Trwa ładowanie...
20-04-2015 07:23

Nie każdy podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Sprawdź, czy tobie się należy

Skarbówka często kwestionuje prawo do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej z powodu nagminnie popełnianych przez podatników błędów.

Nie każdy podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Sprawdź, czy tobie się należyŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1vssg5
d1vssg5

Odliczenie wydatków rehabilitacyjnych należy do najpopularniejszych preferencji podatkowych. Częściej podatnicy korzystają tylko z ulgi na dzieci oraz wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Wielokrotnie jednak skarbówka kwestionuje prawo do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej z powodu nagminnych błędów popełnianych przez podatników.

Jedną z najczęstszych pomyłek jest nieposiadanie przez podatnika orzeczenia o niepełnosprawności. Ten dokument musi spełnić kryteria ściśle określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego przypomnijmy, kto może odliczyć wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne. W prosty sposób można to zrobić za pomocą darmowegoprogramu PITpro 2014 od Podatnik.info.

Jaka jest definicja osoby niepełnosprawnej według ustawy o PIT?

Prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej mają przede wszystkim ludzie niepełnosprawni. Zgodnie z przepisami są to osoby, które posiadają:

d1vssg5

- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,

- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,

- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów,

- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

d1vssg5

Istotna grupa inwalidzka osoby niepełnosprawnej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych kataloguje również podatników, uprawnionych do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej, na osoby niepełnosprawne I grupy inwalidzkiej oraz II grupy inwalidzkiej.

- Osobą niepełnosprawną zaliczoną do I grupy inwalidzkiej jest podatnik, w stosunku do którego orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji bądź znaczny stopień niepełnosprawności.

- Osobą niepełnosprawną zaliczoną do II grupy inwalidzkiej jest podatnik, w stosunku do którego orzeczono całkowitą niezdolność do pracy lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

d1vssg5

Kiedy podatnik utrzymujący osobę niepełnosprawną może odliczyć ulgę?

Ponadto odliczyć wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne mogą także podatnicy, na których utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna - nieposiadająca rocznych dochodów przekraczających kwotę 9120 zł. Dodatkowo osoba niepełnosprawna musi być dla podatnika:

- współmałżonkiem,

- dzieckiem własnym,

- dzieckiem przysposobionym,

- dzieckiem obcym przyjętym na wychowanie,

- pasierbem,

- rodzicem,

- rodzicem współmałżonka,

- rodzeństwem,

- ojczymem,

- macochą,

- zięciem lub synową.


d1vssg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vssg5