Trwa ładowanie...

Złoto po 1300 USD za uncję

We wtorek nastroje na globalnych rynkach towarowych były zróżnicowane – notowania surowców
energetycznych, a także niektórych towarów rolnych, spadały, co ciągnęło w dół indeks CRB. Wczoraj
jego wartość zniżkowała o 2,35% do poziomu 218,97 pkt. Z kolei na rynkach metali, cukru oraz
niektórych zbóż dominował kolor zielony.

Złoto po 1300 USD za uncjęŹródło: Thinkstockphotos
d19ym2q
d19ym2q

We wtorek nastroje na globalnych rynkach towarowych były zróżnicowane – notowania surowców energetycznych, a także niektórych towarów rolnych, spadały, co ciągnęło w dół indeks CRB. Wczoraj jego wartość zniżkowała o 2,35% do poziomu 218,97 pkt. Z kolei na rynkach metali, cukru oraz niektórych zbóż dominował kolor zielony.

Cena złota kontynuuje wzrosty

Strona popytowa bardzo dobrze radzi sobie ostatnio na rynkach metali szlachetnych. Wczoraj najsilniej rosły notowania palladu, które zwyżkowały o 2,5%, jednak dynamicznie zwyżkowały także ceny złota, srebra i platyny.

Złoto we wtorek podrożało o 1,35%, kończąc sesję w okolicach 1294 USD za uncję. Dzisiaj rano poziom cen żółtego kruszcu jest wyższy i testuje już poziom 1300 USD za uncję. Surowiec ten odnotowuje bardzo dobry początek roku – jeszcze podczas sesji 2 stycznia jego cena znalazła się nawet poniżej 1170 USD za uncję.

Wczoraj wzrostom cen złota sprzyjał osłabiający się nieco dolar amerykański, który jest negatywnie skorelowany z notowaniami żółtego kruszcu. Jednak gwałtowna zwyżka cen złota wynika przede wszystkim ze wzrostu zainteresowania tym kruszcem jako bezpieczną przystanią w obecnej, niespokojnej sytuacji na globalnym rynku finansowym. We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego. Z kolei obecnie rynek wyczekuje na ruch Europejskiego Banku Centralnego w zakresie stymulacji gospodarki strefy euro.

d19ym2q

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym niepewność są nadchodzące wybory parlamentarne w Grecji, które odbędą się już w najbliższą niedzielę. Według sondaży, duże szanse na wygraną ma sprzeciwiająca się bailoutowi partia Syriza – jeśli te prognozy się spełnią, to może to oznaczać wzrost napięć polityczno-gospodarczych w strefie euro w kolejnych miesiącach. To zaś sprzyjałoby wzrostom cen złota.

[ Wykres 1. Notowania złota – dane dzienne..

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,XAUUSD,notowania-surowce-podsumowanie.html )

d19ym2q

Ropa wciąż pod presją podaży

Tymczasem na rynku ropy naftowej wciąż przeważa strona podażowa. Wczoraj cena tego surowca w USA, czyli ropa gatunku West Texas Intermediate, została przeceniona o 2,6%, przez co jej cena spadła z powrotem poniżej 47 USD za baryłkę. Negatywne nastroje podczas wczorajszej sesji nie dziwiły, biorąc pod uwagę relatywnie słabe dane dotyczące chińskiego PKB oraz bardziej pesymistyczne prognozy MFW dotyczące globalnej gospodarki.

W Stanach Zjednoczonych uwagę we wtorek przyciągnęły jednak także konferencje dwóch dużych spółek zajmujących się obsługą pól naftowych – Halliburton i Baker Hughes. Obie spółki zaprezentowały swoje kwartalne wyniki finansowe, a przy okazji przedstawiły swoje prognozy dotyczące sytuacji na amerykańskim rynku naftowym w kolejnych miesiącach.

Obie spółki deklarują, że ze spokojem patrzą na obecną sytuację spółek wydobywczych w USA, mimo że oczekują spadku aktywności wiertniczej nawet o połowę. Spółki te deklarują, że z podobnymi kryzysami radziły sobie już wcześniej i według ich doświadczenia, trudna sytuacja na rynku wiertniczym utrzyma się jeszcze w pierwszej połowie tego roku, natomiast już jego druga połowa będzie okresem ożywienia na tym rynku.

d19ym2q

[ Wykres 2. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_OILUS_I,notowania-surowce-podsumowanie.html )

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d19ym2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ym2q