Zniżki na OC dostaniesz od Yanosika. Znana aplikacja idzie w ubezpieczenia

Jakub Ceglarz | aktualizacja 2017-01-24 (17:55) 3 miesiące 1 dzień 18 godzin i 1 minutę temu | 67 opinii
 
378124i2.jpg

Za ubezpieczenie samochodu zapłacisz mniej, o ile jeździsz bezpiecznie. Jest tylko jeden warunek - musisz zainstalować aplikację, która będzie monitorować twój styl jazdy. Jeśli uzna, że nie stwarzasz zagrożenia, dostaniesz specjalną ofertę - tańszą niż inni klienci. W taki sposób ma działać YU - czyli ubezpieczenie oferowane przez towarzystwo ERGO Hestia we współpracy z Yanosikiem.

Zresztą, nie wszyscy będą musieli na swojego smartfona pobierać aplikację. Wielu kierowców korzystało bowiem z Yanosika do tej pory. Oprócz tradycyjnej nawigacji oferuje on również w czasie rzeczywistym ostrzeżenia o radarach czy utrudnieniach drogowych.

Teraz dojdzie jeszcze jedna funkcja. Niektórym kierowcom pojawi się bowiem oferta ubezpieczeniowa. Yanosik wszedł bowiem we współpracę z ERGO Hestią, jednym z największych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Obie spółki działają wspólnie i oferują polisy pod marką YU.

Na czym polega innowacyjność? Przede wszystkim na indywidualizacji oferty w myśl zasady "pay as you drive". Aplikacja zbierze dane, które najlepiej opisują styl jazdy kierowcy. I na tej podstawie zaproponuje "szytą na miarę" propozycję ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. No właśnie, na razie YU ma w ofercie tylko OC, ale na swojej stronie internetowej nie wyklucza, że w przyszłości pojawią się również polisy Auto Casco.

Co aplikacja weźmie pod uwagę? Przede wszystkim styl jazdy - to, jak kierowca przyspiesza czy zwalnia. Jeśli robi to płynnie, to "złapie punkty", ale jeśli gwałtownie - na preferencje nie ma co liczyć. Poza tym Yanosik sprawdzi zachowanie w sytuacji zagrożenia (aplikacja ma przecież informacje, gdzie są wypadki lub inne utrudnienia drogowe), średnią prędkość i jej dostosowanie do panujących na drodze warunków.

Na razie nie wiadomo, ile można będzie zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Najważniejsze jednak, żeby z aplikacji korzystać regularnie. Tylko wtedy można będzie liczyć na zindywidualizowaną ofertę. Firma do polisy dorzuci też za darmo specjalny lokalizator, który pomoże sprawdzić, gdzie w tej chwili znajduje się samochód.

Nie oni pierwsi

To nie pierwszy przypadek, gdy firma ubezpieczeniowa łączy siły z dostawcą map. Sam Yanosik ma już w tej kwestii doświadczenie. W ubiegłym roku w taką współpracę wszedł z towarzystwem Benefia Ubezpieczenia.

Z kolei we wrześniu ubiegłego roku na podobny ruch zdecydował się Link4. Po przeprowadzonym eksperymencie ubezpieczyciel zdecydował, że chce zaoferować swoim klientom skrojone na miarę ubezpieczenia dzięki wykorzystaniu aplikacji NaviExpert. Póki co konkretów jednak nie ma.

Jesienią zapytaliśmy również innych ubezpieczycieli o takie pomysły, ale z otrzymanych przez nas odpowiedzi wynika, że takich planów nie mają. Co prawda wcześniej mówiło się, że taką drogą pójdzie Aviva, ale nie udało nam się tego potwierdzić. - Nie będzie dziś komentarza w tej sprawie, proszę o kontakt przy kolejnych okazjach - powiedział wówczas WP money rzecznik prasowy Avivy Bohdan Białorucki.

Wiadomo też, że na taki ruch nie zdecyduje się na razie największy polski ubezpieczyciel - Grupa PZU. - Przyglądamy się takim rozwiązaniom funkcjonującym na rynku europejskim, jednak w najbliższej przyszłości nie planujemy wprowadzać podobnego - poinformowała nas pod koniec września Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU.

Ekspert: takie propozycje będą się pojawiać

Zdaniem Marcina Tarczyńskiego, analityka Polskiej Izby Ubezpieczeń, możemy spodziewać się, że takich ofert będzie z czasem coraz więcej. - Rozwiązania, które pomagają lepiej dopasować składkę do stylu jazdy konkretnego kierowcy, będą się oczywiście pojawiały - prognozuje w WP money. - Mogą one premiować osoby jeżdżące odpowiedzialnie i bezpiecznie, co jest szczególne istotne w sytuacji, gdy tak jak obecnie w Polsce, zwiększa się średnia stawka za ubezpieczenia OC.

Tarczyński przestrzega jednak, że monitorowanie nie wpływa na ceny polisy aż tak znacząco. - Oczywiście nie jest tak, że aplikacje lub urządzenia monitorujące styl jazdy będą jedynym wyznacznikiem zniżek lub zwyżek. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest i będzie doświadczenie kierowcy czy bezszkodowa historia - zauważa analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

I dodaje, że są również inne sposoby na lepsze szacowanie ryzyka przez ubezpieczycieli. Nie tylko te, związane z nowinkami technologicznymi. - Dobrym pomysłem byłoby np. udostępnienie ubezpieczycielom informacji na temat mandatów i punktów karnych. Tego typu dane mamy w bazie CEK - wskazuje Marcin Tarczyński. - Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowcy jeżdżący bezpiecznie mogliby być premiowani, a piraci drogowi karani wyższymi stawkami.

O tym, że Polska Izba Ubezpieczeń forsuje taki pomysł pisaliśmy w poniedziałek w WP money.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 20 32,26%
nie 42 67,74%

Opinie (67)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
8
~SOWA 2017-01-24 (21:10) 3 miesiące 1 dzień 14 godzin i 46 minut temu

SPSOBEM NA NISKIE STAWKI UBEZPIECZEŃ JEST JEDNA PAŃSTWOWA FIRMA UBEZPIECZENIOWA. ŻADNYCH ZAGRANICZNYCH CZY TWORZONYCH PRZEZ RODZIMYCH LOBBYSTÓW, NIEROBÓW CWANIACZKÓW.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Damian 2017-02-03 (20:57) 2 miesiące 22 dni 14 godzin i 59 minut temu

mozecie mieć telefon na podsuchu nie wiedząc nawet ze ktos was inwigiluje. Wystarczy doczytać ze yanosik dane pozostawia dla siebie i nie puszcza ich dalej w eter. ale jak kto woli. Ja zostaje i dziekuje mu ze jest. Dobranoc

odpowiedz

0
0
~ekspert Superpolisa.pl 2017-01-30 (13:09) 2 miesiące 26 dni 22 godziny i 47 minut temu

Decydując się na takie rozwiązanie warto pamiętać, że zapowiadana zniżka za bezpieczną jazdę nie musi być wyższa od tej, którą udzieli konkurencyjne towarzystwo i to bez zbierani tak szczegółowych danych. Dlatego wszystkim kierowcom polecam porównanie co najmniej kilku dostępnych na rynku ofert i dopiero później zakup najkorzystniejszej opcji. Pozdrawiam, Ekspert Superpolisa.pl

odpowiedz

0
0
~Robert 2017-01-25 (15:15) 3 miesiące 20 godzin i 41 minut temu

Odinstalowano szpiega

odpowiedz

0
0
~nikita 2017-01-25 (13:34) 3 miesiące 22 godziny i 22 minuty temu

Dla mnie to zadna glupota a korzysc, w kazdym niemal regulaminie podpisujesz zgode na wykorzystanie twoich danych. A tu przynajmniej masz z tego spora korzysc fiansowwa.

odpowiedz

0
1
~ocena-niedostateczny 2017-01-24 (22:55) 3 miesiące 1 dzień 13 godzin i 1 minutę temu

No to więcej Yanosika nie zainstauję. Mam ubezpieczenie w ERGO, ciekawe co im przekazują.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kajtek 2017-01-25 (12:05) 3 miesiące 23 godziny i 51 minut temu

monopol nie jest rozwiazaniem, kto wtedy by monitorowal te ceny? Rzucali by jakby chcieli i wtedy kazdy by sie ubezpieczal bo by musial. Przeciez to szalony oderany od rzeczywistosci pomysl. Yanosik probuje jakos wystosowac konkurencyjny projekt i chwala dla niego.

odpowiedz

3
0
~tschop 2017-01-25 (10:37) 3 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 19 minut temu

Bluznierstwa cisna mi się na usta..... Mój samochod jest wart 2000pln a OC na niego 1900 w najtańszym towarzystwie to jest zmowa cenowa!

odpowiedz

12
2
~obywatel RP 2017-01-24 (21:10) 3 miesiące 1 dzień 14 godzin i 46 minut temu

Ergo Hestia tak jak większość ubezpieczalni w Polsce jest w rękach spółek niemieckich.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
0
~diariusz 2017-01-25 (09:42) 3 miesiące 1 dzień 2 godziny i 14 minut temu

Oczekuję oferty od towarzystw - 5 lat bezszkodowej jazdy 6 rok gratis ( wolny od płatności) gwarantowany przez ubezpieczyciela. Dość uczciwego płacenia haraczu za bezpieczną jazdę i dorabianie cwaniaków.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: