Trwa ładowanie...
d2rhxv5
21-04-2015 18:45

MF: udział BGK i PIR w inwestycjach zw. z planem Junckera do 8 mld euro (opis3)

#
dochodzą inf. po spotkaniu Jyrki Katainen z przedstawicielami Konfederacji Lewiatan
#

d2rhxv5
d2rhxv5

21.04. Warszawa (PAP) - BGK i PIR zaangażują do 8 mld euro w inwestycje powiązane z planem Junckera - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Wiceszef KE Jyrki Katainen wskazuje, że Polska potrzebuje przekształcenia gospodarki w zorientowaną na badania i rozwój oraz miejsc pracy dla młodych, kobiet i starszych.

Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. plan Junckera) ma uruchomić publiczne i prywatne inwestycje rzędu co najmniej 315 mld euro w ciągu najbliższych trzech lat (2015-2017). Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny zapewniają kapitał początkowy Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), którym będą zarządzać.

Katainen, który w Komisji odpowiada za zatrudnienie, wzrost, inwestycje i konkurencyjność, powiedział, że realizacja Planu Inwestycyjnego dla Europy przełoży się na tworzenie miejsc pracy, budowanie konkurencyjności, ale także na wspieranie wzrostu zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich.

Ocenił, że w ciągu ostatnich lat, kiedy gospodarka europejska borykała się z trudnościami, rząd polski podjął ważne reformy strukturalne oraz odpowiedzialną politykę fiskalną. "To wszystko przełożyło się na tworzenie pozytywnego otoczenia dla inwestycji (). Dzięki temu Polska jest w dobrej kondycji" - powiedział komisarz. Podkreślił jednak, że Polska potrzebuje dalszych reform, przede wszystkich takich, które przekształcą gospodarkę w zorientowaną na badania i rozwój, tworzącą miejsca pracy dla osób młodych, kobiet i starszych.

d2rhxv5

Szef polskiego resortu finansów zadeklarował poparcie rządu dla planu Junckera: "Przewidujemy, że BGK oraz PIR zaangażują się w inwestycje potencjalnie powiązane z europejskim planem (Junckera - PAP) w skali do 8 mld euro. To jest nasz wkład w coś, co można nazwać polską platformą w ramach programu inwestycyjnego dla Europy". Podkreślił, że te środki będą wzmocnione przez pozostałych inwestorów zarówno prywatnych, którzy są kluczowi w całym procesie, jak i z funduszu europejskiego. "W ten sposób EFIS będzie także wzmacniać inwestycje w Polsce" - dodał Szczurek.

Zaznaczył, że Polska zamierza rozwinąć też działania dotyczące wsparcia technicznego dla inwestycji - w zakresie przygotowywania, czy składania projektów. Według Szczurka rozwiązania te wpiszą się w drugi filar planu inwestycyjnego dla Europy, czyli utworzenia europejskiego centrum doradztwa inwestycyjnego. Minister podkreślił, że prace zmierzają do tego, aby doradztwo było jak najlepiej dostosowane do polskich warunków i potrzeb.

Szczurek podkreślił, że Polska była od samego początku zaangażowana w konstruowanie tzw. planu Junckera. Dodał, że wiele idei, które leżały u podstaw ustanowienia EFIS, nasz kraj przedstawiał jeszcze we wrześniu zeszłego roku. Wyjaśnił, że EFIS nie zawiera "kopert narodowych", a regulacje dotyczące funduszu nie przewidują możliwości bezpośredniego wzmocnienia kapitałowego funduszu przez państwa członkowskie. Wynika to z braku gwarancji, że wkłady państwa do funduszu przełożyłyby się na inwestycje w danym kraju.

Minister zaznaczył, że w planie przewidziano możliwość współpracy inwestycyjnej grupy EBI, która zarządza funduszem EFIS, z państwami członkowskimi. "Polska przygotowuje własne struktury do współpracy z KE i grupą EBI w zakresie praktycznego wykorzystania planu inwestycyjnego dla Europy dla pobudzenia inwestycji w Polsce" - zapowiedział.

d2rhxv5

Wyjaśnił, że przewidziane są różne modele inwestowania, od gwarancji na poziomie pojedynczych projektów, poprzez różne formy finansowania grup projektów realizowanych w danym obszarze, czy sektorze. "Kluczową rolą w procesie współpracy między krajowymi inwestorami, krajowymi środkami, a nowym Planem Inwestycyjnym dla Europy mają do odegrania krajowe banki rozwoju. W Polsce jest to Bank Gospodarstwa Krajowego oraz inne instytucje o podobnym charakterze" - powiedział.

Zaznaczył, że Polska zamierza wykorzystać w tym celu instytucje zaangażowane w program Inwestycje Polskie, czyli BGK i spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe. "Obecnie przeprowadzane są zmiany w ramach programu Inwestycje Polskie. BGK tworzy fundusze inwestycyjne, które zostaną przekazane do zarządzania przez PIR (). Taka konstrukcja umożliwi efektywne wykorzystanie polskich środków zebranych w ramach takich funduszy, w celu realizacji polskich inwestycji. Co więcej umożliwi ona także sięgnięcie po dodatkowe instrumenty (), oferowane razem z nowo utworzonym EFIS. W ten sposób Polska pomaga w praktycznym wdrożeniu planu inwestycyjnego dla Europy, zapewniając pas transmisji, łączenie tych środków" - powiedział.

Ocenił, że celem nadrzędnym Planu Inwestycyjnego dla Europy jest przyciągnięcie do inwestycji kapitału. Chodzi o to, by środki publiczne były zwielokrotnione, wzmacniane przez mechanizm dźwigni finansowej i zaangażowanie prywatnego kapitału.

d2rhxv5

Mówił o tym również obecny na konferencji wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Poinformował, że resort skarbu pracuje nad zmianą struktury Polskich Inwestycji Rozwojowych. "Mówimy o tzw. ufunduszowieniu. Ta zmiana spowoduje, że powstaną cztery nowe fundusze, które będą zarządzane przez PIR" - tłumaczył. Dodał, że zaletą ufunduszowienia PIR będzie ułatwienie dostępu inwestorów do finansowania. "Chcemy również wykorzystać mechanizm dźwigni finansowej, który pozwoli zwiększyć skalę finansowania projektów. Bardzo ważny element to zwiększenie przejrzystości - zarządzanie funduszami będzie pod nadzorem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Odbywać się będzie na zasadach rynkowych, właściwych dla rynku funduszy" - powiedział. Zaznaczył, że każdy fundusz będzie miał komitet inwestycyjny, który będzie gwarantował rynkowy charakter realizowanych projektów.

Według Kowalczyka w ramach ufunduszowienia do końca drugiego kwartału 2015 r. będą gotowe dwa fundusze inwestycji bezpośrednich "o charakterze kapitałowym, dłużnym i hybrydowym". "Trzeci fundusz to fundusz infrastruktury samorządowej. () Czwarty fundusz - fundusz rozwoju przedsiębiorstw - będzie dedykowany inwestycjom w spółki o istotnym faktycznym, potencjalnym znaczeniu z punktu widzenia funkcjonowania danej gałęzi przemysłu, branży usługowej w Polsce" - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że system ten będzie oparty na umowie o współpracy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi oraz umowie o zarządzaniu i współpracy pomiędzy TFI BGK a PIR-em.

d2rhxv5

Katainen pytany był podczas konferencji o to, czy KE uda się przekonać Parlament Europejski do uruchomienia EFSI. Wyjaśnił, że pojawiają się głosy krytyki, ale dotyczą one szczegółów EFSI, a z rozmów z europosłami wynika, że im też zależy, by proponowany przez KE mechanizm zaczął działać. "Jestem przekonany, że do końca czerwca przepisy legislacyjne dotyczące EFSI zostaną przyjęte, bo wszystkim nam zależy na tym, by wspierać inwestycje, a także żeby tworzyć nowe miejsca pracy" - powiedział.

Jyrki Katainen spotkał się także z przedstawicielami firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Jak poinformował w komunikacie Lewiatan dla przedsiębiorców najważniejsze postulaty dotyczące planu inwestycyjnego dla Europy to stworzenie przejrzystej procedury przyznawania dofinansowania poszczególnym projektom oraz zapewnienie równego traktowania podmiotów publicznych i prywatnych bez politycznych nacisków.

"Dla firm w Polsce ważne jest, aby jak najwięcej projektów, które chcą realizować rodzimi przedsiębiorcy skorzystało ze wsparcia inwestycyjnego. Do tego niezbędna jest przejrzysta procedura przyznawania środków" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezydent Lewiatana Maciej Witucki.

d2rhxv5

Jak zaznaczono w komunikacie Katainen zapewnił, że przekaże te uwagi w Brukseli. Podkreślił, że głównym celem planu inwestycyjnego jest poszerzenie rynku wewnętrznego i Komisji zależy na likwidowaniu barier, które mogą w tym przeszkodzić. Stąd tak ważne jest wsłuchiwanie się w głos przedsiębiorców.

KE we wtorkowym komunikacie podała, że Polska jest szóstym z kolei krajem, który zapowiedział wniesienie wkładu w finansowanie Funduszu za pośrednictwem krajowego banku prorozwojowego: wcześniej w lutym Niemcy ogłosiły, że wpłacą na rzecz Funduszu 8 mld euro za pośrednictwem banku KfW. Również w lutym Hiszpania zadeklarowała wpłatę 1,5 mld euro za pośrednictwem Instituto de Cr,dito Oficial (ICO). W marcu z kolei Francja zapowiedziała, że wniesie 8 mld euro za pośrednictwem Caisse des D,p"ts (CDC) i Bpifrance (BPI), zaś Włochy obiecały wpłatę 8 mld euro ze środków Cassa Depositi e Prestiti (CDP). Wreszcie w kwietniu Luksemburg zapowiedział, że wniesie 80 mln euro za pośrednictwem Soci,t, Nationale de Cr,dit et d'Investissement (SNCI).

d2rhxv5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rhxv5