Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
ropa naftowa
16-10-2014 10:52

IEA: 3% produkcji ropy naftowej wrażliwe na spadek cen

Środa była już kolejnym dniem spadku wartości indeksu CRB. Notowania tego agregatu spadły wczoraj o 0,95% do poziomu 271,31 pkt. Tym razem był to rezultat przeceny nie tylko surowców energetycznych, lecz także wielu innych surowców (m.in. niektórych metali) oraz znacznej części towarów rolnych.

IEA: 3% produkcji ropy naftowej wrażliwe na spadek cenŹródło: Fotolia
dtmjz9x
dtmjz9x

Iran jednak przetrzyma niskie ceny ropy

Najwięcej emocji wzbudzał oczywiście dalszy zjazd w dół cen ropy naftowej. Wczoraj ropa WTI potaniała o 1,5%, a ropa Brent aż o 2,7%. Oczywiście jest to efekt przede wszystkim obfitości ropy na globalnym rynku i braku perspektyw znaczącego ograniczenia produkcji przez głównych producentów ropy naftowej.

Amerykańskie spółki wydobywcze nie zmniejszą istotnie produkcji ze względu na uwikłanie w długoterminowe kontrakty. Z kolei Arabia Saudyjska nie zmniejszy produkcji ropy w obawie przed utratą swojego udziału w rynku – a więc sytuacją, z jaką ten kraj miał do czynienia w latach 80. XX w.
Co ciekawe, łagodniejsze stanowisko w sprawie spadku cen ropy przyjął Iran, który jeszcze niedawno apelował do Arabii Saudyjskiej w sprawie interwencji na rynku ropy. W swoich ostatnich wypowiedziach przedstawiciele tego kraju zaznaczali, że w tym okresie w roku słabość cen ropy jest zjawiskiem naturalnym i jest ona kompensowana w pewnej mierze przez siłę dolara. Ponadto, przedstawiciele Iranu stwierdzili, że budżet tego kraju nie ucierpi zbytnio na obecnych niskich cenach ropy naftowej.

Projekty wrażliwe na spadek cen ropy

Również z wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) wynika, że póki co ograniczenie produkcji ropy naftowej nie powinno być duże. Agencja oszacowała, że przy cenach ropy wynoszących około 80 USD za baryłkę możliwe jest zaniechanie 3% globalnej produkcji ropy naftowej.

Na niskie ceny ropy naftowej najbardziej wrażliwi są niektórzy producenci tego surowca w Kanadzie, gdzie ciężką ropę wydobywa się m.in. z piasków roponośnych – i jest to proces bardzo drogi. Około 25% produkcji ropy w Kanadzie to właśnie projekty dotyczące piasków roponośnych, w których rentowność jest osiągana przy cenach ropy przekraczających 80 USD za baryłkę.

dtmjz9x

Jednak projekty wymagające wysokich cen ropy naftowej na świecie można znaleźć na całym globie. Należą do nich m.in. niektóre projekty lądowe w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Rosji, a także projekty wydobywcze na wodach przybrzeżnych Nigerii, Malezji oraz Wielkiej Brytanii.

Cena ropy WTI testuje 80 USD za baryłkę

Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj rano kontynuują ruch spadkowy. Wczoraj cena tego surowca zbliżyła się na chwilę do poziomu 80 USD za baryłkę, a dzisiaj rano również zmierza w kierunku tej psychologicznej bariery. Niemniej jednak, ważniejsze wsparcie techniczne znajduje się dopiero w okolicach 77 USD za baryłkę.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

dtmjz9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtmjz9x