Trwa ładowanie...

Inwestorzy wierzą w pallad

Początek nowego tygodnia na rynkach towarowych odznaczył się przewagą koloru czerwonego.
Spadały ceny surowców energetycznych, niektórych metali, a także wielu towarów rolnych, z
pszenicą na czele. Indeks CRB zanotował spadek o 0,26% do poziomu 216,05 pkt.

Inwestorzy wierzą w palladŹródło: Fotolia, fot: tarczas
d306r8t
d306r8t

Podczas wtorkowej sesji nastroje na rynkach towarowych były nieco lepsze. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,86% do poziomu 217,91 pkt. Za tę zwyżkę odpowiadały przede wszystkim drożejące surowce energetyczne oraz metale szlachetne.

Spadek importu złota do Chin

Na plusach (aczkolwiek nieprzekraczających jednego procenta) znalazły się wczoraj notowania metali szlachetnych. Złoto podrożało o niecałe 0,9%, ponownie przekraczając poziom 1290 USD za uncję.

Dzisiaj rano część tego wzrostu jest niwelowana, jednak warto wspomnieć, że cena żółtego kruszcu wciąż porusza się relatywnie blisko poziomu 1300 USD za uncję.

Stronie popytowej na rynku złota nie przeszkodziły wczoraj informacje dotyczące spadku importu tego kruszcu do Chin. Dane te jak zwykle zostały przedstawiony przez urząd statystyczny Hong Kongu, ponieważ Chiny same w sobie nie publikują danych dotyczących importu złota.

d306r8t

Według hongkońskich źródeł, w 2014 r. import złota do Chin z Hong Kongu znalazł się na poziomie 813,13 ton. To spadek o niemal jedną trzecią w porównaniu z danymi za 2013 r., kiedy to popyt na żółty kruszec w Chinach znalazł się na rekordowym poziomie, wynoszącym 1158,16 ton. Tak czy inaczej, warto przy okazji wspomnieć, że ubiegłoroczny wynik jest i tak drugim najwyższym wynikiem w historii. W 2012 r. import złota do Chin z Hong Kongu wyniósł „jedynie” 557,5 ton. Inwestorzy nie zareagowali nerwowo na informacje z Chin z prostego powodu: nie były one dla nich żadnym zaskoczeniem. Już po miesięcznych danych było widać, że popyt na złoto w Chinach wyraźnie osłabił się w ubiegłym roku w porównaniu do roku wcześniejszego. W 2013 r. inwestorzy bawili się w „łapanie spadającego noża”, po gwałtownych przecenach złota w kwietniu i czerwcu. Jednak notowania tego kruszcu kontynuowały spadki, co w 2014 r. zniechęciło wielu inwestorów do zakupów tego surowca.

[ Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,XAUUSD,notowania-surowce-podsumowanie.html )

d306r8t

Pallad będzie hitem 2015 roku?

Wielu obserwatorów i uczestników rynku metali szlachetnych zaznacza jednak, że to nie złoto, a pallad może w tym roku błyszczeć najbardziej spośród wszystkich czterech popularnych wśród inwestorów szlachetnych kruszców. Według uczestników ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, w 2015 r. średnia cena palladu znajdzie się na poziomie 845 USD za uncję. To o około 8% więcej niż wynosi obecna cena tego kruszcu.

Pallad w ubiegłym roku był najlepszą inwestycją na rynku metali szlachetnych – cena tego metalu zakończyła 2014 r. na plusie, w przeciwieństwie do cen złota, srebra i platyny. Wzrostom cen palladu sprzyjała przede wszystkim sytuacja fundamentalna na rynku tego surowca. Popyt na pallad - który wykorzystywany jest przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych - systematycznie rośnie za sprawą rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego, co widoczne jest zwłaszcza w Azji. Z kolei podaż tego metalu w ostatnich latach spadła ze względu na strajki w kopalniach w RPA, a także obawy o spadek eksportu palladu z Rosji po narzuceniu na ten kraj gospodarczych sankcji. Rosja i RPA to dwaj najwięksi producenci palladu na świecie, odpowiadający za ok. trzy czwarte całkowitej globalnej podaży tego surowca.

Wykres 2. Notowania złota – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d306r8t

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d306r8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d306r8t