Abonament zostaje? Na pewno opłaty audiowizualnej nie zapłacimy do końca roku

Sebastian Ogórek | aktualizacja 2016-01-05 (12:31) 1 rok 3 miesiące 19 dni 12 godzin i 25 minut temu | 460 opinii
 
361683i2.jpg

Abonament zostaje? Według Polskiej Agencji Prasowej duża ustawa medialna przygotowywana przez PiS zakłada, że "abonament rtv będzie na razie podstawowym przychodem Funduszu Mediów Publicznych". Elżbieta Kruk z PiS przyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską, że nowej daniny do końca roku na pewno nie zapłacimy. Wielce prawdopodobne, że na TVP i Polskie Radio dorzucą się dodatkowo prywatni nadawcy.

Według projektu ustawy, powstać ma nowa Rada Mediów Publicznych, która zastąpi w wielu kwestiach Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Co ciekawe, nowe ciało ma być w bardzo podobny sposób wybierane. Jej członków delegują prezydent (jednego), Sejm i Senat (po dwóch) na sześcioletnie kadencje. To właśnie RMP ma wybierać szefów TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Nowa ustawa zakłada powstanie Funduszu Mediów Narodowych, z którego finansowane mają być radio i telewizje. Dodatkowe wpływy - podobnie jak jest to dziś - mają pochodzić od ministerstw, które zlecać będą powstawanie konkretnych audycji. Możliwe będą także dotacje wprost z budżetu państwa.

Według projektu "abonament rtv będzie na razie podstawowym przychodem Funduszu". Nie określono, kiedy ma zostać zlikwidowany, nie dodano też, czy wprowadzona zostanie abolicja dla osób, które mają zaległości. Dodano jednocześnie, że powstać ma międzyresortowy zespół, który stworzy "nowoczesną koncepcję finansowania mediów narodowych". Ta ma powstać do 31 marca 2016 roku. Jak mówi Wirtualnej Polsce posłanka PiS Elżbieta Kruk, a w przeszłości szefowa KRRiT, część finansowa jak dotąd jest niedokończona. - Tu jest jeszcze dużo pytań. Oczywiście cały czas rozważane jest wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej. W Europie takie rozwiązanie jest uważane za najlepsze - tłumaczy Kruk.

Pytana, czy możliwe jest jednak pozostawienie abonamentu, stwierdza, że to bardzo mało prawdopodobne. Jednocześnie dodaje, że nowej opłaty nie należy się spodziewać jeszcze w tym roku.

- Na to potrzeba czasu. Najwcześniejszy z możliwych terminów wprowadzenia opłaty to początek przyszłego roku. W tym na pewno abonament będzie jeszcze funkcjonował. Trzeba będzie jednak doprowadzić do abolicji - mówi Wirtualnej Polsce posłanka.

PiS umorzenie długu abonamentowego postulował już w zeszłej kadencji parlamentu. Złożono w tej sprawie nawet projekt ustawy, ale został on odrzucony - dotyczył jednak tylko osób starszych. Obecnie Polacy mają blisko 2 mld zł niezapłaconego abonamentu rtv. Ponieważ kilka lat temu za jego windykację wzięła się Poczta Polska i urzędy skarbowe, to właśnie spłaty zaległości finansują dziś w głównej mierze media publiczne, a nie bieżące wpłaty abonamentowe.

Wcześniej inni politycy PiS przyznawali, że nowa opłata audiowizualna powinna wynieść ok. 10 zł od gospodarstwa domowego, co powinno przynieść 1,5 mld zł wpływów rocznie.

Elżbieta Kruk przyznaje, że opłata audiowizualna to niejedyna z rozważanych opcji. Możliwe jest także obłożenie nową daniną prywatnych nadawców.

- Rozważamy pomysł, który przypomina to, jak finansowany jest Państwowy Instytut Sztuki Filmowej. Możliwe jest wprowadzenie opłaty dla mediów prywatnych. Muszę jednak zaznaczyć, że w zespole, który pracuje nad zmianami, są w tej kwestii spore różnice - mówi Kruk.

Podobne rozwiązanie sugerował w grudniu zeszłego roku w rozmowie z money.pl wiceminister kultury Krzysztof Czabański. Kto składa się na działalność PISF? Poza dotacjami z budżetu państwa czy zarobionymi pieniędzmi, na rzecz Instytutu wprowadzono specjalną opłatę wynoszącą 1,5 proc. od przychodów kin, dystrybutorów filmowych, telewizji, platform cyfrowych i telewizji kablowych.

W grudniu swoją koncepcję finansowania mediów publicznych przedstawiła KRRiT. Według jej opinii nowa składka audiowizualna - tak daninę określiła Rada - powinna wynosić ok. 8 zł. Płacić powinny ją jednak nie gospodarstwa domowe, a każdy dorosły obywatel osiągający dochód przy zachowaniu dotychczasowego systemu zwolnień. Dzięki temu media publiczne dostałyby ok. 2,5 mld zł rocznie i mogłyby niemal całkowicie zrezygnować z reklam (więcej na ten temat tutaj).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprosiliśmy o treść całej projektowanej ustawy wraz z uzasadnieniem. Jak dotąd dokumentów nie otrzymaliśmy.
Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 41 15,41%
nie 225 84,59%

Opinie (460)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
1
~AABC 2016-01-06 (13:56) 1 rok 3 miesiące 18 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Czy ta pani jest trzeżwa???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~a 2016-01-11 (05:59) 1 rok 3 miesiące 13 dni 18 godzin i 57 minut temu

od osoby a nie od gospodarstwa powinno być

odpowiedz

10
1
~ok 2016-01-06 (12:14) 1 rok 3 miesiące 18 dni 12 godzin i 42 minuty temu

Witam,płace abonament co miesiąc od wielu lat ,oprócz tego za Polsat.Czy to jest uczciwe!,ja płace podwójnie DLACZEGO !!! aby mieć 1i 2 PROGRAM,to wszystko powinno być w jednej opłacie.Płace tak jak wspomniałam wiele lat,a inni udają że nie oglądają itp.a znam sama wiele osób co nie płacą i mają telewizory i oglądają.Sami wiecie i nie oszukujmy się każdy ma radio i telewizor nie ma rodziny która nie posiada telewizora!!!,więc to jest coś nie tak ONI nie płacą ,a dlaczego ja przez tyle lat płaciłam ,bo mogłabym być UKARANA tak twierdziła POCZTA !!!.PROSZĘ zwrócić mi za opłaty,jak inni nie płacą, to co ja mam płacić za innych .NO PROSZĘ coś w tym jest nie tak!!!! Nic już nie rozumie ,mam płacić czy nie,a jeśli tak to od innych bez wyjątków zarządać wyrównania!!!,a jak nie to oddać PIENIADZE tym co płacili !!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
1
~Boss 2016-01-07 (08:28) 1 rok 3 miesiące 17 dni 16 godzin i 28 minut temu

Mam umowe z NC+ place im to niech oni odprowadzaja ..Dlaczego mam placic podwujnie ??.

odpowiedz

2
1
~olo 2016-01-06 (19:18) 1 rok 3 miesiące 18 dni 5 godzin i 38 minut temu

"Warto płacić abonament" - taki żart

odpowiedz

1
0
~ncio 2016-01-06 (16:52) 1 rok 3 miesiące 18 dni 8 godzin i 4 minuty temu

A TA PANI KRUK TO JEST PROFESOREM NA KUL-u w LUBLINIE ?? CO NA TO KOSCIUL

odpowiedz

141
25
~Kindzior 2016-01-05 (21:15) 1 rok 3 miesiące 19 dni 3 godziny i 41 minut temu

Niedługo będzie bardzo atrakcyjny program. Wolna dyskusja księdza z drugim księdzem, filmy typu żywoty świętych, bezpośrednie transmisje z publicznych modłów i odsłanianych kolejnych pomników z udziałem najwyższych władz państwowych. Ludzie nie będą odchodzić od telewizorów przez cały dzień.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

4
2
~w 2016-01-06 (14:01) 1 rok 3 miesiące 18 dni 10 godzin i 55 minut temu

a Tusk i PO zapowiadała jego likwidacje, juz wszyscy zapomnieli, nie płacicli i teraz zacznie sie sciaganie

odpowiedz

27
51
~bogna 2016-01-06 (07:22) 1 rok 3 miesiące 18 dni 17 godzin i 34 minuty temu

jesli placic to kazdy nie ma zadnych zwolnien , najwiecej wlasnie starsi ogladja tv bo mlodzi nie maja czasu na glupoty . Strasi ludzie obecnie maja wysokie emertury gorzej z mlodym, pokoleniem kto im da

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
3
~polak 2016-01-06 (13:43) 1 rok 3 miesiące 18 dni 11 godzin i 13 minut temu

dlaczego ktos mamiec umorzony dlug z abonamentu.Ja i moja rodzina latami oplacamy abonament a jakis szczur nie kwapi sie do tego i jeszcze panstwopodaje mu reke.Czyli oszust trzyma z oszustem,Jak chca wprowadzic cos takiego jak umarzanie dlugu to nam nich oddadza kase za te wszystkie lata moze byc bz odsetek i zacznijmy wszyscy od zerana tych samych warunkach,Jak nie trzepac tych co nieplacii podwojnie

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: