Ubezpieczenie OC wyższe za punkty karne. Kiedy bezpieczni kierowcy oszczędzą?

Sebastian Ogórek | aktualizacja 2017-01-23 (21:39) 3 miesiące 7 godzin i 43 minuty temu | 37 opinii
 
139020i2.jpg

Oferując OC ubezpieczyciel szacuje cenę polisy na podstawie koloru auta, miejsca zamieszkania czy liczby posiadanych dzieci. Nie ma jednak ani prawa, ani możliwości, by sprawdzić, ile mandatów otrzymałeś w ostatnim czasie. Polska Izba Ubezpieczeń stara się o zmianę prawa. Większym wyzwaniem niż wola polityczna, są problemy techniczne.

Pani Zofia miała w listopadzie małą stłuczkę. Przytarła na parkingu inne auto. W sumie naprawę jej samochodu z AC i drugiego z OC ubezpieczyciel wycenił na 2,5 tys. zł. Problem w tym, że teraz pani Zofia zamiast dotychczasowych 700 zł za komplet polis zapłacić będzie musiała 1600 zł. I to w uboższej ofercie.

- Ja prawie w ogóle nie jeżdżę autem. Swoją fabię kupiłam 5 lat temu, a na liczniku ma nieco ponad 10 tys. km. Mandatu nie dostałam nigdy. Ta ostatnia podwyżka OC zbiegła się z pierwszą w historii stłuczką. Dla mnie ten blisko tysiąc złotych więcej, to są duże pieniądze - mówi.

Pani Zofia mogłaby liczyć na niższe OC, gdyby jej ubezpieczyciel mógł sprawdzić, że rzeczywiście jest bezpiecznym kierowcą i po prostu miała pecha. Problem w tym, że nie ma jak tego zrobić. Dostępu do danych o mandatach nie mają przecież nawet kierowcy. Jeśli ktoś chce sprawdzić, ile złapał punktów, musi wybrać się na komendę policji. Ubezpieczyciel nawet tego nie może.

Pirat zapłaci za mandat dwa razy

- Większa możliwość sprawdzenia kierowcy będzie wiązać się z adekwatniejszym wyliczeniem stawek dla poszczególnych kierowców. Jeżdżący bezpiecznie mogą być nagradzani, a jeżdżący nieodpowiedzialnie - karani wyższymi stawkami. Nie można natomiast przewidzieć skali ruchów cen, bo każdy ubezpieczyciel prowadzi indywidualną politykę cenową - mówi WP Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak dodaje PIU, Izba chciałaby mieć dostęp do pełnej informacji: kto, kiedy i jakie wykroczenie popełnił. Wszystko po to, by wyższego ubezpieczenia nie płacić za to, że źle zaparkowaliśmy. Mandaty za przekroczenie prędkości, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej czy przejechanie na czerwonym świetle, miałyby tu zupełnie inną kategorię wagową. I przez to mocniej wpływały na ceną ubezpieczenia.

Tarczyński dodaje, że liczy też na prewencję. Kierowcy wiedząc, że mandat będzie dwukrotnie bił ich po kieszeni - raz płacąc policjantowi, a drugi raz ubezpieczycielowi - będą zachowywać się bezpieczniej na drodze. A to statystycznie może zmniejszyć liczbę wypadków.

Tak dzieje się w wielu krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii kupując polisę trzeba ujawnić, jakie wykroczenia popełniło się przez kilka ostatnich lat. Tam inaczej niż w Polsce, ubezpieczenie przypisane jest nie do auta, ale konkretnej osoby. O liczbę mandatów przy kupnie OC kierowców pyta się też w USA, Irlandii czy Włoszech.

PIU od lat prosi, by także mogła nie tylko pytać, ale wręcz sprawdzać liczbę punktów karnych. Z prawnego punktu widzenia wystarczy jedna zmiana w polskim prawie. Jest nawet wola polityczna. Czego więc nie ma? Odpowiedniego systemu.

CEPIK 2.0, czyli jeszcze poczekamy

Wszystko przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Choć uruchomienie systemu informatycznego CEPIK 2.0 obiecywano już w 2015 roku, to do dziś on nie działa.

"Nadal nie będzie usprawnień w określaniu rzeczywistej składki na ubezpieczenie obowiązkowe OC pojazdów mechanicznych. CEPiK miał umożliwić ubezpieczycielom wgląd w historię danego kierowcy i uzależnić ceny polis od bezpieczeństwa jazdy – spowodowałoby to urealnienie składek OC i ich obniżkę, tymczasem ceny polis galopują w górę z miesiąca na miesiąc" – czytamy w poselskiej interpelacji do Anny Streżyńskiej napisanej przez Adama Abramowicza.

Poseł PiS pisze do Ministerstwa Cyfryzacji, bo stara się o zmniejszenie skali podwyżki ubezpieczeń OC. Szacuje się, że te w zeszłym roku poszły w górę o ok. 55 proc. A to nie koniec podwyżek. Jednym z elementów walki z gigantycznymi wzrostami, miałyby być właśnie nowe uprawnienia dla ubezpieczycieli.

Co ciekawe kosztujący minimum kilkaset milionów złotych CEPIK 2.0 został sfinansowany z pieniędzy kierowców. To oni składają się na system w ramach opłat za rejestrację auta, badań technicznych czy właśnie zakupu polisy. Od każdej na CEPIK odprowadzana jest równowartość jednego euro.

Na razie Ministerstwo Cyfryzacji prosi o cierpliwość. I przesuwa datę uruchomienia systemu na połowę 2018 roku

"Dlaczego nowoczesny system CEPiK 2.0, na którego wdrożenie wydano już kilkaset milionów złotych, nadal nie działa? Dlaczego termin jego wdrożenia przesunięto aż do 8 czerwca 2018 roku, mimo zapowiedzi z 2016 roku, że wystarczy 8-10 miesięcy na jego wdrożenie" - czytamy w interpelacji. Poseł odpowiedzi jeszcze nie dostał.

Nam MC przyznało jedynie, że jest przychylne współpracy z ubezpieczycielami. W tej sprawie doszło też do spotkań twórców CEPIK 2.0 i PIU.

- Mogę jedynie potwierdzić, że system zawiera możliwość sprawdzania przez ubezpieczycieli kierowców - mówi rzecznik resortu Karol Manys.

Kiedy taka funkcjonalność będzie możliwa do wdrożenia? Tego nie precyzuje. Ubezpieczyciele liczą, że zostaną potraktowani priorytetowo. Dzięki temu ostatnie podwyżki OC będą mogły być przerzucone na piratów drogowych, a nie bezpiecznie jeżdżących kierowców.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 7 25,93%
nie 20 74,07%

Opinie (37)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~DZON 2017-01-23 (13:34) 3 miesiące 15 godzin i 48 minut temu

jazda powyzej 50 - 4 kary 500 zł 10 pkt zabranie prawka i wyzsze oc, chory kraj

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~dero 2017-01-23 (13:55) 3 miesiące 15 godzin i 27 minut temu

trzeba dodać o jakiego typu mandaty chodzi bo chyba nie za złe parkowanie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Gość darek 2017-01-25 (14:06) 2 miesiące 29 dni 15 godzin i 16 minut temu

No i super. Raz płacić policjantowi a raz ubezpieczycielowi. Czyli jak się da LEGALNIE co łaska policjantowi to się mniej zapłaci za ubezpieczenie bo punkcików nie będzie popieram w 200%!!!!! Aha mniej punkcików to brak utraty prawka czyli same zalety.

odpowiedz

2
0
~fds 2017-01-25 (14:04) 2 miesiące 29 dni 15 godzin i 18 minut temu

zmowa cenowa rządu PIS-ORLEN-PZU

odpowiedz

4
0
~belfer 2017-01-25 (12:09) 2 miesiące 29 dni 17 godzin i 13 minut temu

Genialne posunięcie. Najpierw za państwowe pieniądze zbudować system do karania nieubezpieczonych, potem dogadać się z PiS i przewalić podwyżkę OC o 100% z gwarancją że nie zajmie się tym UOKiK ani żaden inny urząd.

odpowiedz

7
0
~Michał 2017-01-25 (08:30) 2 miesiące 29 dni 20 godzin i 52 minuty temu

To jest kur:a zmowa dlaczego rząd za to się nie weźmie

odpowiedz

3
0
~rr 2017-01-24 (20:26) 2 miesiące 30 dni 8 godzin i 56 minut temu

Od kilku lat kupuję najtańsze OC jakie mi wyszuka kalkulator cuk.To jest dobra metoda żeby nie przepłacać.

odpowiedz

6
0
~dziki kraj 2017-01-24 (18:41) 2 miesiące 30 dni 10 godzin i 41 minut temu

Może tak rzecznik praw obywatelskich przyjrzał by się problemowi , bo zdaje się , że nie można w myśl naszego prawa karać dwa razy za to samo przewinienie ! Albo mandat, albo wyższe OC , innej opcji nie widzę ! jest to po prostu nie konstytucyjne , nawet pracodawca za przewinienie pracownika nie może go ukarać podwójnie !

odpowiedz

21
2
~Co ma piernik do .... 2017-01-23 (13:57) 3 miesiące 15 godzin i 25 minut temu

Co ma kolor MOJEGO, powtarzam, MOJEGO auta czy ilosc dzieci, a nawet gdzie mieszkam do OC???? Przeciez jak stukne poloneza czy ferrarri to i tak odszkodowanie bedzie kolosalnie różne, a i tak moje auto nic z tego nie dostanie.. Co innego to AC.. Tu bym rozumial. Ale coz? Moze ja sie prosty człowiek na tym nie znam. Albo nie "powinienem".. ciemny lud to kupi - kupuje od dziesiątek lat. JJ

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
~kierowcaz25letnimstażem 2017-01-24 (04:24) 3 miesiące i 58 minut temu

- czy mandaty np. za złe parkowanie i brak pasów bezpieczeństwa również będą miały wpływ na wysokość polisy OC? Zmowy ciąg dalszy, szukają kolejnych jeleni i chcą większego dostępu do informacji niejawnych, tym trzeba się na prawdę zająć bo za chwilę będziemy chodzić pieszo. Chore państwo, które pozwala na coś takiego.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: