Logo dostawcy W czasie świąt złodzieje się bogacą. Jak zabezpieczyć dom na wypadek włamania?

. | aktualizacja 2017-01-02 (13:25) 3 miesiące 21 dni 10 godzin i 15 minut temu | 90 opinii
 
402292i2.jpg

Tradycyjnie u rodziny, a może nietypowo - na jednej z egzotycznych plaż? Istnieje wiele sposobów na spędzenie świąt Bożego Narodzenia. Dla złodzieja to nie miejsce podróży ma jednak znaczenie. Celem staje się opuszczony na kilka dni dom. Po powrocie ze świątecznego wyjazdu na mieszkańców może czekać ogołocone wnętrze. Warto więc zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu majątku

Włamanie to dla wielu osób sytuacja znana wyłącznie z filmów. Tymczasem, co czternastemu Polakowi włamano się kiedyś do domu, mieszkania, domku letniskowego czy budynku gospodarczego - wynika z badania na temat bezpieczeństwa, przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w marcu bieżącego roku.

Według policyjnych statystyk, 2015 rok obfitował w ponad 94,6 tys. kradzieży. Wysoka liczba włamań sugeruje, że Polacy są narażeni na podobne niebezpieczeństwa. Jak mogą się bronić przed ich następstwami? Systemy antywłamaniowe czy mechaniczne zabezpieczenia nie zawsze dają stuprocentową ochronę.

Przezorny domownik zawsze ubezpieczony

Lepiej być przewidującym i pomyśleć przede wszystkim o odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej, która pomoże sfinansować ewentualne straty. Jeśli rabusiowi powiedzie się „skok” na nieruchomość, ubezpieczyciel zapłaci za skradzione i zniszczone wyposażenie.

Oferty poszczególnych towarzystw różnią się od siebie. Przed wybraniem jednej z nich należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy (OWU). Zakres działania można dopasować do własnych potrzeb. Najczęściej szkody powstałe wskutek włamania czy rabunku są pokrywane za opłatą dodatkowej składki. Ubezpieczenie może obejmować stałe i ruchome elementy wyposażenia, przedmioty wartościowe, a nawet sprzęt służący do pracy.

Dobra polisa zapewni nie tylko ochronę mienia. Ważne, aby osoba ubezpieczona mogła też liczyć na zwrot pieniędzy za szkody poniesione w wyniku dewastacji czy zniszczonych zabezpieczeń. To jeszcze nie wszystko. Mieszkanie wygląda jak wywrócone do góry nogami? Uprzątnięcie bałaganu może słono kosztować. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno pomóc sprostać również tego typu wydatkom.

Na przykład Link4 oferuje swoim klientom dodatkową opcję ochrony w przypadku rabunku posiadanych rzeczy osobistych majątku poza miejscem ubezpieczenia od ryzyka rabunku określonym w umowie ubezpieczeniowej. Jedyny warunek, jaki musi pozostać spełniony to trwający okres działania polisy. Co to oznacza w praktyce? Wystarczy pamiętać o opłacaniu składek na czas, aby czuć się bezpiecznie nie tylko na terenie własnej nieruchomości.

Nie ma śladów włamania? Nie będzie rekompensaty

Sama kradzież nie jest jeszcze wystarczającym powodem do wypłacenia pieniędzy. Dla ubezpieczyciela ważne są widoczne ślady wtargnięcia na posesję. Dlatego jeśli mieszkaniec zgubił klucz, powinien wymienić zamki - faktu ich zgubienia nie trzeba zgłaszać policji. Oczywiście jeśli złodziej wejdzie do domu oknem, nikt nie będzie pytał o stan zamków.

Czasem zdarzają się też sytuacje, w których sami mieszkańcy ułatwiają złodziejom dostęp do domu. Wystarczy, że pozostawią otwarte okno albo niedomknięte drzwi balkonowe.

Polisa ubezpieczeniowa nie pokrywa szkód wyrządzonych umyślnie, a w przypadku rażącego niedbalstwa tylko wtedy, gdy nie sprzeciwia się to zasadom współżycia społecznego. Lepiej więc trzy razy złapać za klamkę niż wrócić do pustego mieszkania. Planując kilkudniowy wyjazd, warto też sprawdzić stan naszych czterech ścian, m.in. sprawność zamków. Zły stan techniczny pomieszczenia może zaprzepaścić zwrot kosztów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby nie spotkać się z odmową ze strony ubezpieczyciela? Każda firma dysponuje swoją listą warunków. Ten punkt w dokumencie OWU warto czytać szczególnie uważnie. To od zabezpieczeń antykradzieżowych w dużej mierze zależy, czy towarzystwo wypłaci odszkodowanie. Najczęściej dotyczą one odpowiedniego wyposażenia nieruchomości. Drzwi, zamki z atestem czy specjalne zasuwy w oknach dwuskrzydłowych to tylko kilka przykładów środków ostrożności, o które należy zadbać równolegle z polisą.

O krok przed włamywaczem. Jak uchronić się przed kradzieżą?

Warto dołożyć wszelkich starań, aby pokrzyżować plany potencjalnemu włamywaczowi. Skutecznym sygnałem ostrzegawczym - i odstraszającym - jest dźwięk. System alarmowy z głośną syreną może odwieźć złodzieja od złych zamiarów jeszcze zanim dostanie się do wnętrza mieszkania. Jeśli będzie wyjątkowo uparty, nic straconego. Podniesiony alarm poinformuje o zagrożeniu najbliższe otoczenie. Być może jeden z zaniepokojonych sąsiadów zdecyduje się zadzwonić na policję.

Wydatki na dodatkowe umocnienia mieszkania to inwestycja w bezpieczeństwo. W budynkach wielorodzinnych można zamontować drzwi wzmocnione blachą i łańcuchy z ogranicznikiem otwarcia. Bez wątpienia przyda się też zakup specjalnych zamków. Ostatnia kwestia jest szczególnie ważna również z punktu widzenia ubezpieczenia. Towarzystwa wymagają, aby zamknięcie posiadało atest jednej z czterech instytucji, m.in. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej (IMP).

Nie tylko przedmioty mogą uchronić mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Ważna jest też odpowiednia postawa. Zawodowi włamywacze mają swoje sposoby na rozpoznanie terenu. Obserwują zachowania domowników, zapamiętują godziny wyjść i powrotów, a nawet przeprowadzają tzw. wywiady środowiskowe. Lepiej nie informować zbyt wielu osób o planowanym wyjeździe na święta. Dotyczy to również powściągliwości na portalach społecznościowych. W czasach Facebooka wszystkie niezbędne informacje można zdobyć bez większego wysiłku.

Świadomość posiadanego majątku to podstawa

Doszło do włamania? Nie ma na co czekać. Telefon na policję to jedno, ale nie należy też zapominać o poinformowaniu ubezpieczyciela. W przypadku kradzieży policjanci poproszą zapewne o listę utraconych rzeczy. Zamiast sporządzać ją w stresie, dobrze jest mieć przygotowany gotowy spis wartościowych przedmiotów. Mało kto myśli o tym jeszcze przed ewentualną szkodą, ale takie podejście do sprawy może przyspieszyć dalszy przebieg sprawy.

Co powinno znaleźć się w ewidencji? Biżuteria, przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, elektronarzędzia oraz sprzęt elektroniczny. Co jeszcze? Wartość przechowywanej gotówki, karty płatnicze oraz ważniejsze dokumenty, których zaginięcie może zagrażać bezpieczeństwu. Chodzi np. o akty własności czy dowody tożsamości. Oprócz dokładnego spisu, nieocenione mogą się okazać także filmy oraz fotografie poszczególnych elementów. Zwłaszcza, gdy widać na nich miejsce oraz datę.

Szczegółowa i na bieżąco aktualizowana lista, w razie nieprzewidzianego zdarzenia, pozwoli szybko ustalić wartość skradzionego wyposażenia. Zdjęcia zaś pomogą łatwiej zidentyfikować własność, jeśli policja dotrze do sprawcy włamania. Egzemplarz przeglądu przedmiotów i dóbr powinien trafić również w ręce doradcy z towarzystwa ubezpieczeniowego. To między innymi na jego podstawie będzie można ustalić wysokość odszkodowania.

Partnerem artykułu jest Link4.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 11 55,00%
nie 9 45,00%

Opinie (90)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Utrapiona 2017-03-13 (10:01) 1 miesiąc 10 dni 13 godzin i 39 minut temu

Na wsiach to jakas plaga. Na szczescie andiw brokers zajmuja sie u mnie wszytskim, ubezpieczyli dom i samochod i teraz spie duzo spokojniej ;)

odpowiedz

0
0
~Utrapiona 2017-03-13 (10:00) 1 miesiąc 10 dni 13 godzin i 40 minut temu

O tak, złodzieje to jakas plaga, przynajmniej u mnei na wsi. Mysla, ze jak wies to juz nikt nie patrzy i nie ubepziecza domu. Na szczescie zglosilam sie andiw brokers i juz troche spokoj niej wyjezdzam. brokerzy z tej firmy zajeli sie wszytskim i gdy tylko cos jest nie tak od razu mi zalatwiaja ubezpieczeni ;)

odpowiedz

28
2
~Pesche 2016-12-28 (11:16) 3 miesiące 26 dni 12 godzin i 24 minuty temu

Spacerowalem wielokrotnie po szwajcarskich wioskach i co mnie zdziwilo. 1.Na ogol brak jakichkolwiek ogrodzen,plotow,parkanow itd.Jesli sa to przewaznie do do ok.1m. 2.Brak tabliczek na ogrodzeniach z nazwa firm ochroniarskich.Tutaj odpowiada za to Policja,gdyz ludzie loza na to podatki i jest to wg.mnie logiczne. 3.Brak ujadajacych psow we wsi,totalny spokoj przeciwnie jak w Polsce. 4.Brak tabliczek na furtkach typu UWAGA ZLY PIES,WLASCICIEL GROZNIEJSZY OD PSA itd. Podsumowujac jak to moj kolega powiada cyt:Nam Polakom mentalnie blizej jest do narodow wschodnich niz zachodnich.Na poczatku sie z nim nie zgadzalem,ale spokojnie przemyslalem temat i stwierdzilem,ze ma racje. Chodzi mi tu o korupcje,kumotetstwo,kradzieze,rozboje,niszczenie prywatnej badz spolecznej wlasnosci,agresje itd. Najwieksza nasza narodowa zaleta jest wg.mnie chba to,ze mamy ogromne poczucie wolnosci i dumy narodowej.Pozdrawiam i zycze milego dnia.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~ARTI 2016-12-29 (15:15) 3 miesiące 25 dni 8 godzin i 25 minut temu

Kiedy ta kochana Polska moja ojczyzna, oswobodzi się z czerwonogwardzistów i ich popleczników SBeków - działaczy KODu !!!

odpowiedz

0
0
~rg 2016-12-29 (12:07) 3 miesiące 25 dni 11 godzin i 33 minuty temu

broń palna w każdym domu do obrony mienia prywatnego!

odpowiedz

4
1
~jest metoda 2016-12-28 (15:05) 3 miesiące 26 dni 8 godzin i 35 minut temu

Ogrodzenie elektryczne (z autonomicznym zasilaniem) plus zasieki z drutu kolczastego i taśmy tnącej to najskuteczniejsze zabezpieczenie domku przed włamywaczami. Jedyną skuteczną metoda sforsowania takiego ogrodzenia jest użycie dźwigu lub podnośnika. A mało który gang włamywaczy czymś takim dysponuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~pucio 2016-12-29 (11:43) 3 miesiące 25 dni 11 godzin i 57 minut temu

Ludzie BEZMYŚLNIE -SAMI prowokują złodzieja trzymając gotówkę czy biżuterie w domach ..........przyjmując rente w gotówce i podobnie.........

odpowiedz

16
17
~gorszy sort 2016-12-28 (12:30) 3 miesiące 26 dni 11 godzin i 10 minut temu

Najlepszym zabezpieczeniem jest być cieciem na 500+, który nic nie ma, nigdzie nie jeździ, nie pracuje i najlepiej jak z domu wychodzi tylko po alkohol.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

31
12
~G.S. 2016-12-28 (13:25) 3 miesiące 26 dni 10 godzin i 15 minut temu

RAZEM OBROBIMY POLSKĘ - G.Schetyna

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~loku 2016-12-29 (11:32) 3 miesiące 25 dni 12 godzin i 8 minut temu

jedno jest pewne nie warto ubezpieczać, bo znajdą powód aby nie wypłacić lub drastycznie obniżyć odszkodowanie

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: