Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
15-10-2016 19:15

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w SAP - wyzwanie dla podatników i dostawców oprogramowania

Obowiązek dostarczania Jednolitych Plików Kontrolnych przez duże przedsiębiorstwa ma być ułatwieniem i obniżeniem kosztów kontroli skarbowej. Czy faktycznie wprowadzenie JPK okaże się pomocne i uszczelni system podatkowy?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w SAP - wyzwanie dla podatników i dostawców oprogramowania
d2hfs71
d2hfs71

Obowiązek dostarczania [Jednolitych Plików Kontrolnych](https://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jednolity-plik-kontrolny-jpk-w-2017-nowy,56,0,2226488.html) przez duże przedsiębiorstwa ma być ułatwieniem i obniżeniem kosztów [kontroli skarbowej](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/kontrola-skarbowa,125,0,2418301.html). Czy faktycznie wprowadzenie JPK okaże się pomocne i uszczelni system podatkowy? Co to jest Jednolity Plik Kontrolny? // Jednolity Plik Kontrolny (JPK; ang. Standard Audit File-Tax) to najnowszy pomysł [Ministerstwa Finansów](https://wiadomosci.wp.pl/ministerstwo-finansow-mf-6032699573961345c) na uszczelnienie systemu podatkowego i ułatwienie procedur kontrolnych. Rozwiązanie to wprowadzono wraz z nowelizacją przepisów [ordynacji podatkowej](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/ordynacja-podatkowa-nowa-ordynacja-od,90,0,2424922.html) z 2015 roku. JPK to po prostu zbiór danych usystematyzowanych według konkretnego - stworzonego przez MF schematu, informujących o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa za dany okres i zapisany w formacie XML. Kogo obejmie obowiązek dostarczania na żądanie organów skarbowych JPK?

W pierwszej kolejności, od 1 lipca 2016 roku obowiązek raportowania na żądanie został nałożony na duże przedsiębiorstwa. Pozostałe podmioty gospodarcze objęte zostaną tymi przepisami od 1 lipca 2018 roku. Warto przy tym dodać, że Ministerstwo przygotowało siedem struktur plików, które obejmują:

  • wyciąg bankowy (JPK_WB),
  • magazyn (JPK_MAG),
  • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT),
  • faktury VAT (JPK_FA),
  • podatkową księgą przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR)
  • ewidencję przychodów (JPK_EWP).
d2hfs71

Spośród tych struktur wyróżnia się JPK_VAT, która jako jedyna ma być dostarczana do organów kontroli skarbowej obowiązkowo i bez wezwania raz w miesiącu. Obowiązek ten obejmie duże przedsiębiorstwa od 1 lipca 2016 roku, małe i średnie od 1 stycznia 2017 roku, a mikro przedsiębiorstwa od 1 stycznia 2018 roku. ##Jednolity Plik Kontrolny a firmowe systemy komputerowe Jak już wspomniano obowiązkiem dostarczania JPK jako pierwsze zostały obarczone duże przedsiębiorstwa, czyli takie, które mają najbardziej rozbudowane sieci informatyczne oraz przetwarzają największe ilości danych. Podstawowym problemem dla firm stało się więc odpowiednie dostosowanie własnych systemów ERP w taki sposób, by umożliwiały one generowanie plików według ministerialnych schematów. Kluczowym zagadnieniem technicznym jest więc wychwycenie z potoku informacji odpowiednich i wymaganych danych do poszczególnych struktur.

O wyzwaniach, związanych z generowaniem JPK przez systemy ERP mówi Witold Olczak, Consulting Team Manager i Senior SAP Consultant w itelligence: - Bardzo duża różnorodność wariantów konfiguracji oraz możliwości wykorzystania systemu SAP ERP w połączeniu z jego elastycznością, praktycznie uniemożliwia stworzenie jednego statycznego narzędzia do obsługi JPK, które mogłoby zostać wykorzystane przez wszystkich użytkowników tego systemu. Jest to olbrzymie wyzwanie zarówno dla samych firm, na których ciąży obowiązek raportowania jak również dla dostawców usług consultingowych i wsparcia aplikacyjnego. Dodatkowe trudności stawia przed wszystkimi także Ministerstwo Finansów, które nieustannie doprecyzowuje wymagania oraz wprowadza zmiany, zarówno dotyczące zakresu oczekiwanych informacji jak również szczegółów ich przesyłania.

Rozwiązania SAP umożliwiające tworzenie JPK Dostawcy rozwiązań ERP starają się więc jak najszybciej przygotować odpowiednie aplikacje i przystosować je do wciąż zmieniających się wymagań. Odpowiednie oprogramowanie stworzono już dla systemów SAP. Co ważne, ich modułowa konstrukcja pozwala na dużą elastyczność w konfiguracji jego komponentów. Celem takiego podejścia ma być z jednej strony umożliwienie dostosowania tego rozwiązania do potrzeb wielu odbiorców, a z drugiej minimalizacja prac nad ewentualnymi zmianami jakie mogą jeszcze nastąpić w docelowym modelu wymagań Ministerstwa Finansów. – Rozwiązanie proponowane przez itelligence zaprojektowane zostało z uwzględnieniem takich czynników jak: duża elastyczność, różnorodność potrzeb oraz zmienność wymagań. W zależności od specyfiki systemu klienta oraz zasobów posiadanych przez organizację proponujemy wykorzystanie jednego z dwóch wariantów narzędzia – opartego o autorskie rozwiązanie itelligence wykonane jako rozszerzenia w systemach

o SAP Business Objects, czyli narzędzia do eksploracji i raportowania, umożliwiające raportowanie w oparciu o wiele źródeł danych.Wykorzystanie jednego z wymienionych wyżej narzędzi umożliwia wygenerowanie pliku XML dla każdej ze struktur wymaganych przez Ustawodawcę. Elementem zamykającym rozwiązanie jest komponent odpowiedzialny za zaszyfrowanie i przesłanie plików, które powstały w wyniku poprzednich procesów. Pliki te przekazywane są do tzw. bramki, czyli lokalizacji internetowej określonej przez Ministerstwo Finansów RP. Nasz program przechowuje informację o historii przesłanych plików wraz z urzędowymi potwierdzeniami odbioru (UPO). – informuje Witold Olczak z itelligence.

d2hfs71

Warto więc podkreślić, że same rozwiązania informatyczne nie gwarantują jeszcze osiągnięcia sukcesu. Niezbędne jest także odpowiednie wdrożenie i dostosowanie przyjętych rozwiązań. Duża odpowiedzialność spada tutaj na dostawców rozwiązań pozwalających na generowanie JPK. Nie dość bowiem, że pracują oni pod dużą presją czasu, to dodatkowo oferowany produkt musi być dokładnie przetestowany i zgodny z wymaganiami Ministerstwa Finansów. Przyznać więc należy, że w tym przypadku na pewno nie można pozwolić sobie na eksperymenty - te mogą bowiem dużo kosztować zarówno przedsiębiorstwo jak i dostawcę.

Artykuł sponsorowany

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71