Trwa ładowanie...

Polscy Żydzi i Romowie chcą od Niemców podwyżek emerytur. Za pracę w gettach

Polscy Żydzi i Romowie chcą wyższych emerytur, wypłacanych przez Niemców za pracę w gettach podczas II wojny światowej. Będą domagać się zmiany w przepisach od niemieckich władz.

Polscy Żydzi i Romowie chcą od Niemców podwyżek emerytur. Za pracę w gettach
d4kddb0
d4kddb0

27 stycznia obchodzony jest w Niemczech od 1996 roku jako Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Niemiecki parlament, Bundestag, zbierze się w piątek rano na uroczystej sesji.

Uczestnicy akcji pod pomnikiem, oddalonym o kilkaset metrów od siedziby parlamentu, odczytają listy do posłów do Bundestagu oraz do niemieckiej minister pracy Andrei Nahles - poinformował w czwartek Kamil Majchrzak, współpracownik posłanki Lewicy Azize Tank, inicjatorki zmian w przepisach dotyczących osób ocalonych z Holokaustu.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce domagają się zmian w niemieckich przepisach umożliwiających rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do pobierania świadczeń za pracę w getcie.

- Niemiecki ustawodawca nie uznaje dzieci poniżej 14. roku życia za osoby prześladowane w rozumieniu systemu emerytalnego i odmawia uwzględnienia tego okresu przy wyliczaniu emerytury, ignorując fakt, że dzieci żydowskie i romskie musiały, żeby przeżyć, podejmować pracę dużo wcześniej, jako 10-latki lub nawet wcześniej - wyjaśnił Majchrzak.
Strona niemiecka stoi na stanowisku, że dzieci do 14. roku życia podlegały w III Rzeszy obowiązkowi szkolnemu i miały zakaz pracy.
W zeszłym roku niemiecka Lewica (Die Linke) opracowała projekt ustawy umożliwiający poszerzenie kręgu osób uprawnionych do pobierania niemieckich emerytur za pracę w getcie podczas niemieckiej okupacji. Bundestag skierował projekt ustawy do komisji.

Projekt poparły Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Jewish Claims Conference i Centralna Rada Żydów w Niemczech, a także Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów.

Z Berlina Jacek Lepiarz

d4kddb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kddb0