Trwa ładowanie...

Mocny tydzień WIG20

Czwartkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG, indeks szerokiego rynku, zyskał 1,1 procent a WIG20 1,4 procent. Impulsem wzrostowym była dobra postawa rynków otoczenia, którym w środkowej części sesji pomógł jeszcze sygnał od Prezydenta Rosji.

Mocny tydzień WIG20Źródło: Fotolia, fot: Andrey Machikhin
d3eempj
d3eempj

Władimir Putin powiedział, iż Moskwa będzie dążyła do złagodzenia napięcia politycznego na Ukrainie, co zwiększyło apetyty na ryzyko i przypomniało, iż analogiczny sygnał w końcówce poprzedniego tygodnia stał się bazą do mocnego odreagowania wcześniejszych spadków na świecie. Odpowiedzią Warszawy była zwyżka, która w finale dzisiejszej sesji przełożyła się na najlepszy tydzień indeksu WIG20 od września zeszłego roku. Naprawdę jednak rynek szukał wzrostu od początku sierpnia, kiedy WIG20 pierwszy raz spotkał się z rejonem 2300 pkt. Wówczas odreagowanie wyczerpało się w okolicach 2380 punktów. Kolejne zejście w rejon 2300 pkt. i obecne odreagowanie jest już większe a dzisiejsze zamknięcie na 2415 pkt. oznacza, iż indeks największych spółek znalazł się na poziomie najwyższym od połowy lipca. Równie ciekawe są konsekwencje techniczne. Dwa spotkania WIG20 z rejonem 2300 pkt. i dzisiejsze wyjście nad okolice 2380 pkt. dla zwolenników analizy technicznej są sygnałem domknięcia i wybicia z formacji podwójnego dna. W
klasycznym odczytaniu układ pozwala spoglądać w rejon 2450 pkt. Nowy tydzień pokaże, czy rynek wykorzysta mocny tydzień do zrealizowania narzucanego przez wykres scenariusza, ale w bliskiej przeszłości tygodnie, w których indeks rósł równie mocno rzadko nie znajdowały kontynuacji. W szerszym obrazie ciągle nie ma zmiany. Zamknięcie tygodnia na 2415 pkt. oznacza, iż WIG20 lokuje się w środkowej części wielomiesięcznej konsolidacji, której granicami są rejony 2300 i 2500 pkt. W takiej perspektywie rynek największych spółek pozostaje w trendzie bocznym, w ramach którego żadna ze stron nie potrafi zyskać przewagi owocującej wybiciem z 200-punktowego, czasami nerwowego, zamrożenia.

Adam Stańczak

d3eempj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eempj