Trwa ładowanie...

Stopy procentowe bez zmian - komentarz walutowy

Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych. Nie wykluczyła natomiast takiego ruchu w przyszłości, jeżeli deflacja będzie trwać. Już dzisiaj o 14:00 poznamy dane o inflacji i przekonamy się jak wygląda sytuacja.

Stopy procentowe bez zmian - komentarz walutowyŹródło: Thinkstockphotos
dpmmuq7
dpmmuq7

Wczoraj, zgodnie z oczekiwaniami większości analityków, RPP nie obniżyła stóp procentowych. Po reakcji rynkowej widać było, ze część inwestorów miała nadzieję na taki ruch i szybko po decyzji domykali pozycję. Marek Belka na konferencji prasowej w komunikacie z posiedzenia nie zapowiedział twardo kolejnych redukcji. Wskazał jednak, że spadki są możliwe o ile w dalszym ciągu będziemy mieć do czynienia z deflacją. Zwrócił natomiast uwagę na wspomniany tu już zewnętrzny charakter deflacji (głównie ceny paliw)
.

Prawdopodobnie wyczekiwane na obniżkę jest rozpoczęcie programu luzowania ilościowego w strefie euro. Napływ taniego kapitału w region o niemal zerowych stopach procentowych spowoduje, że inwestorzy będą szukali okazji w sąsiednich gospodarkach. Polska wydaje się naturalnym kandydatem do przyjęcia części tych pieniędzy. W rezultacie może okazać się, że za ożywienie naszej gospodarki zapłaci ktoś inny.

W mediach pojawiły się plany normalizacji relacji UE z Rosją. Chodzi oczywiście o ograniczenie sankcji, współpracę handlową i rozmowy o zniesieniu wiz. Warunkiem jest jednak poczynienie postępów pokojowych w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Tak postawiony warunek, w czasie gdy Rosjanie dalej stacjonują na nieswoim terytorium, jest trudny do spełnienia.

Wczorajsze dane makro wypadły korzystnie dla strefy euro a niekorzystnie dla dolara. O 11:00 poznaliśmy lepszą od oczekiwań produkcję przemysłową w strefie euro. O 14:30 z kolei poznaliśmy gorszą od oczekiwań sprzedaż detaliczną w USA. Pomimo tego, że dane te spowodowały silne umacnianie się euro wobec dolara, rynek wciąż pozostaje w silnym trendzie spadkowym na głównej parze walutowej i bardzo szybko odrobił te straty.

dpmmuq7

W Indiach doszło do obniżki stóp procentowych. Nowy poziom to 7,75% wobec 8% przed decyzją.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:
10:00 - Niemcy - Szacunki rocznej dynamiki PKB,
14:00 - Polska - inflacja konsumencka,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks NY Empire State.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 15.10.2014 do 15.01.2015

Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Ze względu na tempo obecnego wybicia ciężko jest mówić o technicznych oporach, psychologicznym oporem będzie maksimum ostatniego ruchu w okolicach 4,4000 zł. Wczoraj przebito okolice 4,2600 gdzie przebiegało minimum obecnej korekty. Następnym wsparciem jest poziom 4,2500.

dpmmuq7

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 15.10.2014 do 15.01.2015

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN wystrzelił w górę i zawrócił. Kredytobiorców frankowych z pewnością nie cieszy fakt, że najbliższy opór to okolice 3,6500, czyli poziomy których wielu z nich miało nadzieje już nigdy nie oglądać. Wsparciem do piątku była linia łącząca maksima lokalne z przed ostatniego wybicia, czyli poziom 3,5600. Obecnie wsparciem jest minimum na 3,5300.
USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 15.10.2014 do 15.01.2015

dpmmuq7

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzył trend boczny, po wybiciu z tej formacji powrócił do długoterminowej formacji wzrostowej i podobnie jak pozostałe waluty zanotował silne wybicie i obecnie trwa korekta tego ruchu. Oporem jest linia łącząca kolejne maksima lokalne z października i ostatni szczyt na 3,6000, przebiega ona obecnie w okolicach 3,6600. Wsparciem jest z kolei ostatnie minimum w okolicach 3,5900.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 15.10.2014 do 15.01.2015

dpmmuq7

Kurs GBP/PLN od miesiąca poruszał się w trendzie bocznym w zakresie 5,2300-5,3000. Trend ten jednak już dawno nie obowiązuje. Pomimo, że pierwsze wybicie z formacji okazało się mniej spektakularne niż na innych walutach, funt podobnie jak inne waluty wystrzelił ku górze. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum kursowe w okolicach poziomu 5,6000. Wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich tygodni w okolicach 5,4500.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

dpmmuq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmmuq7