Trwa ładowanie...

Euro pod wpływem danych o indeksach PMI

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi pozostają przede wszystkim wstępne odczyty indeksów PMI z krajów strefy euro. Serię publikacji rozpoczęły dane z Chin, które potwierdziły, że aktywność sektora przemysłu Państwa Środka spowolniła, ale była nieco silniejsza niż w marcu. Indeks HSBC PMI wzrósł w kwietniu do 48,3 pkt. z 48 pkt. miesiąc wcześniej.

Euro pod wpływem danych o indeksach PMIŹródło: Fotolia, fot: photosg
d3awq1c
d3awq1c

Odczyt był niższy niż zakładał konsensus rynkowy. Ponadto czwarty miesiąc z rzędu indeks ten znajduje się poniżej granicznego poziomu 50 pkt. Rozczarowało również wskazanie indeksów PMI dla usług i przemysłu we Francji. Według wstępnych danych w kwietniu aktywność w tych sektorach była niższa niż w marcu. Indeks PMI dla przemysłu spadł w kwietniu do 50,9 pkt. z 52,1 pkt. wobec prognozowanych 51,9 pkt. Indeks PMI dla usług spadł w kwietniu natomiast do 50,3 pkt. z 51,5 pkt. podczas gdy oczekiwano 51,4 pkt. Euro osłabiło się w reakcji na te publikacje. W odreagowaniu pomógł natomiast wzrost aktywności w niemieckim sektorze przemysłu i usług. Kwietniowe odczyty indeksów PMI przewyższyły rynkowe oczekiwania. Lepsze dane napłynęły również ze strefy euro, co pozwoliło na całkowite zniwelowanie wcześniejszych spadków na eurodolarze. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł do 53,3 pkt. z 53 pkt. w marcu, a indeks PMI dla usług wzrósł do 53,1 pkt. z 52,2 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano odczytów odpowiednio na poziomie 53
pkt. i 52,4 pkt.

Kolejne dane jakie poznaliśmy z gospodarki australijskiej dotyczą inflacji CPI. Na uwagę zasługuje silna wyprzedaż dolara australijskiego podczas sesji azjatyckiej w reakcji na tę publikacje. W pierwszym kwartale tego roku inflacja CPI wzrosła o 0,6% w ujęciu kwartalnym i p przyśpieszyła do 2,9% w skali roku, jednak wzrost cen okazał się niższy niż zakładały prognozy rynkowe (0,8% k/k i 3,2% r/r). Opublikowane dane zmniejszają oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Australii. AUDUSD przełamał dziś wsparcie w rejonie 0,9310/20 i kontynuuje spadki.

Podczas środowej sesji poznamy notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, na którym parametry polityki monetarnej pozostały bez zmian. Uwagę będzie przyciągała również publikacja indeksu Markit PMI dla przemysłu USA, gdzie oczekiwany jest wzrost wskaźnika do 56 pkt. Prognozowane są również lepsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży nowych domów. W nocy natomiast poznamy decyzję RBNZ w sprawie stóp procentowych. Analitycy antycypują wzrost głównej stopy procentowej do poziomu 3,0% z 2,75 %. Jednak ostatnie słabsze niż oczekiwano dane dotyczące inflacji CPI z Nowej Zelandii stawiają po znakiem zapytania plany banku centralnego dotyczące dalszego zacieśniania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. W ostatnich dniach NZDUSD wybronił silną strefę wsparcia w rejonie 0,8500-0,8520 i powrócił do wzrostów.

EURUSD znajduje się w zakresie konsolidacji. Para wyhamowała wzrosty na poziomie 1,3903, który wyznacza 78,6% zniesienia Fib całości impulsu spadkowego rozpoczętego w dniu 13 marca 2014 roku. EURUSD wybronił także wsparcie wynikające z 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z okolic 1,3672. Przełamanie któregoś z tych poziomów będzie sygnałem do silniejszego ruchu kierunkowego.
Anna Wrzesińska
IDMSA.PL

d3awq1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3awq1c