Trwa ładowanie...
dpnjxin
22-07-2014 22:25

Posłowie za dalszymi pracami nad senacką nowela Ordynacji podatkowej

Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się we wtorek za dalszymi pracami nad senacką propozycją zmian w Ordynacji podatkowej. Nowela ma sprawić, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką będą przedawniać się tak samo jak pozostałe zobowiązania podatkowe.

dpnjxin
dpnjxin

Przedstawiciel wnioskodawców senator Bohdan Paszkowski (PiS) podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie tłumaczył, że to próba zmierzenia się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Celem noweli jest bowiem dostosowanie Ordynacji podatkowej do wyroku TK z października 2013 r., który dotyczył przepisów podatkowych z 1997 r. Trybunał orzekł, że część z nich jest niezgodna z konstytucją.

Chodzi o to, że przedawnienie zobowiązania podatkowego nie występuje, gdy takie zobowiązanie zabezpieczone jest hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie pięciu lat zaległość podatkowa może być egzekwowana tylko z przedmiotu zabezpieczenia.

TK uznał, że przepis ten jest przekroczeniem określonego w konstytucji władztwa podatkowego.

Senacki projekt przewiduje wykreślenie z Ordynacji podatkowej niekonstytucyjnego zapisu, co spowoduje, że zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym będą podlegać przedawnieniu na takich samych zasadach jak niezabezpieczone zobowiązania.

dpnjxin

Zgodnie z projektem nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od nowego roku, ale do 1 lipca 2015 r. obowiązywałby okres przejściowy.

Poseł Teresa Piotrowska z PO pozytywnie oceniła projekt, ale zaznaczyła, że jego mankamentem jest zbyt krótki okres przejściowy. "Nie ulega jednak wątpliwości, że konieczna jest zmiana legislacyjna obecnego stanu prawnego, (...) dlatego klub PO opowiada się za skierowaniem projektu do dalszego procedowania w komisji finansów" - oświadczyła.

Podobną opinię wyraził Jan Łopata z PSL. "W imieniu klubu PSL proponuję skierować ten projekt do dalszych pracy w komisji finansów" - mówił.

Za dalszymi pracami nad projektem była też Gabriela Masłowska z PiS. Jak mówiła, jej wątpliwości budzi również kwestia przepisów przejściowych. "Jeśli ustawa ma służyć obywatelom, a nie prawnikom, to tego typu zapis musi być doprecyzowany. To za poważna zmiana" - podkreśliła.

dpnjxin

Maciej Mroczek z Twojego Ruchu stwierdził, że w wyniku "derogacji przedmiotowego przepisu powstała zmiana przyczyni się do zwiększenia skuteczności organów skarbowych w dochodzeniu należności publiczno-prawnych". Dodał, że TR jest za dalszymi pracami nad senackimi propozycjami.

Podobne stanowisko przedstawił SLD. "Jesteśmy za dalszymi pracami nad projektem" - powiedział Ryszard Zbrzyzny z Sojuszu.

Senacki projekt budzi jednak sprzeciw resortu finansów, który przygotował własną nowelę. Jego przedstawiciele są bowiem zdania, że przygotowywana przez resort nowela uwzględnia bardziej systemowe rozwiązania, m.in. w zakresie podważonych wyrokiem TK przepisów prawnych.

Jak mówił we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Janusz Cichoń, jego resort przygotował już pakiet rozwiązań, który uwzględnia wyrok TK. "Założenia tego projektu są dostępne od 18 marca br., a gotowy projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Wydaje mi się, że po wakacjach projekt ten powinien znaleźć się w Sejmie" - powiedział Cichoń. (PAP)

rbk/ amac/

dpnjxin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpnjxin