Trwa ładowanie...

Deficyt znacznie niższy od planowanego

W nocy poznaliśmy dobre dane z Chin. Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Rosji - nie jest on jeszcze śmieciowy, ale już się do niego zbliża. Bardzo dobre dane nadeszły z Polskie, gdzie jak się okazuje deficyt budżetowy na koniec roku będzie znacznie niższy niż oczekiwano.

Deficyt znacznie niższy od planowanegoŹródło: WP.PL, fot: Michał Masiak
d20kgkx
d20kgkx

W nocy poznaliśmy dobre dane z Chin. Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Rosji - nie jest on jeszcze śmieciowy, ale już się do niego zbliża. Bardzo dobre dane nadeszły z Polski, gdzie jak się okazuje deficyt budżetowy na koniec roku będzie znacznie niższy niż oczekiwano.

W nocy poznaliśmy dane z Chin. PKB rośnie w ujęciu rocznym o 7,3%. Jest to co prawda spadek o 0,2%, aczkolwiek wynik i tak jest lepszy o 0,1% od oczekiwań. Również dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej okazały się odrobinę lepsze od prognoz. Pomimo dobrych danych giełdy w Azji w dalszym ciągu tracą pod presją inwestorów sprzedających akcje.

Agencja Moody’s obniżyła rating kredytowy Rosji. Nowy poziom to Baa2, który od tzw. śmieciowego dzielą już tylko dwa stopnie. Co więcej - nastawienie jest negatywne, zatem można zakładać, że dalsze obniżki również wchodzą w rachubę. Obniżka ratingu powoduje osłabianie i tak rekordowo taniego rubla oraz powinno w przyszłości przełożyć się na wzrost kosztów obsługi długu.

Bardzo dobre dane podało polskie Ministerstwo Finansów. Deficyt tegorocznego budżetu, który miał wynieść 47,5 miliardów złotych, już teraz skurczył się do 34 miliardów, a nieoficjalnie mówi się, że do końca roku wynosić będzie zaledwie 30 miliardów. Powodów jest kilka - dochody są większe niż zakładano, ze względu na większe wpływy z podatków, głównie VAT. Ponadto wydatki nie są tak wysokie jak oczekiwano - powodem są głównie niższe koszty obsługi długu. Pomimo tego, że złotówka wcale się nie umacnia, to spadająca rentowność obligacji pozwala nam coraz taniej pożyczać pieniądze, co przekłada się na to, że mniej płacimy za swoje zobowiązania. Tego typu informacje z pewnością pomagają złotemu. Nie mają co prawda bezpośredniego przełożenia tu i teraz, ale w dłuższej perspektywie, jeżeli uda nam się redukować deficyt, to inwestorzy zagraniczni z pewnością to docenią.

d20kgkx

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na następujące dane:
16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym,

Ważne dane zobaczymy dopiero w czwartek. Będzie to odczyt sprzedaży detalicznej za wrzesień dla Polski. Wielu analityków uważa, że korzystny odczyt - czyli 2,5% i powyżej - powinien spowodować, że na listopadowym posiedzeniu RPP nie obniży stóp o 0,5%, a co najwyżej o 0,25%.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 21.07.2014 do 21.10.2014

d20kgkx

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 21.07.2014 do 21.10.2014

Kurs CHFPLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi możemy mieć do czynienia z czymś co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

d20kgkx

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 21.07.2014 do 21.10.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3500. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 21.07.2014 do 21.10.2014

d20kgkx

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Obecnie trwa korekta tego ruchu, jednakże nie można jeszcze mówić o zmianie trendu na tej parze walutowej. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d20kgkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20kgkx