Trwa ładowanie...

RPP nie lubi być przewidywalna - komentarz walutowy

Wiadomością dnia jest obniżka stóp procentowych o 0,50 proc.. Rada postanowiła nie obniżać o 0,25 proc. i obserwować co się wydarzy. Czy to słuszna koncepcja? Czas pokaże. Rynki walutowe zostały uspokojone deklaracją o końcu cyklu obniżek stóp w Polsce.

RPP nie lubi być przewidywalna - komentarz walutowyŹródło: Jupiterimages
d3al7nk
d3al7nk

Wczoraj zgodnie z przewidywaniami królował temat stóp procentowych i decyzji RPP. Rada zaskoczyła analityków i obniżyła stopy aż o 0,5 proc.. Tak silny ruch zaskoczył rynki. Złotówka zaczęła tracić po decyzji względem reszty walut. W szczytowym momencie euro kosztowało powyżej 4,17zł. Dlaczego zatem dzisiaj rano kosztuje w okolicach 4,14zł? Powodem jest konferencja do decyzji RPP, na której padło zapewnienie, że to koniec obniżek. Rynki otrzymując taką informację od razu spojrzały bardziej przychylnym okiem na złotego. W rezultacie po silnym wyskoku mieliśmy jeszcze bardziej gwałtowny spadek.

Czy to znaczy, że naprawdę od tego momentu stopy procentowe nie będą już spadać? Zdaniem Marka Belki tak. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na słowa prezesa Szwajcarskiego Narodowego Banku Thomasa Jordana. Kilka dni przed decyzją o odejściu od parytetu wymiany 1,20 euro na franka zapewniał on, że zostanie ten parytet utrzymany. Jak to się skończyło wszyscy, a szczególnie kredytobiorcy frankowi, wiemy. W finansach na poziomie globalnym nie ma absolutów. Ujemnych stóp procentowych też miało nie być, a posiadają je obecnie nie tylko Szwajcaria, ale również Dania i Szwecja.

W środę opublikowano Beżową Księgę. Jest to raport o stanie gospodarki w USA. Dane płynące z tej publikacji zostały dobrze przyjęte przez rynki. Istnieją co prawda wskazania, że silny dolar jest problemem dla części eksporterów, których produkty stają się mniej konkurencyjne. Po publikacji dalej trwa ruch spadkowy na EUR/USD. Główna para walutowa świata przebija kolejne minima. Znajduje się obecnie na najniższym poziome od 2013 roku.

W Chinach na dorocznej sesji parlamentu doszło do korekty założeń wzrostu gospodarczego. Wedle najnowszych prognoz ma on wynieść “zaledwie” 7 proc. w 2015 roku. Co ciekawe o ponad 10 proc. ma wzrosnąć budżet na obronę. Nie wiadomo jaki jest cel zbrojenia się Chin, aczkolwiek w zeszłym roku wydatki na zbrojenia rosły o 12,2 proc.. Oprócz tego ważnym tematem tegorocznej sesji będzie walka z korupcją.

d3al7nk

Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych zawiera:
10:00 - Włochy - PKB,
13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 - USA - wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Obecnie utworzył szeroki trend spadkowy, którego górne ograniczenie będące jednocześnie oporem dla dalszych ruchów jest poziom 4,1600. Wsparciem są okolice 4,1400 czyli ostatnie minimum lokalne.
CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

d3al7nk

W przypadku franka cała analiza techniczna sprzed wybicia stała się nieistotna w krótkim i średnim okresie. Obecnie mamy do czynienia podobnie jak na euro z trendem spadkowym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9000. Nowym wsparciem jest obecnie ostatnie minimum na 3,8500.
USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy trend boczny. Kurs porusza się w trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6500, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne.

d3al7nk

GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

Funt podobnie jak inne waluty znajduje się na przemian w trendzie wzrostowym i bocznym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum na poziomie 5,7500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 5,6700, a następnie ważne minima lokalne sprzed ostatniego wybicia na poziomie 5,4500.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk