Emerytki urodzone w 1953 r. czują się dyskryminowane

WP.PL / Rzeczpospolita | dodane 2013-10-15 (08:10) 3 lata 4 miesiące 11 dni 16 godzin i 31 minut temu | 169 opinii
 
Emerytki urodzone w 1953 r. czują się dyskryminowane

Tysiące wcześniejszych emerytek urodzonych w 1953 r. straci prawo do korzystnego przeliczenia emerytury - informuje "Rzeczpospolita".

Chodzi o kobiety, które do końca 2008 r. korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w tym roku kończą 60 lat. Emerytki składają petycję do Senatu, ponieważ uważają, że ostatnia zmiana przepisów emerytalnych je dyskryminuje. W myśl nowelizacji, która weszła w życie z początkiem bieżącego roku, przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS ma obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

W poprzednich latach osoby z wcześniejszych roczników mogły korzystać ze swoistej luki prawnej. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły bowiem po ukończeniu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu. ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na jej koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń.

Nowelizacja załatała tę dziurę, ale jak czytamy w gazecie, została uchwalona za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. Po zmianach w 2009 r. wcześniejsze emerytury zostały zastąpione przez emerytury pomostowe dla pracujących w szczególnych warunkach i świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli. Są one wypłacane z oddzielnych funduszy i nie mają znaczenia dla wysokości przyszłej emerytury.

- Nowelizacja przepisów emerytalnych, która weszła w życie na początku tego roku, rzeczywiście może budzić wątpliwości pod względem nierównego traktowania kobiet urodzonych w 1953 r. Szczególnie że ustawodawca złapał na tę zmianę tylko niewielką grupę wcześniejszych emerytów - komentuje prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Emerytki wskazują, że przepisy nowej ustawy emerytalnej dyskryminują je ze względu na wiek i na płeć. Mężczyźni z rocznika 1948, którzy w tym roku osiągną powszechny wiek emerytalny, zachowali bowiem prawo do przeliczenia ich wcześniejszej emerytur na dotychczasowych zasadach.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 114 79,72%
nie 29 20,28%

Opinie (169)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Halina53 2014-06-11 (19:04) 2 lata 8 miesięcy 15 dni 5 godzin i 37 minut temu

Wczoraj otrzymałam odpowiedz z Kancelarii Senatu BKS Dział Petycji i Korespondencji w sprawie petycji odnośnie emerytury kobiet z rocznika 1953 i pisze ,- że 24 kwietnia na posiedzeniu komisji senatorowie zapoznali się z pogłębioną opinią prawną Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu dotyczącą petycji. W zaprezentowanej opinii prawnej stwierdza się , że " problem art.25 ust . 1 b , a w istocie wadliwego jego wprowadzenia w życie jest już znany sądom ubezpieczeń społecznych i Trybunałowi Konstytucyjnemu . Senatorowie po wysłuchaniu opinii Biura Legislacyjnego i przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Zbigniewa Januszek uznali , że materia prawna została wyjaśniona , ale nie podzielili konkluzji zawartej w opinii Biura Legislacyjnego. W głosowaniu senatorowie zdecydowali o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją .Powyżej przedstawione informacje wskazują , iż w chwili obecnej KPCPP nie skorzysta z prawa podjęcia działań mających na celu wycofanie niekorzystnych dla kobiet rocznika 1953 przepisów . I jeszcze -" Senatorowie są suwerenni w swoich stanowiskach i działaniach. Do ich wyłącznej kompetencji należy decyzja czy i kiedy skorzystają z sugestii wyborców oraz jak zagłosują w konkretnej sprawie". W kontekście powyższych informacji informuje się , ze obecnie nie ma możliwości prawnych , by Senat RP ponownie podjął prace nad rozpatrzoną już petycją. Pismo z dnia 6 czerwca 2014r- czyli znów kobiety z rocznika 1953 zostały potraktowane jak by nie było sprawy i wszystko jest dobrze według przedstawiciela MPiPS Zbigniewa Januszek , który zaprezentował na komisji senackiej negatywne stanowisko w sprawie petycji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
15
~wuko 2013-10-15 (13:00) 3 lata 4 miesiące 11 dni 11 godzin i 41 minut temu

faceci urodzeni w 1953 r odejdą na emeryturę w wieku 67 lat to jest dopiero niesprawiedliwe a bedą żyli dużo krócej a wy kobiety cieszcie sie że doicie budżet już od 55 roku życia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
3
~Anna 2013-10-15 (17:38) 3 lata 4 miesiące 11 dni 7 godzin i 3 minuty temu

Do Autora: Bardzo pozytywnie , ze zajął się Pan problemem pułapki , jaką ustawodawca zastawił na osoby , które kilka lat temu zdecydowały się przejść na wcześniejsze emerytury . Były one - w momencie podejmowania decyzji - informowane , że w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (65 i 60 lat ) zachowaja prawo do zamiany wcześniejszej emerytury na emeryturę "w powszechnym wieku emerytalnym " z nową kwotą bazową . Ceną za te możliwość miała byc utrata mozliwości corocznych przeliczeń wczesniejszej emerytury z nowa kwota bazowa po pobraniu choćby jednej emerytury , oraz konieczność wycofania środków z OFE. Tymczasem , PO KILKU LATACH OD MOMENTU PODJĘCIA DECYZJI W TEJ SPRAWIE , osoby te dowiaduja sie , że kwota wszystkich pobranych dotychczas emerytur będzie im odjeta od kapitału początkowego w momencie osiągnięcia (tez dla nich wydłuzonego ) , powszechnego wieku emeytalnego Chce jednak BARDZO MOCNO PODKREŚLIC , ze nieprawda jest , iz problem dotyczy TYLKO kobiet z rocznika 1953 r. Dotyczy WSZYSTKICH wczesniejszych emerytów , którzy do dnia 31 12. 2012 r. NIE UKONCZYLI 60 lat (kobiety ) i 65 lat (mężczyźni).Dotyczy to na przykład wszystkich nauczycieli , urodzonych PO 31.grudnia 1952 r., którzy przeszli na emeryturę na podst. art. 88 Karty Nauczyciela. Zostali oni WSTECZNIE objęci nowym art.25 ust.1b UoEiR z FUS - na RÓWNI z "nowymi "emerytami "częściowymi " , którzy dopiero teraz podejmują decyzje o pobieraniu nowo wprowadzonej emerytury częściowej - mając pełna świadomość , że zostanie im ona odjęta od emerytury "powszechnej ". Pozdrawiam , i proszę o sprostowanie .Anna

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

43
46
~miki 2013-10-15 (10:32) 3 lata 4 miesiące 11 dni 14 godzin i 9 minut temu

miały prawo do emerytury w wieku 55 lat (z którego skorzystały!) i teraz oskarżają o dyskryminację? chyba tu czegoś nie rozumiem.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

45
2
~gaga 2013-10-15 (17:42) 3 lata 4 miesiące 11 dni 6 godzin i 59 minut temu

ludzie powinni złozyc pozwy zbiorowe i domagac sie wieku emerytalnego jak w innych panstaw UE

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
1
~emerytka 2013-10-15 (22:18) 3 lata 4 miesiące 11 dni 2 godziny i 23 minuty temu

A co mamy powiedzieć my, emerytki z roku 1945-go? Nam juz nic nie pomoże tylko brac jałmuznę jaka nam zafundował polski rząd. A zwłaszcza złodziejski rząd Hanny Suchockiej. Ta baba będzie sie w piekle smażyć za krzywdę jaka wyrządziła emerytom w latach 1993-98!!!!!!!!! I nikt do tej pory nie pomyslał, że kwota bazowa, od której mamy obliczoną emeryturę w wysokości 666,-zł to kpina?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
0
~Kuba 2013-10-15 (23:23) 3 lata 4 miesiące 11 dni 1 godzinę i 18 minut temu

Nie ma pieniędzy, a NIK wykazał 19 mld strat z niegospodarności i złodziejstwa. W normalnym kraju za utratę takiej kasy rząd poleciałby na zbity pysk w trybie natychmiastowym. U nas finansami rządzi Brytyjczyk Rostowski, który wylicza wirtualne liczby bez żadnej odpowiedzialności. Brawo Polacy ,morda w kubeł i nie bulgotać ! Dlatego min. powstała Partia Emerytów Rencistów Rzeczypospolitej Polskiej (perrp.pl) ! Wychodzą z założenia, że trzeba stawiać na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa Polskie, aby w przyszłości Emeryci i Renciści mieli zabezpieczony byt ! Ich hasło: -Każdy będzie w przyszłości Emerytem i Rencistą jeśli dożyje- ! Dlatego stawiają na Gospodarkę i Służbę Zdrowia !

odpowiedz

17
0
~bruk 2013-10-15 (23:18) 3 lata 4 miesiące 11 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

Oj tam,dzisiaj rząd uchwalił,że jak komuś za mało to odda swoje mieszkanie i bank mu dołoży.A obecne ich bezrobotne dzieci po śmierci emeryta zostaną nawet bez dachu nad głową.Fajne ,no nie ? Przecież z musu emeryt utrzymywał bezrobotne wykształcone dzieci. Po prosu z litości.

odpowiedz

8
0
~Anna 2013-10-15 (22:52) 3 lata 4 miesiące 11 dni 1 godzinę i 49 minut temu

Do Autora: Bardzo pozytywnie , ze zajął się Pan problemem pułapki , jaką ustawodawca zastawił na osoby , które kilka lat temu zdecydowały się przejść na wcześniejsze emerytury . Były one - w momencie podejmowania decyzji - informowane , że w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (65 i 60 lat ) zachowaja prawo do zamiany wcześniejszej emerytury na emeryturę "w powszechnym wieku emerytalnym " z nową kwotą bazową . Ceną za te możliwość miała byc utrata mozliwości corocznych przeliczeń wczesniejszej emerytury z nowa kwota bazowa po pobraniu choćby jednej emerytury , oraz konieczność wycofania środków z OFE. Tymczasem , PO KILKU LATACH OD MOMENTU PODJĘCIA DECYZJI W TEJ SPRAWIE , osoby te dowiaduja sie , że kwota wszystkich pobranych dotychczas emerytur będzie im odjeta od kapitału początkowego w momencie osiągnięcia (tez dla nich wydłuzonego ) , powszechnego wieku emeytalnego Chce jednak BARDZO MOCNO PODKREŚLIC , ze nieprawda jest , iz problem dotyczy TYLKO kobiet z rocznika 1953 r. Dotyczy WSZYSTKICH wczesniejszych emerytów , którzy do dnia 31 12. 2012 r. NIE UKONCZYLI 60 lat (kobiety ) i 65 lat (mężczyźni).Dotyczy to na przykład wszystkich nauczycieli , urodzonych PO 31.grudnia 1952 r., którzy przeszli na emeryturę na podst. art. 88 Karty Nauczyciela. Zostali oni WSTECZNIE objęci nowym art.25 ust.1b UoEiR z FUS - na RÓWNI z "nowymi "emerytami "częściowymi " , którzy dopiero teraz podejmują decyzje o pobieraniu nowo wprowadzonej emerytury częściowej - mając pełna świadomość , że zostanie im ona odjęta od emerytury "powszechnej ". Pozdrawiam , i proszę o sprostowanie .Anna

odpowiedz

17
0
~SOWA 2013-10-15 (22:50) 3 lata 4 miesiące 11 dni 1 godzinę i 51 minut temu

PODZIĘKUJCIE BOJOWNIKOM O WOLNOŚĆ I DEMOKRACJĘ - NIEDOUCZONYM, LENIWYM SOLIDARUCHOM OPŁACANYM PRZEZ KOMUCHÓW.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: