Trwa ładowanie...

Nowa Zelandia w centrum uwagi

Podczas dzisiejszego posiedzenia Banku Nowej Zelandii nie oczekuje się zmiany stóp procentowych, które wynoszą 3,5 proc. po podwyżkach, jakie miały miejsce na początku roku. Możliwe jest dalsze „zmiękczenie” stanowiska RBNZ, co będzie oznaczać dalsze odwleczenie w czasie powrotu do potencjalnych podwyżek.

Nowa Zelandia w centrum uwagiŹródło: DM BOŚ
d1p9mfm
d1p9mfm

Ogromnym zaskoczeniem byłoby cięcie stóp procentowych. Niemniej najpewniej RBNZ wspomni o niższych prognozach wzrostu PKB, oraz inflacji w 2015 r. Zwłaszcza, że cieniem odbijają się spadające ceny wyrobów mlecznych, które zdaniem przedstawicieli koncernu Fonterra pozostaną niskie na dłużej (dostrzegają oni chociażby ryzyko spadku popytu z Chin). Szef RBNZ, Graeme Wheeler najpewniej skorzysta dzisiaj z okazji, aby przypomnieć rynkom, że kurs NZD/USD nadal pozostaje na zbyt wysokich poziomach, a „między wierszami” zasugerować dalsze potencjalne interwencje. Komunikat RBNZ, oraz konferencja szefa RBNZ rozpoczną się o godz. 21:00.
Nowa Zelandia może okazać się dzisiaj jednym z ważniejszych tematów dla rynku, gdyż kalendarz znów jest ubogi. Jedynie o godz. 16:00 uwagę zwróci wystąpienie Benoit Coeure z Europejskiego Banku Centralnego nt. dyscypliny fiskalnej w zamówieniach publicznych, a o godz. 17:15 zaplanowany jest udział szefa Banku Kanady w lokalnej konferencji nt. systemu finansowego. Jak widać nie będą to do końca tematy rynkowe.

Po wczorajszym rollercoasterze na dolarze, dzisiaj sytuacja nieco się unormowała. Niemniej nadal trudno jest jednoznacznie wyjaśnić powody wczorajszego osłabienia się amerykańskiej waluty. Wydaje się, że temat konferencji prasowej FED, która odbędzie się 17 grudnia będzie jeszcze rozgrywany, gdyż będą obawy związane z „jastrzebią” wymową jej przesłania. Tym samym trend wzrostowy na dolarze powinien zostać utrzymany.

[ Wykres tygodniowy Bossa USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d1p9mfm

Na wykresie NZD/USD widać, że w ostatnich dniach ustanowione zostało nowe minimum w trendzie spadkowym w rejonie 0,76. Jednocześnie doszło do złamania strefy wsparcia w rejonie 0,7690-0,7720, która teraz powinna ograniczać zwyżki. Jeżeli RBNZ wejdzie mocniej w „gołębie” tony dzisiaj wieczorem, to rynek powinien wyraźnie powrócić do trendu spadkowego. Jeżeli spojrzymy szerzej, przez ujęcie tygodniowe, to widać, że strefa 0,7690-0,7720 była dość ważnym wsparciem. Jej złamanie sugeruje ruch w rejon 0,7455 (minima z maja 2012 r.).
[ Wykres tygodniowy NZD/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,NZD,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

W przypadku EUR/USD kluczowa nadal pozostaje linia trendu spadkowego pociągnięta od szczytu z połowy października (dzisiaj przebiega przy 1,2440). Jej wczorajsze naruszenie było nieudane. To oznacza, że powinniśmy powrócić do trendu spadkowego. Kluczowe wsparcia na dziś to rejon 1,2355-65. Jego złamanie potwierdzi powyższy scenariusz.
[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d1p9mfm

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm