ZUS chce doradzać przyszłym emerytom

oprac. Bartosz Wawryszuk, PAP | dodane 2017-03-23 (19:53) 1 miesiąc 7 dni 8 godzin i 39 minut temu | 25 opinii
 
354474i2.jpg

W związku z obniżeniem od 1 października wieku emerytalnego w oddziałach ZUS pojawią się doradcy, którzy wyjaśnią m.in. jak jest naliczana emerytura. Mają oni uczynić decyzję o przejściu na emeryturę bardziej racjonalną - powiedział Mariusz Kubzdyl z MRPiPS.

Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dyrektor z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl przedstawiał w czwartek w Sejmie podczas obrad komisji senioralnej informacje o wpływie obniżenia wieku emerytalnego na sytuację finansową osób starszych oraz działań zachęcających pracodawców do zatrudniania osób starszych po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kubzdyl zwrócił uwagę, że projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego jest oparty na założeniu, iż ubezpieczony sam ma podejmować decyzję o zaprzestaniu aktywności zawodowej. - Rząd przedstawił stanowisko, z którego wynikało, że to ubezpieczony, każdy z nas, najlepiej wie w jakiej jest sytuacji zdrowotnej, ekonomicznej, rodzinnej - wyjaśniał.

Jak zaznaczył, o tym ile osób skorzysta z obniżonego wieku emerytalnego dowiemy się dopiero po wprowadzeniu ustawy w życie. - Środki finansowe są zabezpieczone na dodatkowe emerytury, na 331 tys. dodatkowych świadczeń. Wypłacalność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest w żadnym wypadku zagrożona. Uważamy, że wypadałoby poczekać co się stanie - stwierdził dyrektor MRPiPS.

Kubzdyl podkreślił, że według wyliczeń resortu 17 proc. ubezpieczonych pracuje, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zwrócił uwagę, że system emerytalny w Polsce promuje długie pozostawanie na rynku pracy. - Ta zachęta polega na tym, że emerytura, im dłużej człowiek pracuje, jest wyższa - wyjaśniał. - Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o jeden rok jest świadczenie wyższe o około 8 proc. Jest to bardzo silny bodziec, motywacja, aby pozostawać w zatrudnieniu jak najdłużej - dodał.

Z kolei Stafan Kołucki z MRPiPS przypomniał, że resort prowadzi kampanię informacyjną "Bezpieczny i aktywny senior". - Drugim filarem tego projektu jest aktywność, w tym szeroko rozumiana aktywność zawodowa - podkreślił.

Kubzdyl zapowiedział, że w związku z wprowadzeniem ustawy obniżającej wiek emerytalny w ZUS dostępni będą doradcy. - Dostępny też będzie specjalny kalkulator emerytalny. Doradcy, nieco mniej niż 600 osób, będą dedykowani do osób, które będą chciały skorzystać z przejścia na emeryturę. Będą służyli radą, informacją, na temat jak są liczone emerytury. Mają tak naprawdę uczynić decyzję ubezpieczonych bardziej racjonalną - stwierdził dyrektor MRPiPS.

Zaznaczył, że prowadzone są działania, które mają zachęcić pracodawców do zatrudniania starszych osób. - Działania polegają głównie na szkoleniu i podnoszeniu kompetencji osób, będących w wieku przedemerytalnym. Uczynienia ich bardziej konkurencyjnych na rynku pracy i umożliwienia im przedłużenia ich kariery zawodowej - wyjaśniał.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 17,65%
nie 14 82,35%

Opinie (25)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~beniamin 2017-04-27 (13:17) 3 dni 15 godzin i 15 minut temu

ciekawe co doradzają.. powinni doradzać młodym ludziom żeby pracowali na siebie i na swoją przyszłość póki mają siłę. moi rozwiązaniem są nieruchomości. pierszą planuję zakupić w lipcu, apartament w Rowach nad morzem. DObra lokalizacja pod turystów, fajne osiedle, wysoki standard. W przyszłości będę myślał o kolejnych i zobaczymy

odpowiedz

4
0
~jaś 2017-03-25 (09:25) 1 miesiąc 5 dni 19 godzin i 7 minut temu

ZUS chce doradzać? Czy raczej przekonać przyszłego emeryta, by jak najpóźniej przeszedł na emeryturę? Chyba Polacy umieją liczyć. A dla tych co się zastanawiają. Proszę zapoznać się z aktualną "tablicą średniego dalszego trwania życia." O ile w poprzednim okresie ZUS podzielił nasz kapitał przez 216,1 to teraz podzieli nam przez 219,6. (dla 65-cio latka)

odpowiedz

1
0
~OBYWA 2017-03-25 (07:38) 1 miesiąc 5 dni 20 godzin i 54 minuty temu

ZUS ZLIKWIDOWAC SKLADKI NA KONTO NIE MIEJ JAK 1%/M

odpowiedz

5
0
~EMERYT 2017-03-25 (07:07) 1 miesiąc 5 dni 21 godzin i 25 minut temu

Idż na emeryture jak najwcześniej ,bo możesz nie dożyc pierwszej emerytury ....ZOBACZ NEKROLOGI W JAKIM WIEKU UMIERAJĄ POLACY ....50-65 LAT TO NAJBARDZIEJ ZAGROŻONY ROCZNIK ,ZAWAŁ-UDAR-RAK SZALEJE W POLSCE....

odpowiedz

2
1
~ADBLOCH34 2017-03-24 (14:07) 1 miesiąc 6 dni 14 godzin i 25 minut temu

ZUS nie powinien się zajmować polityką .Ma swoje zadania i jak musi to niech pomnaża pieniądze, a jak nie umie to naczelny bankowiec Pan Morawiecki powinien go nauczyć. Ale czego może nauczyć bankowiec, że pieniądze zarabia sie poprzez zbieranie od ludzi i ich oszukiwanie (niepłacenie odsetek, wysokie prowizje, opłaty, odsetki, i brak odpowiedzialności , ustawiczą zmianę opłat i kłamliwe reklamy)ILE NIE DAM PANSTWI Po co młodych i w średnim wieku mamić i głupoty im mówić, jeśli dla obecnych emerytów prawo emerytalne w ciągu 30 lat wstecz zmieniło się diametralnie z 6 razy. Co młody człowiek może zaplanować. w zasadzie tyle : ILE NIE DAM PAŃSTWU TO MNIE ZOSTANIE NA PRZYSZŁOŚĆ!

odpowiedz

2
0
~zorza58 2017-03-24 (13:59) 1 miesiąc 6 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Pan Mariusz nie ma pojęcia o emerytach i przyszłych emerytach podobnie jak MRPiPS. Jak długo będziecie opowiadać bzdury .Po co emerytom jakieś programy typu aktywny senior etc jeśli te programy to praca przede wszystkim dla urzędników i ich krewnych i znajomych z organizacji pozarządowych i fundacji .Emeryt najczęściej z pokażną emeryturą pobawi się za państwowe lub unijne środki , a urzędasy napiszą tonę papierów, znajomki odbiorą honoraria.Biedni emeryci z takich programów nie korzystają Druga rzecz odkąd ozusowano wynagrodzenie emeryta - to brak pracodawców chętnych do zatrudniania kobiet 60+ lub mężczyzn 65+, a w wielu przypadkach emerytura pomaga bezrobotnym dzieciom i chroni wnuki przed opieką społeczną. Co za bzdury gada Pani Minister Rodziny PiPS Po co jej programy , których celu nie da się zbadać ? Może najpierw niech zamieści na stronie ministerstwa jak emeryt posiadający 1000zł brutto emerytury ,chory, mający 70 lat może zadbać o siebie :opłaty, właściwa dieta, nieszkodzące (z uwagi na cenę) lekarstwa ,wizyty lekarskie odpłatne, stomatolog , sanatorium, wczasy choć 2 tyg. rehabilitacja? Dlaczego urzędnik chce dostarczać ludziom uciech ? NIECH ZADBA ,ABY CZŁOWIEK MÓGŁ GODNIE ŻYĆ!!

odpowiedz

2
0
~zorza58 2017-03-24 (13:34) 1 miesiąc 6 dni 14 godzin i 58 minut temu

JAcy doradcy ? To będą odganiacze od emerytury. Teraz w Zusie jest pracowników jak w mrowisku, ale żaden niczego nie wie , nie odpowiada - to są ludzie otrzymujący duże wynagrodzenie za wprowadzanie danych do komputera, kontrole i dopasowywane wpłat do deklaracji. `Po szłam do Zusu, żeby mi powiedzieli czy mam odpowiednią ilośc lat pracy do prawa do emerutiry imi powiedziano, że mam złozyc wniosek na 3 miesiące przed dniem 60 urodzin to mi odpowiedzą. Wcześniej nie bo nie ma kto sprawdzać (miasto 200tys, mieszkańców , kapitał początkowy obliczony) CO taKI DORADCA BĘDZIE MÓWIŁ cZŁOWIEKU pOCZEKAJ

odpowiedz

6
0
~yogi 2017-03-24 (13:10) 1 miesiąc 6 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Jakoś służby mundurowe pracują krócej 25 lat i dostają normalne emerytury i mogą jeszcze dorabiać na cały etat. A biedocie zabierają po mimo wypracowanych 45 lat. Jedna banda nas oszukiwała przyszła teraz nowa też nas chece wyr...ać.

odpowiedz

18
3
~aga, 2017-03-24 (08:14) 1 miesiąc 6 dni 20 godzin i 18 minut temu

Wmawianie ludziom, że będą pracować dłużej to dostaną większą emeryturę to jeden wielki przekręt

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~ja 2017-03-24 (08:25) 1 miesiąc 6 dni 20 godzin i 7 minut temu

Nie wiek emerytalny jest problemem a brak kasy w ZUS. Musimy zrozumieć, że nie ma szans na wysokie emerytury. Bardziej staną się one zasiłkiem na przetrwanie. Trzeba samemu zadbać o godne życie na starość i nie ma co liczyć, że Państwo i politycy jakiejkolwiek opcji nam w tym pomogą. Słyszeliście o książce "Emreytura nie jest Ci potrzezbna"? W niej opisano jak budowac majątek przez zmianę kilku decyzji dotyczących pieniędzy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: