May zaskakuje rynki. Zamieszanie w notowaniach funta i spadki na giełdzie w Londynie

Damian Słomski, WP | aktualizacja 2017-04-18 (13:34) 12 dni 14 godzin i 59 minut temu | 21 opinii
 
380305i2.jpg

Najpierw błyskawiczna przecena funta o 4 grosze, a później jeszcze mocniejszy skok do góry. Tak wygląda reakcja na niespodziewaną informację o możliwych przedterminowych wyborach na Wyspach. Ewidentnie ten pomysł nie podoba się giełdzie, która reaguje wyraźnymi spadkami.

Brytyjska premier Theresa May nieoczekiwanie poinformowała o woli rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, do których miałoby dojść już za niecałe dwa miesiące, czyli 8 czerwca. Żeby przegłosować to zamierzenie w Izbie Gmin potrzebuje poparcia 2/3 wszystkich posłów.

Skąd ten pomysł? Według premier May w brytyjskim parlamencie są zbyt duże podziały wobec wyjścia z Unii Europejskiej. Nowe rozdanie ma wyłonić reprezentację społeczeństwa, która w najbliższym i trudnym dla Brytyjczyków czasie weźmie odpowiedzialność na siebie.

Plan przedterminowych wyborów kompletnie zaskoczył rynki finansowe, które do południa były ospałe ze względu na przerwę świąteczną. W pierwszym momencie widać było dużą nerwowość inwestorów, którzy pozbywali się funtów. W efekcie kurs wymiany spadł błyskawicznie z niecałych 5,02 zł do 4,98 zł. Jednak dosyć szybko inwestorzy ochłonęli i sytuacja powróciła do normy. A po godzinie 13:00 brytyjska waluta nawet zaczęła się lekko umacniać względem złotego.
Obserwuj bieżące notowania funta

Podobnie wyglądają wykresy funta w relacji z euro i dolarem. Różnica polega na tym, że teraz jeszcze wyraźniej brytyjska waluta idzie do góry.

Na razie cało z zamieszania wychodzi funt. Tego samego nie mogą powiedzieć inwestorzy grający na akcjach brytyjskich spółek. Indeks FTSE100, grupujący największe firmy z giełdy w Londynie, traci na wartości prawie 2 proc.

FTSE100 ma najgorszy wynik w Europie. Pozostałe najważniejsze giełdy również są pod kreską, ale od 0,5 do 1,5 proc. Względnie najmniej odczuwalne jest zamieszanie z przedterminowymi wyborami na warszawskim parkiecie. Na półmetku sesji dwudziestka naszych najważniejszych spółek była na lekkim plusie. Zauważalne jest jednak wyraźne pogorszenie nastrojów.
Przebieg wtorkowej sesji na giełdach Europy

Jak może wyglądać parlament po wyborach na Wyspach? Ostatnie sondaże sugerowały, że Partia Konserwatywna może liczyć na 44 proc. poparcie, o ponad 20 pkt proc. więcej niż opozycyjna Partia Pracy (23 proc.). Na proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce zagłosować 12 proc. wyborców, a 10 proc. planuje oddać głos na eurosceptyczną Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 10 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (21)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~Maxio 2017-04-20 (10:28) 10 dni 18 godzin i 5 minut temu

Dziadostwa w UK nie brakuje. Ci którzy wyrwali się z kręgu "cebulaków" radzą sobie najlepiej. Reszta siedzi na pokojach i najczęściej przepija ciężko zarobione funty. Ten który był pijakiem w PL ten będzie i w UK. Kto jest obrotny, ma w UK miód i szacunek. Nie widzę żadnej róźnicy w przekroju społeczeńswa Polaków, tego z PL i UK. Może mi było łatwiej, bo ożeniłem sie z angielką, łatwiej wszedłem w kulturę, poczucie humoru itd. Po co sobie wbijacie te szpile ??. Ja mam tyle ten tyle. Trzeba dziesięcioleci, żeby wyrógować tę zawiść. Czy to w PL czy UK trzeba ruszyć swoje cztery litery i działać. Realizujcie swoje marzenia....czy to kajak na mazurach czy jacht na Mauritiusie bez przyjaciół i kochającej rodziny i tak nie nasycicie się pełnią życia. Pozdrawiam i szczęścia życzę :)

odpowiedz

10
4
~homogenizowany 2017-04-18 (18:43) 12 dni 9 godzin i 50 minut temu

Jeżeli chodzi o rozpisanie przedterminowych wyborów w UK to Pani Premier nieźle to sobie wykombinowala, a wykombinowala do spółki z liderem partii pracy.Decydujac się na wybory teraz w czerwcu pani Premier ma zapewne zamiar "rozmiękczyc brexit" którego zapowiadająca się twarda wersja byłaby dosyć trudna do przelkniencia dla brytyjczyków i ich gospodarki.Raczej oczywistym jest ze torysi polegna w tym głosowaniu (zresztą taki jest plan) a pro unijna partia pracy przejmie stery kraju i obierze bardziej liberalna formę brexitu w negocjacjach z UE. Czyli Wilk syty i owca cała, brytyjczycy będą mieli swój brexit, zapewne łagodniejszy dzięki J. Corbin'owi a Premier May wyjdzie z twarzą gdyż nie złamie obietnicy danej wyborcom. Posunięcie to wytraci argumenty zwolennikom brexitu gdyż to" brytyjski suweren" zadecyduje o nowym rządzie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
13
~Robert54321 2017-04-18 (17:56) 12 dni 10 godzin i 37 minut temu

Za te proste prace fizyczne, których brzydzą się tubylcy dostaje 1600£ tygodniowo ....po podatku...taki jestem nieudacznik...

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

11
34
~Mukka 2017-04-18 (16:04) 12 dni 12 godzin i 29 minut temu

Cena funta to może interesować tych nieudaczników co tam pojechali wykonywać proste prace fizyczne których brzydzą się tubylcy.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

2
5
~Nihlllll 2017-04-18 (20:24) 12 dni 8 godzin i 9 minut temu

Jaka zwykle ci co mieszkają w kraju na zadupiach w m3 z rodzicami lub teściami, żyją za ich renty i 500+ i się tu dowartościowują, jakie to oni kariery robią w UK, 4000, 3000 funtów tam koszą. Tak naprawdę to funta na oczy nie widzieli, a najdalej za granicą byli w sąsiedniej gminie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
2
~??? 2017-04-18 (14:25) 12 dni 14 godzin i 8 minut temu

Jak to? To wasz słynny anal lityk Kiepas tego nie przewidział?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: