Ile Judasz zarobił na Jezusie?

Jakub Wołosowski, Wirtualna Polska | aktualizacja 2013-03-29 (07:28) 4 lata 28 dni 4 godziny i 31 minut temu | 1514 opinie
 
Ile Judasz zarobił na Jezusie?

Dzisiaj za 30 srebrników apostoł-zdrajca mógłby kupić 10-letni samochód, 2000 lat temu - dobre sandały albo pięć kilo wieprzowiny. Sprzątacz kloak na takie pieniądze musiałby pracować cztery miesiące, ale współczesna babcia klozetowa prawie dwa razy dłużej.

Z wyliczeń naukowców wynika, że 30 srebrników dziś byłoby warte 10 tys.-12 tys. zł. To wciąż szokująco mało za wydanie na śmierć nauczyciela, przyjaciela, a według 2,5 mld chrześcijan - Syna Bożego, ale z drugiej - dla biedaka była to kwota wręcz niewyobrażalna.

(fot. WP.PL)


W czasach Chrystusa rzemieślnicza elita - murarze i piekarze zarabiali około 6 tys. złotych miesięcznie, sprzątacz kloak - 3 tys. zł, malarz fresków - 18 tys. zł. O wiele więcej dostawał odpowiednik dzisiejszego nauczyciela akademickiego, który za każdego ucznia liczył sobie aż 30 tys. zł miesięcznie! Roczny żołd jednego ze 150 tys. legionistów wynosił około 27 tys. zł. Niewiele zmieniło się, jeśli chodzi o zarobki gwiazd sportu. Zwycięzca wyścigu rydwanów inkasował jednorazowo 1,5 mln zł!


Starożytna drożyzna

Niezła kasa, prawda? Sęk w tym, że ceny podstawowych produktów znaczenie obiegały od dzisiejszych. Krawiec za uszycie szaty życzył sobie do 6 tys. zł (to dlatego o szaty Jezusa rzucono kości). Szewc za sandały pierwszej jakości mógł żądać nawet równowartość 12 tys. zł. Pół kilograma chleba kosztowało 8 zł, 0,5 l wina - 30 zł, bilet do łaźni - 2 zł. To wydaje nam się jeszcze całkiem racjonalne, ale 900 zł za 0,5 kg mięsa wołowego może szokować. Za pół kilo wieprzowiny trzeba było zapłacić - 1400 zł, a za gęś... 20 tys. zł. Tylko dziesięć razy więcej trzeba było zapłacić za niewolnika (190-280 tys. zł).

(fot. WP.PL)

Bardzo droga była sól - 0,5 kg kosztowało 1200 zł. Zdarzało się, że żołnierze dostawali żołd w tej postaci. Był to bardzo cenny surowiec, na którego wydobycie państwo miało monopol, a wywóz poza granice cesarstwa był surowo zabroniony. Nie mniej cenne były... warzywa i owoce. Jedno jabłko kosztowało ok. 40 zł za sztukę.

Dokonując takich szacunków, trzeba uwzględnić nie tylko wartość kruszcu, ale i siłę nabywczą pieniądza. Dopiero wtedy można zaryzykować takie wyliczenie. Trzeba jednak pamiętać, że może ono służyć jedynie podkreśleniu pewnych relacji, nie można mówić o tym, że tak było na pewno
- Wysokie ceny warzyw czy owoców to kwestia braku odpowiednich miejsc do produkcji oraz jej niskiej opłacalności. Uprawy często padały ofiarą szkodników. Generalnie to był towar luksusowy, zresztą dieta mieszkańców Imperium Rzymskiego była diametralnie inna od wyobrażeń na temat diety śródziemnomorskiej - objaśnia archeolog profesor Piotr Dyczek. - Podstawą były chleb, oliwa i produkty z oliwek oraz figi, które dostarczały dużo energii ze względu na wysoką zwartość cukru. Ceny tych produktów były zazwyczaj niskie, ponieważ leżało to w interesie państwa.

Rzymianie wiedzieli, że jeśli społeczeństwo ma być ekonomicznie sprawne, to musi być dobrze odżywione. Dlatego funkcjonował system pomocy społecznej. Najbiedniejsi dostawali za darmo miesięczny przydział chleba i oliwy. Bezpłatne rozdawnictwo żywności rozregulowywało rynek, ale w pozytywnym sensie. Dzięki temu ceny podstawowych produktów były na niskim poziomie. Dochodziło do ogromnych różnic majątkowych, ale ludzie rzadko przymierali głodem.

szekel, srebrnik
Szekel, srebrnik z czasów Chrystusa (fot. forumancientcoins.com)

Antyczny parytet

Srebrnik nie był rzymską jednostką monetarną jak polski złoty, dolar czy euro. Było to określenie rodzaju monety, wskazujące na stop, z którego została wykonana, oraz jej pozycję w monetarnym systemie Cesarstwa Rzymskiego. Niektórzy z badaczy podejrzewają, że monetami, które otrzymał Judasz, były szekle, ale historycy nie mają co do tego 100-procentowej pewności. Zwłaszcza że w tym czasie na terenie imperium w obiegu było wiele różnych monet, a o ich wartości decydowała waga. Można więc pokusić się o wyliczenie, ile byłyby dziś warte takie monety, lecz jak zaznacza profesor Piotr Dyczek, kierownik Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, jest to operacja trudna i obarczona sporym ryzykiem błędu.

- Dokonując takich szacunków, trzeba uwzględnić nie tylko wartość kruszcu, ale i siłę nabywczą pieniądza. Trzeba pamiętać, że wszelkie wyliczenia mogą służyć jedynie podkreśleniu pewnych relacji, nie można mówić o tym, że tak było na pewno - zaznacza profesor.

Jak podkreśla, rzymski system płatniczy to skomplikowana i nie do końca jeszcze zrozumiała dla nas materia. - Wciąż odkrywamy nowe rodzaje pieniędzy, jak na przykład w Rhizon w 2010 i 2012 r. Na początku wybijano je w świątyni bogini Junony Monety, stąd pochodzi zresztą dzisiejsza nazwa podstawowego środka płatniczego. Aby usprawnić system, różne miasta w prowincjach rzymskich stopniowo zyskiwały prawo do bicia pieniądza. Decentralizacja ograniczyła problemy związane z płynnością finansową, lecz pojawiła się kwestia kontroli lokalnych emisji. Dochodziła jeszcze inflacja. Ciężko było weryfikować zawartość masy poszczególnych metali - tłumaczy prof. Dyczek.

Jak podaje, Rzymianie za czasów Chrystusa najczęściej posługiwali się trzema rodzajami pieniądza: złotym aureusem, srebrnym denarem oraz brązowym sestercem. Przelicznik między nimi ustalony był na sztywno. Do reformy w III wieku 1 aureus był wart 25 denarów, a 1 denar - 4 sestercje. Sęk w tym, że "nominałów" pośrednich było o wiele więcej. Każdy miał swoją nazwę. Na przykład pół sestercji nazywano dupondiusem, w obiegu były między innymi asy, kwinary czy kwadranse.

Kuszenie Judasza

Na co dzień Rzymianie operowali pieniędzmi brązowymi - sestercem i jego połówkami oraz ćwiartkami. Ich zarobki były bardzo zróżnicowane, wszystko zależało od zajmowanej pozycji, wykonywanego zawodu, a także prowincji, w której żyli.

Apostołowie pochodzili z niskiego stanu i w większości byli to ludzie biedni albo wręcz bardzo biedni. Istnieje przypowieść o cudownym połowie ryb po zmartwychwstaniu Jezusa, podczas którego Piotr wyłowił 153 ogromne ryby. Był to połów wręcz niezwykły, taki, który nie zdarzał się codziennie. Jednak jak wynika z wyliczeń naukowców, dziś byłyby one warte ok. 400 zł. Jak widać, rybak nie miał zbyt dużych zarobków.

Nie wiadomo, jaki zawód wykonywał Judasz, zanim został uczniem Jezusa. Być może również był rybakiem. Jednak na pewno nie był człowiekiem bogatym. Kwota 30 srebrników mogła być dla niego nieosiągalna, a nawet wręcz niewyobrażalna. Jeśli przez całe życie operował tylko najniższymi, brązowymi monetami, mógł nawet tyle srebra nie widzieć wcześniej na oczy.
Opinie (1514)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

306
91
~kajan 2013-03-29 (17:12) 4 lata 27 dni 18 godzin i 47 minut temu

Kolejny raz pytam o logikę. Jeśli w planie ojca było poświęcenie syna, to Judasz spełnił wolę ojca, o której Jezus wiedział. Dlaczego więc jest potępiany. Poza tym jeśli wiedział, to dlaczego na krzyżu zawołał "Ojcze czemu mnie opuściłeś"? Ktoś mi na to odpowie?

odpowiedz

pokaż 96 ukrytych odpowiedzi

0
0
~m4riAN 2017-03-01 (17:07) 1 miesiąc 24 dni 18 godzin i 52 minuty temu

Uczniowie Jezusa mieli przy sobie 200 denarów. Na dzisiejsze to 200 dniówek pracy czyli średnio jakieś 20 000 zł. Nie róbcie z Judasza biedaka jakim nie był...

odpowiedz

5
3
~asd 2013-04-01 (23:27) 4 lata 24 dni 12 godzin i 32 minuty temu

JAkby ktos nie wiedziale ewangelia Judasza mówi iż zrobił to na prośbe Jezusa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
12
~Nazareth 2013-04-01 (18:31) 4 lata 24 dni 17 godzin i 28 minut temu

Wszyscy apostołowie byli Galilejczykami-poganami,a jeden Judasz był żydem-zdrajcą.I dlatego jest on symbolem dawnego i współczesnego żydostwa.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
10
~nieck 2013-04-02 (03:18) 4 lata 24 dni 8 godzin i 41 minut temu

Picują te ewangelie, np. król Herod, niby którego wojska ścigały nowonarodzonego Jezusa, zmarł przecież na parę lat przed narodzeniem tegoż Jezusa. To jak??? Popatrzta na Wikipedii... Każda brednia w tych kilku ewangeliach jest do podważenia dokumentami historycznymi. Zresztą podważają się wzajemnie.. nie wierzcie duchowym następcom ani Jezusa, ani jego apostołów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
13
talja60 2013-10-23 (22:42) 3 lata 6 miesięcy 2 dni 13 godzin i 17 minut temu

ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM ABYŚCIE SPOTKALI NA SWEJ DRODZE JEZUSA JA JUŻ DOŚWIADCZYŁAM TEGO I JESTEM BARDZO SZCZĘŚLIWA,WSZYSTKIE EWANGELIE SĄ ŻYWE I PRAWDZIWE A TO CO POWIEDZIAŁ JEZUS JEST PRAWDĄ KOCHAM GO I CZEKAM NA SPOTKANIE Z NIM PO ŚMIERCI CZEGO WAM TEŻ ŻYCZĘ.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
3
~makarios 2014-03-19 (09:49) 3 lata 1 miesiąc 7 dni 2 godziny i 10 minut temu

Komentowany artykuł zawiera znacznie przesadzone wartości 30 srebrników. Z wiarygodnych źródeł wynika, że zdrajcy zaproponowano kwotę, której współczesna równowartość to 66 dolarów (30 srebrników = 15 sykli - ew. wg Mt 26:14, 15). Suma ustalona przez przywódców religijnych miała pokazać, jak gardzą Jezusem i jak nisko go szacują. Według Wyjścia 21:32 kwota 30 sykli była ceną za niewolnika. Prorok Zachariasz otrzymał „trzydzieści srebrników” za pasienie ludu. Jehowa wzgardził tą nikczemną zapłatą i uznał ją za miernik tego, jak niewierni Izraelici oceniali Jego samego (Za 11:12, 13). A zatem proponując za Jezusa zaledwie 30 srebrników, przywódcy religijni dali do zrozumienia, iż według nich jest niewiele wart. Zarazem jednak wypełnili proroctwo z Zachariasza 11:12 i swym stosunkiem do pasterza Izraela, będącego przedstawicielem Jehowy, pokazali, jak nisko cenią samego Boga. Zdemoralizowany Judasz „zgodził się [na zaproponowaną stawkę] (...) i zaczął szukać dobrej sposobności, żeby im go [Jezusa] wydać z dala od tłumu” (Łk 22:6).

odpowiedz

1
4
MarioDM 2014-01-20 (23:56) 3 lata 3 miesiące 5 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Ale się lewych i ateistycznych trolików nazbierało. juz lepiej wpisac x-profit.com

odpowiedz

18
5
~Leopatriot 2013-05-14 (16:16) 3 lata 11 miesięcy 11 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Ale się lewych i ateistycznych trolików nazbierało. Nie macie gdzie frustracji wyładować ??? :-D . Artykuł jest o ekonomii i przelicznikach pieniężnych, a tu niektórzy wszedzie tylko widzą zły Kościół. Potem oczywiście bedą pieprzyć ze to katole nietolerancyjni. :-/

odpowiedz

6
15
~Joy 2013-04-02 (10:11) 4 lata 24 dni 1 godzinę i 48 minut temu

Dziś najwięcej judaszów można znaleść w sekcie Jarosława Kaczyńskiego oraz w sekcie Rydzykowej. Ci ludzie tak nienawidzą Polaków, że by ich pozamykali w obozach za 1 grosz !

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: