Trwa ładowanie...

Cyfrowego radia nie posłuchasz. Sklepy często sprzedają niedziałające w Polsce urządzenia

Chcesz odbierać cyfrowe radio? Sprawdź jaki odbiornik kupujesz. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji alarmuje, że w sklepach dostępnych jest sporo urządzeń obsługujące tylko system DAB. W Polsce działać ma natomiast DAB+.

Cyfrowego radia nie posłuchasz. Sklepy często sprzedają niedziałające w Polsce urządzeniaŹródło: PAP, fot: PAP/Jacek Turczyk
d2fwdx4
d2fwdx4

Chcesz odbierać cyfrowe radio? Sprawdź, jaki odbiornik kupujesz. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji alarmuje, że w sklepach dostępnych jest sporo urządzeń obsługujących tylko system DAB. W Polsce działać ma natomiast DAB+.

KRRiT, by sprawdzić, jak producenci i sprzedawcy elektroniki przygotowali się na cyfryzację, zlecił badanie firmie GfK Polonia. Z raportu „Polski rynek sprzętu RTV wyposażonego w tuner radia cyfrowego DAB w okresie styczeń 2013 - wrzesień 2016” wynika, że jeden na jedenaście sprzedanych cyfrowych odbiorników nie spełnia polskich norm. Chodzi o radiobudziki, wieże, zestawy kina domowego.

- W ocenie KRRiT jest to zjawisko niepokojące, wymagające rzetelnej informacji kierowanej zarówno do sprzedawców, jak i do odbiorców - informuje Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT.

W ostatnich trzech latach sprzedano w sumie ok. 45 tys. tego typu urządzeń. Tych z logo DAB, ale bez DAB+ było ponad 4 tys. sztuk. KRRiT zwraca uwagę, że coraz więcej osób decyduje się na zakup radia cyfrowego.

d2fwdx4

- Prawie dwukrotny wzrost sprzedaży nastąpił w okresie styczeń-wrzesień 2016 r., choć nie zanotowano w tym czasie przyrostu zasięgu, nie zwiększyła się znacząco oferta cyfrowych programów, nie było też kampanii informacyjno-promocyjnej nowej technologii - przekazała Twardowska.

Radio cyfrowe nadaje w Polsce od 2013 roku. Na razie swoim zasięgiem nie obejmuje jednak całego kraju. Tak stać ma się dopiero w 2020 roku. Uboga jest też oferta stacji radiowych – cyfrowo nadają tylko programy Polskiego Radia, m.in. Jedynka, Dwójka, Trójka czy PR24. Poza tym w tej technologii można posłuchać stacji dostępnych w internecie: Czwórki, Radia Rytm czy Radia Dzieciom.
Proces cyfryzacji radia wyhamował. Sprzeciwiają się mu prywatni nadawcy. Ci boją się utraty rynku. Przejście na cyfrowe nadawanie oznaczać będzie praktycznie nieograniczoną liczbę stacji w eterze. Jednocześnie DAB+ oferuje też więcej możliwości technicznych, np. pozwala na wyświetlanie przez radio zdjęć czy tekstów, oferuje lepszą jakość dźwięku czy wyszukiwanie stacji radiowych po nazwie, a nie częstotliwości. Z drugiej strony przejście na cyfrowe nadawanie oznacza wyrzucenie wszystkich radioodbiorników starszego typu.

d2fwdx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fwdx4