących trzech projektów ustaw frankowych, wynika, że koszt wejścia w życie projektu PO to 11,1 mld zł, projektu klubu Kukiz'15 to 52,8 mld zł, natomiast projekt prezydencki miałby kosztować 9,1 mld zł.

Wyliczenia te wywołały dyskusję na posiedzeniu podkomisji. Krytykowali je przedstawiciele frankowiczów, także w opinii posła Janusza Szewczaka (PiS) "to powtórka z rozrywki", czyli dokument podobny do przedstawianych przez KNF wcześniej, czyli np. w odniesieniu do prezydenckiego projektu o przewalutowaniu po "sprawiedliwym kursie" ze stycznia 2016 roku.

Tymczasem, zdaniem Szewczaka, jednym z zadań KNF jest "równe traktowanie wszystkich uczestników rynku". "Czy nie jest błędem skupienie się w tych wyliczeniach wyłącznie na stronie bilansowej i rachunkowości banków, czy nie warto dokonać pogłębionej analizy" - mówił poseł.

Dyrektor z KNF Andrzej Banasiak odpowiadał jednak, że w myśl dostępnych instrumentów to były jedyne wyliczenia, jakie komisja mogła wykonać.

Projekt, firmowany przez prezydenta, przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Ustawa ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 r. do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 r.). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

Według dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli rządu i NBP, właśnie prezydencki projekt ma największe szanse na poparcie przez większość parlamentarną.

Projekt PO zakłada, że kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. we frankach. Przewalutowanie miałoby następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miałby umarzać część tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale stanowiła zobowiązanie kredytobiorcy w całości.

Z kolei złożony przez klub Kukiz'15 projekt ustawy stanowi, że kredyty w złotówkach i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych. Ten projekt najmocniej popiera środowisko frankowiczów.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: