Przedawniony czy spłacony dług - i tak trafisz do BIG

WP.PL / Dziennik Gazeta Prawna | dodane 2013-09-04 (09:56) 3 lata 7 miesięcy 25 dni 23 godziny i 1 minutę temu | 82 opinie
 
Przedawniony czy spłacony dług - i tak trafisz do BIG

Masz przedawniony dług? To nic, i tak możesz trafić do biura informacji gospodarczej i mieć w przyszłości problemy z uzyskaniem kredytu. Możesz tam trafić nawet wtedy, gdy dług już zapłaciłeś - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Firmy windykacyjne, które działają w ramach internetowej giełdy wierzytelności i marketów długów, a także biura informacji gospodarczej (BIG), korzystają z braku ustawowego zakazu udostępniania informacji o dłużnikach, na których ciążą zobowiązania przedawnione. Ujawniając je, mogą przymuszać ich do zapłaty. A dłużnik bojąc się wpisu do BIG, co może w przyszłości skutkować utratą możliwości uzyskania kredytu, takie zobowiązania uiszcza.

Przed wpisem do BIG tych dłużników, których zobowiązanie nie może być już dochodzone ze względu na przedawnienie, nie chroni ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Ustawa nie dopuszcza też podniesienia przez dłużników zarzutu przedawnienia, aby na tej podstawie mogli domagać się wykreślenia swoich danych i zakazu udostępniania ich osobom trzecim. Dlatego wierzyciele zgodnie z literą prawa mogą żądać od nich zapłaty i straszyć wpisem do BIG. Takiego zdania jest Piotr Czachorowski z Kancelarii Radców Prawnych Czachorowscy.

Ekspert podkreśla, że podniesienie zarzutu przedawnienia w piśmie będącym odpowiedzią na ostrzeżenie o wpisie do BIG nie wywoła żadnych skutków prawnych i nie będzie wiążące dla firmy windykacyjnej. Zarzutem przedawnienia roszczeń dłużnik może się skutecznie bronić tylko przed sądem. Ale to pod warunkiem, że wierzyciel wniesie przeciwko niemu powództwo i sprawa trafi na wokandę. Sam dłużnik nie może takiej sprawy wytoczyć, aby prewencyjnie udowodnić, że roszczenie się przedawniło.

Co robią w takiej sytuacji wierzyciele? Dokonują cesji zadłużenia na firmę windykacyjną, która zgłosi dane dłużnika do BIG. Przedstawiciel jednej z firm windykacyjnych podkreśla, że wpisanie dłużnika do bazy faktycznie jest sankcją.

W świetle prawa długu więc dochodzić nie można, ale można uprzykrzyć dłużnikowi życie. Wpis do BIG przysporzy przedsiębiorcy problemów. Przyszły kontrahent gdy sprawdzi go w BIG, może zrezygnować z podpisania umowy.

Taka sytuacja dotyczy nie tylko osób, które nie uregulowały takich zobowiązań, ale również tych, którzy swoje zaległości spłacili, ale nie mają potwierdzenia zapłaty.

Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się w piśmie do Ministra Gospodarki wyjaśnienia, z jakich powodów bezczynność wierzyciela, który w ustawowym terminie nie podjął działań zmierzających do wyegzekwowani swoich należności, zyskuje swoistą ochronę. Gdy zaś dane dłużnika zostaną ujawnione przez BIG, to zazwyczaj nie jest możliwe ich usunięcie z uwagi na brak dokumentów potwierdzających wygaśnięcie lub nieistnienie zobowiązania.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 16 20,78%
nie 61 79,22%

Opinie (82)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~entremess 2014-10-03 (12:07) 2 lata 6 miesięcy 26 dni 20 godzin i 50 minut temu

Błąd w artykule, dłużnik może pozwać o tzw. nie istnienie stosunku prawnego, tj. że nie ma dlugu gdyż się przedawnił

odpowiedz

4
51
~MArek K. 2013-09-05 (08:51) 3 lata 7 miesięcy 25 dni i 6 minut temu

Moja firma zatrudnia 42 pracowników, 2 osoby zajmowały się do tej pory windykacją w firmie. Skuteczność tych osób pomimo tego, że bardzo się starały była dość niska 20-30%, a koszty ich pracy wysokie. Zatory płatnicze powodowały, że sam nie wszystko mogłem płacić na czas. Przestałem pozornie oszczędzać i zleciłem windykację firmie zewnętrznej. Wybór padł na Suisse legist. Skuteczność windykacji w ciągu niecałych dwóch miesięcy wzrosła ponad dwa razy, do 63% (na sprawach starszych) i do 71% (na sprawach młodszych). Wierzytelności, których nie ściągnęli przekazują do sądu i komornika, więc tez nie są one stracone. Miesięczne koszty ograniczyłem o 9,5 zł. Proszę mi wierzyć, że windykacja jest naprawdę potrzebna a długi należy spłacać. Zresztą taki Windykator często dogaduje się z dłużnikiem i wręcz ułatwia to wyjście z kłopotów.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Nibydłużnik 2013-09-05 (22:54) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 10 godzin i 3 minuty temu

Aj tam, moja adwokat jednym pismem do KRD usunęła taki wpis :) Rzecz co prawda dotyczyła nienależnych odsetek ale "wierzyciel" podskoczył w Sądzie i dostał od niej po łapach :) KRD wolało jej już nie sprawdzać :)

odpowiedz

1
6
~Osa 2013-09-05 (22:01) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 10 godzin i 56 minut temu

Jeśli się spłaca regularnie nie ma problemów. Kilka kredytów już w życiu miałem ostatnio w getinie na remont mieszkania brałem. Spłacam nie mam większych problemów bo niskie raty, od dawna takich nie było.

odpowiedz

7
32
~Podatnik 2013-09-05 (12:42) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 20 godzin i 15 minut temu

I bardzo dobrze, powinni jeszcze bardziej zaostrzyć i stworzyć wszelkie możliwe represje dla dłużników bo wszystko padnie . Obecnie dłużnicy są chronieni prawem i naciągają 3,5 mln firm a są to miliardy. W Polsce konieczne jest bardzo drastyczne i rygorystyczne prawo dla dłużników obojętne jakiej sumy włącznie z zabieraniem członkom rodziny do trzeciego pokolenia bez możliwości rezygnacji czy braku majątku itp. Wierzyciel powinien w trybie ekspresowym otrzymać wyrok z sądu bez opłat i kosztów a ciągu 14 dni od zgłoszenia i zabrać wszystko co mu pasuje dłużnikowi jego żonie,dzieciom i babci a jak nie ma to wnukom i prawnukom. Bez tego będziemy nadal krajem oszustów,złodziei,leni ,korupcji.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
2
~I CO LEMINGU 2013-09-05 (20:38) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 12 godzin i 19 minut temu

W 1982 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca działalność firmom polonijnym. Do kontroli wszystkich takich przedsiębiorstw w PRL władze powołały Polsko-Polonijną Izbę Handlową Inter-Polcom. Nazwiska przedsiębiorców tam zrzeszonych pokrywają się z tymi, z listy najbogatszych Polaków. W zakładaniu firm polonijnych w latach 80. uczestniczyła niemal cała późniejsza czołówka biznesu III RP, m.in. Ryszard Krauze, Jerzy Starak, Piotr Buchner, Zbigniew Niemczycki czy Jan Wejchert. We władzach Izby byli w latach 80. Jan i Henryk Kulczykowie, Jan Wejchert, Kazimierz Pazgan i wielu innych. Fortuny dziedziczone są często przez następne pokolenia, o czym przekonuje nas Jan Kulczyk, dziś najbogatszy Polak, wówczas wiceprezes oddziału zachodniego Inter-Polkom i współwłaściciel firmy Interkulpol. Ojciec Jana Kulczyka, Henryk Kulczyk, oprócz działalności przedsiębiorcy według dokumentów służb specjalnych PRL, został zarejestrowany przez SB w 1961 r., a w latach 70. przekazany na nieformalny kontakt Departamentu I MSW. Czołowi dziś w Polsce biznesmeni jak Jan Kulczyk przywiązują dużą wagę do znajomości z politykami."

odpowiedz

5
21
~aaa 2013-09-05 (13:25) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 19 godzin i 32 minuty temu

I bardzo dobrze. Pożyczłem gościowi pieniądze - nie oddał, komornik nic nie ściągnął. Wpisałem dłużnika do KRD. Poczekam kilka lat, znowu naślę komornika. Załóżmy, że znowu nie ściągnie długu. Mija 10 rok i dlaczego ta osoba ma być "czysta", skoro ja nadal swoich pieniędzy nie dostałem? Niech mi najpierw odda moje pieniądze, to w ciągu 14 dni (zgodnie z przepisami) wykreślę go z rejestru dłużników. Nie odda kasy, to niech banki i firmy wiedzą, że to oszust!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~dopisany do big za promocję tv satelitarnej 2013-09-05 (19:08) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 13 godzin i 49 minut temu

Wszyscy do big i to czym predzej . Niedługo to będzie elitarny klub bo będzie miał za członków elite walki o prawa finansowe państwa bo ludzie tam dopisani to przeważnie walczący z niesprawiedliwością banków parabankow , niezgadzajacy sie na wyzysku w postaci promocji za która sie płaci po promocji 10 razy tyle itp. Politycy czy nie widzicie jaki to potencjał ludzki jest dopisano do big jaki potencjał jest w postaci niesłusznie zawyrokowanych u komorników? Pomyslcie troche puki jeszcze jest czas na spokojne rozwiązanie problemów polaków już chyba w większości.

odpowiedz

6
2
kodeks 2013-09-05 (17:44) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 15 godzin i 13 minut temu

Ale TUSK i PO oraz razem 406 posłów ułatwiło to zadanie parabankom i windykatoom , ale windykacje daję " kasę na partie polityczne, więc nie się co dziwić np potrafia udzielić pożyczki bezprocentowej, która się przedawnia i nigdy nie chcą oddania , ale to jest nie niby darowizna tylko przedawnie nie i partia ma darwiznę jak nieby przedwaniononą ale tak naprawde celowa dodtację

odpowiedz

16
2
~Andrzej 2013-09-05 (17:34) 3 lata 7 miesięcy 24 dni 15 godzin i 23 minuty temu

Rozumiem, że mogę do BIG wpisać Wałęsę z jego 100 milionami obiecanymi dla mnie.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: