Prezydent podpisał nowelę o waloryzacji emerytur i skierował ją do TK

PAP | dodane 2012-01-24 (14:35) 5 lat 3 miesiące 2 godziny i 35 minut temu | 439 opinii
 

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur i rent w 2012 r. i skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała we wtorek podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Chodzi o znowelizowaną przez Sejm 13 stycznia ustawę o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza w 2012 r. kwotowy wzrost wszystkich rent i emerytur o 71 zł. Waloryzacja przeprowadzana jest 1 marca.


- Prezydent podziela przesłanki, jakie stoją za tą ustawą, których celem jest poprawa sytuacji osób o najniższych świadczeniach emerytalnych i rentowych - powiedziała Wóycicka podczas konferencji prasowej. Dodała, że inflacja w ostatnich kilku latach szczególnie dotknęła osoby mające niskie świadczenia i był to argument, który wziął pod uwagę prezydent.

Jednak z drugiej strony - jak zaznaczyła Wóycicka - do Kancelarii Prezydenta napływały liczne głosy od świadczeniobiorców, którzy mogą stracić na waloryzacji kwotowej w 2012 r. Wskazywali oni na aspekty konstytucyjne tej ustawy, dlatego prezydent zdecydował się wystąpić do TK.

Wóycicka tłumaczyła, że argumentem za podpisaniem ustawy była chęć pomocy ludziom o najniższych świadczeniach, a także sytuacja finansów publicznych, kryzys gospodarczy oraz bardzo krótki okres, jaki pozostał do wprowadzenia mechanizmu waloryzacji. Podkreśliła, że ustawa ma charakter doraźny i nie rozwiązuje systemowo problemów najniższych świadczeń.

- Prezydent oczekuje od rządu przedstawienia systemowego rozwiązania, które będzie chronić przed spadkiem wartości realnych dochodów wszystkich świadczeniobiorców, a także będzie poprawiać sytuację osób o najniższych świadczeniach - powiedziała.

Wójcika wyjaśniła, że skierowanie ustawy do TK ma fundamentalne znaczenie, ponieważ Trybunał określi, w jakich ramach może poruszać się ustawodawca w przyszłości, wnosząc różne rozwiązania dotyczące waloryzacji. Dodała, że "zapytanie będzie odnosić się do artykułu 67 Konstytucji, który mówi o prawie do zabezpieczenia społecznego, a więc interpretacja TK wniesie do tej sprawy wiele istotnych elementów".

Nowela ustawy o emeryturach i rentach z FUS została wniesiona do parlamentu jako pilny rządowy projekt, który ma chronić budżety gospodarstw domowych emerytów i rencistów pobierających niskie świadczenia. Z danych rządu wynika, że przy poziomie 71 zł wyższą od procentowej podwyżkę otrzyma 59 proc. emerytów i rencistów. Jedna kwota dotyczy wszystkich świadczeń - z FUS, KRUS i dla służb mundurowych. O procentowy wskaźnik zostaną podniesione dodatki do świadczeń.

Podczas prac w parlamencie opozycja krytykowała pośpiech przy procedowaniu nad zmianami. Domagała się też m.in. zwiększenia z 71 do 84 zł kwoty waloryzacji. Senat nie wniósł poprawek do ustawy.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (439)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Jjadzia 2012-02-11 (02:06) 5 lat 2 miesiące 13 dni 15 godzin i 4 minuty temu

To nie jest podwyzka emerytur czy rent. Sa to pieniadze dodane emery tom. Zeby. Nie umarli z glodu Bo. Wszystko zdrozalo.jest to tylko. Waloryzacja. Jestem. Szczesliwa Bo mam. Obecnie po 20latach. Pracy. 590 zl. Zyc I nie umierac. Nie macie czego zazdroscic.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~marek 2012-02-11 (08:18) 5 lat 2 miesiące 13 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Rząd i Pierwszy Myśliwy udają.... iż myślą. W kwestii waloryzacji BYŁO JUŻ !!!! POSTANOWIENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO z dnia 27 czerwca 2001 r. SYGN. TS 24/01 - zignorowane przez szefa rządu i koalicję. Oczywiście trzeba dbać o najuboższych, ale "równe żołądki" mieliśmy w latach 1944-89, czy wracamy do tzw. komuny. Lump spod budki tak samo traktowany jak lekarz, inżynier, wykwalifikowany robotnik... ?!?! Płacimy różne czy równe składki?!? A greps o doraźności - to może gdy obowiązuje jako najcięższa kara dożywocia doraźnie wykonywać karę śmierci w piątki. O siebie, swoje rodziny i swoich fryzjerów "wybrańcy narodu" zadbają, że Mucha nie siada. A nas golić.... Wybory muszą odesłać naszych pupilków na bezrobocie lub do uczciwej pracy, w wyuczonych ?!?! zawodach. Zawód Pani Minister, a nauczę się "na posadzie", to ŻART.

odpowiedz

0
0
~olo1953 2012-02-10 (20:35) 5 lat 2 miesiące 13 dni 20 godzin i 35 minut temu

PANIE PREMIERZE W WIEKU 67 LAT BEDE MIAL 50 LAT CIEZKIEJ FIZYCZNEJ PRACY , JAKA BEDZIE MOJA EMERYTURA ZA TE LATA ? TO MY ROBOTNICY 70-80 OBALILISMY KOMUNE a TERAZ MAMY ZA TO ZAPLATE ,MILICJANCI KTORZY NAS LALI MAJA JUZ EMERYTURE DOSTAJA DODATKI NA ZAKUP NOWYCH AUT itp TA USTAWA JEST NIELUDZKA .ROBOTNICY ZABLOKUJMY TE USTAWE.W POROZUMIENIACH SIERPNIOWYCH MIELISMY TO ZAGWARANTOWANE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

1
0
~emerytka 2012-02-10 (12:58) 5 lat 2 miesiące 14 dni 4 godziny i 12 minut temu

Dlaczego ja mam sponsorować innych emerytów. Dlaczego rząd decyduje za mnie. Często są to ludzie bogatsi ode mnie, a maja tylko niższe emerytury. Niektórzy pracują legalnie lub nie. Kwotowa waloryzacja. Jeśli odwołalibyśmy się do artykułu drugiego Konstytucji, to nie jest to sprawiedliwe. Trybunał Konstytucyjny stoi na straży Polskiej Konstytucji. Wiadomo co powinien zrobić. Albo stoi albo nie na tej straży. W jego skład wchodzą sędziowie, którzy posiadają najwyższe kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chyba więc w przeciwieństwie do Tuska rozumieją słowo waloryzacja. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojej funkcji są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP. Muszą być apolityczni. Nigdy Trybunał Konstytucyjny nie godził się na waloryzację kwotową, bo to nie jest waloryzacja a podwyżka. Jestem pewna, że TK teraz powie, że to jest cacy, choć nigdy nie było. Ostatnie orzeczenie TK w tej sprawie było przeciwne kwotowej "waloryzacji" Czyżby teraz było inaczej? Prezydent pokazał nam jak się załatwia interesy koalicji.

odpowiedz

2
1
~wojak szwejk 2012-02-09 (20:33) 5 lat 2 miesiące 14 dni 20 godzin i 37 minut temu

Ktoś kłamie w tym temacie. Ze stron Prezydenta RP wynika, że Prezydent podpisał ustawę ale informacji pod zakładką skierowane do TK tej ustawy nie ma. Rzecz polega na tym żeby TK nie miał czasu na jej rozpatrzenie przed jej wejściem w życie, czyli 1 marca. Ustawa powinna być natychmiast po podpisaniu skierowana do TK, a Trybunał powinien rozpatrzyć taką ustawę bezwłocznie.

odpowiedz

3
0
~wojak szwejk 2012-02-09 (10:06) 5 lat 2 miesiące 15 dni 7 godzin i 4 minuty temu

Emeryci, osoby o niskich dochodach obudźcie się, bo odbieranie jednym żeby mogli dostać grosze inni nie prowadzi do rozwiązania kwestii głodowych dochodów. Barbażyństwem rządzących jest pobieranie podatków od ludzi ,którym brakuje na życie, np. osoba z emeryturą brutto 850 zł płaci w ciągu roku 1280 zł podatku, czyli gdyby była zwolniona z podatku PIT wtedy netto co miesiąc zyskałaby około 107 zł. Rząd natomiast w roku 2009 drastycznie obniżył podatki dla osób o dochodach powyżej 7100 zł i nie raczył obniżyć kwoty wolnej, która od wielu lat jest bardzo niska i wynosi aktualnie 3091 zł. Bogate państwa mają znacznie wyższe podatki od dochodów, np w Austrii podatek efektywny wynosi 29 % a w Polsce tylko 16 %. W Austrii kwota wolna wynosi 11000 Eu i stanowi 27,5 % średnich dochodów rocznych, a u nas kwota wolna to zaledwie 7,5 % dochodu średniego. Tylko podnoszenie kwoty wolnej może ulżyć najbiedniejszym. Domagajcie się Państwo od swoich partii, organizacji zawodowych i stowarzyszeń, aby rząd podwyższał systematycznie kwotę wolną, co 3000 zł, aż do osięgnięcia poziomu europejskiego, z zachowaniem odpowiednich proporcji, z których wynika według moich obliczeń kwota wolna w Polsce powinna wynosić 18000 zł, co oznacza, że wszystkie dla osób o dochodach poniżej 1500 zł stawka podatkowa wynosiłaby 0%, tzn. w ogóle nie zapłaciłyby podatku.

odpowiedz

1
1
~pinokio 2012-02-07 (14:40) 5 lat 2 miesiące 17 dni 2 godziny i 30 minut temu

tuskowi swieczke a emerytom ogarek.wyrolowal wszystkich ,bo zaoszczedzono na emeryturach .

odpowiedz

1
1
~pinokio 2012-02-07 (14:40) 5 lat 2 miesiące 17 dni 2 godziny i 30 minut temu

tuskowi swieczke a emerytom ogarek.wyrolowal wszystkich ,bo zaoszczedzono na emeryturach .

odpowiedz

29
31
~tell 2012-01-24 (22:15) 5 lat 2 miesiące 30 dni 18 godzin i 55 minut temu

faktem jest, że bogatemu zawsze będzie mało.... skąd w was tyle zawiści i chciwości????? macie kilka tysięcy emerytury i robicie wielkie larum, że biedak, co nie ma z czego żyć dostanie podwyżkę z 700zł do 771? jak mu zazdrościcie to się zamieńcie!!!!! jak smarkacze (agent tomek, 34l. lata pracy pewnie 14,15) dostają z naszych podatków emeryturki 4tys., to was nie boli? jak sędziowie, prokuratorzy w wieku 41lat (czyli ok 15lat pracy) dostają 14tys. emerytury (czy jak to nazwać), to was nie boli? jak cała sfera mundurowa dostaje kilka tysięcy emeryturki , to was nie boli???? ale, jak biedny, schorowany robotnik, co pracował przez ponad 40lat, stracił zdrowie, dostaje marne grosze a teraz dostanie podwyżki 71 zł brutto, to tego nie możecie znieść??? jestem pewien, że gdyby w tym roku nie było w ogóle podwyżki, to ten co dostaje np. 4000zł emeryturki nic by nie powiedział. Ale, że jest po 71zł dla każdego, to wielka awantura. A najbardziej boli to, że "hołota, plebs" dostanie tyle samo podwyżki, co JA-SZLACHTA

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

43
81
~emeryt 2012-01-24 (19:46) 5 lat 2 miesiące 30 dni 21 godzin i 24 minuty temu

uważam że kwotowa waloryzacja jest słuszna ,ci co mają wysokie zdaje się że nie tracą zyskują tyle ile najbiedniejsi będąc na emeryturze nie płacą większych składek, przy procentowym wzroście rosła przepaść

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: