Provident ma powody do zmartwień, ale klienci mogą się cieszyć

Jakubczak, Wirtualna Polska | dodane 2012-03-22 (16:07) 5 lat 1 miesiąc 3 dni 19 godzin i 49 minut temu | 208 opinii
 

Największa na rynku instytucja parabankowa – Provident – udzielająca pożyczek osobom o najniższych dochodach i kiepskiej historii kredytowej będzie mieć konkurencję. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na prowadzenie podobnej działalności brytyjskiemu Vanquis Bank Limited. Oznacza to wzrost liczby udzielanych kredytów o wątpliwej wypłacalności, ale i daje szansę na obniżkę ich kosztów obsługi, które dziś nieoficjalnie sięgają nawet 80 proc. w skali roku.

- Komisja zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia oddziału na terytorium Polski przez instytucję kredytową z Wielkiej Brytanii. (…) jednogłośnie podjęła przy tym decyzję w sprawie wskazania warunków w interesie dobra ogólnego, które oddział będzie obowiązany spełnić prowadząc działalność na terytorium Polski – informuje w komunikacie KNF.

Vanquis Bank Limited w ramach swojej działalności nie będzie mógł prowadzić działalności depozytowej, o zatwierdzenie tego rodzaju działalności nie wnioskowali sami zainteresowani. KNF zobowiązał nowy bank do czytelnego informowania klientów o warunkach umowy, łatwego kontaktu bezpośredniego w placówkach oraz informowania o zasadach prowadzenia działalności przez bank Vanquis w Polsce. Jeszcze nie wiadomo, kiedy bank będzie gotowy rozpocząć działalność w naszym kraju, ale mówi się, że może to zająć nawet pół roku.

Vanquis Bank na brytyjskim rynku specjalizuje się w pożyczkach udzielanych przez internet, pod zastaw i wydawaniu kart kredytowych nawet klientom, którzy miewali już problemy ze spłatą wierzytelności. Ofertą w Polsce obejmie najprawdopodobniej również osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, w związku z czym nie są dla zwykłych banków wiarygodne. Cechą charakterystyczną pożyczek udzielanych przez Vanquis Bank są wysokie koszty ich obsługi.


Oprocentowanie kart kredytowych sięga niemal 40 proc., podczas gdy nasze prawo dopuszcza najwyższe oprocentowanie w skali roku w wysokości czterokrotności stopy lombardowej NBP, która dziś wynosi 6 proc. Oznacza to, że z dopuszczalne w naszym kraju oprocentowanie na poziomie 24 proc. byłoby znacznie przekroczone, gdyby bank zdecydował się wprowadzić identyczną do brytyjskiej ofertę na polski rynek. Jednak instytucje parabankowe już nauczyły się omijać szerokim łukiem podobne obostrzenia.

Przykładem takiego podmiotu jest znany w Polsce Provident, który udzielił dotąd ponad 800 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 1,5 mld zł. Oprocentowanie jego pożyczek w skali roku sięga nawet 80 proc., ale firma część kosztów kredytu uwzględnia jako opłatę za usługę dostarczoną do domu klienta. To właśnie Provident może najbardziej obawiać się wejścia Vanquis Banku na polski rynek.

- Nie wiemy jeszcze, jaka będzie ich oferta przygotowana na polski rynek i kiedy rozpoczną swoją działalność. Teraz na wykonanie jakiegoś ruchu można czekać nawet do 6 miesięcy. Trudno przewidzieć, do jakiego klienta będą chcieli dotrzeć, ale ich działalność opiera się przede wszystkim na sprzedaży online. My natomiast bazujemy na bezpośrednim kontakcie z klientami, co jest bardzo wysoko ocenianie w prowadzonych badaniach zadowolenia korzystających z naszych usług – powiedział Wirtualnej Polsce Tomasz Trabuć, rzecznik prasowy Provident Polska.

Warto wspomnieć, że Vanquis Bank ma tego samego właściciela co Provident w Wielkiej Brytanii. Nie ma jednak żadnego związku Providentem w Polsce. Jeszcze kilka lat temu obie firmy miały wspólnego właściciela. Dziś Provident w Wielkiej Brytanii należy do grupy Provident Financial. Polski podmiot kryjący się pod taką samą nazwą jest natomiast własnością brytyjskiej grupy IPF, która przede laty została wyłączona ze struktur Provident Financial.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (208)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
11
~cwaniak 2012-03-26 (08:54) 5 lat 1 miesiąc 3 godziny i 2 minuty temu

4 lata temu wziąłem w providencie kredyt na dowód w wysokości 600 złotych, chyba na okres pół roku...potrzebowałem pilnie gotówki na święta. Do spłacenia wyszło 900. Spłaciłem zaledwie kilka rat, tak że pozostało mi do spłacenia około 300 zł. Tak się niefortunnie złożyło, że zabrakło mi środków na dalsze płacenie w związku z czym przestałem odbierać od nich telefony. Skubańce dzwonili niemalże codziennie i wysyłali jakieś pisma przez rok jednak po tym czasie sprawa ucichła i do dziś ( a minęły 2 lata) mam spokój. Kolega mi mówił, że to jest lichwa i działają niezgodnie z prawem wobec czego mam się nie martwić. Sprawdziłem również, że nie figuruje w KRD ani innych biurach informacji gospodarczej (czy coś takiego). Być może moja sprawa dotyczyła zbyt niskiej kwoty - nie wiem, ale dobrze wyszedłem na tej pożyczce.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

12
42
~pabloo 2012-03-26 (09:07) 5 lat 1 miesiąc 2 godziny i 49 minut temu

odczepcie sie od providenta. Nie macie pojęcia jak to działa. Nikt nikogo nie zmusza do zaciągania pożyczek

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
0
~sprawiedliwy 2012-04-04 (08:23) 5 lat 22 dni 3 godziny i 33 minuty temu

Czas w Polsce zlikwidować oszustów i lichwiarzy oszukujących klientów jak to robiono bezczelnie przy kredytach konsumenckich w latach 1995 -2005r w sklepach AGD.Współpracowali z bankami.i podszywali się pod banki nie informując że to firmy oszustów.T.E.S. jednoznacznie ocenił taką działalność w Polsce i tego typu umowy które są nie ważne i takich ludzi należy olać.

odpowiedz

12
1
~mała 2012-03-26 (10:28) 5 lat 1 miesiąc 1 godzinę i 28 minut temu

moja znajoma zaciągnęła kredyt w banku. wzięła 100tys na 30 lat a do oddania ma 230 tys. jak dla mnie czy bank czy privident to jeden ... sama wzielam telewizor na raty za 2100zł a do oddania mam 5960zł- przez bank . czy to nie jest lichwiarstwo?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

20
1
~wijtek 2012-03-26 (09:31) 5 lat 1 miesiąc 2 godziny i 25 minut temu

czy mogę założyć sprawę do sądu przeciwko państwu? Z tego tytułu, że nie dają mi mozliwości zarobkowania, nie ma miejsc pracy, a mimo to, rachunki musze płacić jak pracujący.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
~K 2012-03-26 (10:38) 5 lat 1 miesiąc 1 godzinę i 18 minut temu

Czytam że nasz kraj jest taki a taki przez polityków a do chole..y kto bierze te pożyczki politycy?. Kredytobiorcy sami sobie jesteście winni że są lichwy. Najprzód zarób i zaoszczędź a potem wydawaj, nigdy odwrotnie bo będziesz całe życie niewolnikiem lichwy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~kubuś 2012-04-03 (22:56) 5 lat 22 dni 13 godzin i 1 minutę temu

i znowu nasze ciężko zarobione pieniązki frrrrr na zachód polityka rządu oblędna

odpowiedz

0
1
~do: cwaniak 2012-04-03 (21:21) 5 lat 22 dni 14 godzin i 35 minut temu

cwaniaczku, nie nauczyłeś się podstawowej reguły ekonomii - a brzmi ona: na przyjemności się nie pożycza tylko zarabia. Ale ty cwaniaczku musiałeś się zapożyczyć na prezenty dla bachorów, żarcie piwko i nową plazmę. I dobrze ci że spłacałeś. Kretynów nie sieją - sami rosną jak perz.

odpowiedz

1
1
~blabla 2012-03-26 (10:25) 5 lat 1 miesiąc 1 godzinę i 31 minut temu

w providencie jest możliwość wziecia kredytu na przelew tzn czeka się ok. tygodnia i dostaje się kasę na konto. spałaca się wpłacając na konto ratę tygodniową. Koszta są mniejsze niż w banku. szkoda że o tym nikt nie pisze. Za gotówkę do domu płaci się wiecej i to dużo wiecej ale jest możliwość wzięcia na przelew. Przykład: przy kwocie 700zł na 7 mieś. 195zł kosztów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~Lok 2012-03-26 (08:21) 5 lat 1 miesiąc 3 godziny i 35 minut temu

A w Providencie przy pożyczce 3000 zł na rok, ile wynosi jedna z 12 rat ? A marża, ubezpieczenie i usługa do domu ? Ktoś wie ?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: