Raport o inflacji nie sprzyja złotemu. Nie będzie podwyżek stóp procentowych

Damian Słomski, WP | aktualizacja 2017-03-13 (11:52) 1 miesiąc 17 dni 16 godzin i 38 minut temu | 4 opinie
 
377474i2.jpg

Tydzień rozpoczyna się od osłabienia złotego i wzrostu notowań kursów wymiany najważniejszych walut. Ma to związek m.in. z publikacją najnowszego raportu NBP. Wskazuje, że wzrost inflacji powinien wyhamować, co powstrzyma podwyżki stóp procentowych w Polsce. Co najmniej do końca tego roku.

NBP opublikował raport na temat inflacji. To jeden z najważniejszych dokumentów, w oparciu o które Rada Polityki Pieniężnej decyduje o stopach procentowych. Te bowiem powinny być tak ustalane, by wspierały osiągnięcie ustawowego celu banku, jakim jest dbanie o stabilny poziom cen w kraju.

Ostatnio ekonomiści z niepokojem spoglądają na bardzo mocny wzrost inflacji, która przez ponad 2 lata była ujemna, a tylko w ciągu dwóch miesięcy wzrosła do 1,8 proc. To wynik głównie wzrostu cen surowców energetycznych i rolnych na rynkach światowych. Wszystko wskazuje na to, że w lutym wzrost cen rok do roku przyspieszył do 2,1 proc. Oficjalne dane poznamy we wtorek.

Jak długo wartość wskaźnika będzie rosła? NBP w raporcie uspokaja, że średni poziom inflacji w całym tym roku powinien wynieść 2 proc., a więc powinna wyraźnie wyhamować. Na tym samym poziomie prognozuje inflację w 2018 roku. Według banku centralnego, pozostanie poniżej docelowych 2,5 proc. do końca 2019 roku.

To dobra wiadomość dla konsumentów, bo oznacza, że sytuacja jest opanowana i podwyżki cen nie będą jeszcze bardziej dotkliwe. Jednocześnie jest to wskazówka, że najprawdopodobniej jeszcze długo poczekamy na podwyżki stóp procentowych. Z punktu widzenia naszej waluty nie jest to najlepsza sytuacja, bo w razie osłabienia złotego, nie będzie szans na wsparcie ze strony NBP.

W poniedziałek od wczesnych godzin porannych złoty traci względem najważniejszych walut. Kursy wymiany wzrosły w kilka godzin o około 2 grosze. Za dolara przed południem trzeba było zapłacić 4,07 zł, za franka 4,04 zł. Około 4,96 zł kosztował funt brytyjski, a euro 4,34 zł.
Poniedziałkowe notowania dolara, franka, funta i euro

Pierwszej podwyżki stóp procentowych w kraju można spodziewać się dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku - komentuje Konrad Ryczko, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ. Zresztą sam przewodniczący RPP po ostatnim posiedzeniu przyznał, że osobiście nie widzi potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian do końca tego roku.

Odkładanie w czasie podwyżek stóp procentowych przez RPP może być szczególnie odczuwalne w przypadku dolara, którego umacniają kolejne podwyżki stawek przez Fed. Amerykański bank centralny w ostatnich kilkunastu miesiącach dwukrotnie wykonał taki ruch. Najprawdopodobniej trzecia podwyżka stóp procentowych będzie mieć miejsce w tym miesiącu - decyzja już w środę. Do końca roku można się spodziewać jeszcze kolejnych dwóch.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 27,27%
nie 8 72,73%

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
1
~OJ 2017-03-14 (18:45) 1 miesiąc 16 dni 9 godzin i 45 minut temu

PKO, 300 tyś. na 1,3 % - od tego POdatek Belki 19%. W MAJU wypłacam pieniądze i trzymam w tzw SKARPECIE !

odpowiedz

6
0
~emeryt 2017-03-14 (12:58) 1 miesiąc 16 dni 15 godzin i 32 minuty temu

jak do waloryzacji emerytur to nie ma inflacji, a jaka jest prawda?emerytury tracą siłę nabywczą, ceny towarów i usług rosną, w bankach żenujące niskie oprocentowanie depozytów, może rządzący pmyślą o innym wskaźniku waloryzacji emerytur, podobno wynagrodzenia też rosną..pkb rośnie

odpowiedz

4
8
~ja 2017-03-13 (15:00) 1 miesiąc 17 dni 13 godzin i 30 minut temu

Ceny rosną i musimy sobie z tym jakoś radzić mimo ograniczonych zasobów (pensji). Wszystko zależy od tego jak wydajemy pieniądze, czyli głównie na co. Nadmierna konsumpcja, zadłużanie się mogą doprowadzić do sytuacji bez wyjścia. Dlaczego w szkołach nie uczy się tego jak zarządzać pieniędzmi, skutecznego oszczędzania i inwestowania? Słyszeliście o książce "Emeryytura nie jset Ci potrezbna"? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli, że to wcale nie jest trudne.

odpowiedz

30
2
~cvq 2017-03-13 (14:48) 1 miesiąc 17 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Chcecie podwyżki stóp procentowych?, wypłacajcie z banków gotówkę.Na naszych lokatach zarabiają tylko banki i państwo.My do oszczędzania musimy dopłacać.

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: