Darmowe leki dla seniorów. Minister zdradza szczegóły

Olga Zakolska i Katarzyna Lechowicz, PAP | aktualizacja 2016-02-22 (07:42) 1 rok 2 miesiące 8 dni 1 godzinę i 17 minut temu | 79 opinii
 
373687i2.jpg

Na liście leków, które będą bezpłatnie dostępne od 75 roku życia znajdą się także te, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia - poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort zdrowia prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia (tzw. liście "S"), będzie miał każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny. Projekt został już przyjęty przez rząd, czeka na rozpatrzenie przez Sejm.

Wyjaśniając powody, dla których nie zdecydowano się na wprowadzenie kryterium dochodowego, minister zwrócił uwagę, że system sprawdzania poziomu zamożności byłby bardzo kosztowny i obciążał seniorów mitręgą dokumentowania swojej sytuacji finansowej.

Minister dodał, że osoby starsze z powodu różnych chorób przewlekłych przyjmują często więcej niż jeden lek, więc wydatki na nie to często istotna część ich domowego budżetu. - Spora grupa wśród tych osób ma kłopot z wykupieniem leków, ponieważ ma dylemat, czy kupić chleb, czy leki - mówił.

Zaznaczył, że wbrew obiegowej opinii na liście "S" będą raczej trochę droższe leki - na 30 proc., 50 proc. współpłacenia. - Być może, jeśli starczy pieniędzy, to również trochę tych najtańszych. Chodzi o to, żeby ulżyć tym, którzy naprawdę wydają na leki więcej - podkreślił minister.

Wyjaśnił, że - w celu ograniczania możliwości nadużyć - na listę będą przede wszystkim wpisywane leki związane z chorobami występującymi przede wszystkim u osób starszych. Dodał, że lista "S" będzie przygotowywana na takich samych zasadach, jak listy refundacyjne.

Resort chce, by prawo do przepisywania bezpłatnych leków mieli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W ocenie ministra nie ma konieczności, by pacjenci chodzili na wizyty u specjalistów tylko po to, by otrzymać kolejną receptę w związku z chorobą przewlekłą, na którą cierpią, bo jest to jednym z powodów tworzenia się kolejek.

- Miejscem, w którym pacjenci przewlekle chorzy powinni korzystać z porad, a także uzyskiwać recepty na kolejne porcje leków, jest z całą pewnością podstawowa opieka zdrowotna i to właśnie lekarz rodzinny powinien tym się zajmować - uznał Radziwiłł.

- Jest bardzo wielu pacjentów, którzy uważają, że mając nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2, czyli te klasyczne choroby np. wieku starszego, muszą co dwa albo trzy miesiące odwiedzić lekarza specjalistę - to jest błędny pogląd - powiedział.

Zdaniem Radziwiłła tacy pacjenci powinni być pod opieką lekarza POZ. - Taka procedura, nawet w przypadku, kiedy lekarz rodzinny nie decyduje o tym, jakimi lekami będzie leczył, tylko po prostu kontynuuje zalecenie lekarza specjalisty, jest od dawna stosowana. Lekarze specjaliści powinni - oprócz tego, że konsultują pacjentów - informować lekarzy rodzinnych o tym, jakie rozpoznanie stawiają, jakie widzą plany w stosunku do leczenia, w tym także stosowanie jakich leków zalecają - mówił minister.

Powierzenie możliwości wystawiania recept lekarzom rodzinnym - zdaniem ministra - pomoże ograniczyć nadużycia, ponieważ lepiej znają oni swoich pacjentów i mogą kontrolować ilość przepisywanych leków.

Pytany, w jaki sposób można poprawić jakość opieki geriatrycznej w Polsce, Radziwiłł powiedział, że najbliższe jest mu rozwiązanie, zgodnie z którym opieka nad przeważającą większością osób starszych powinna być sprawowana przez lekarza rodzinnego i ewentualnie w szpitalu. Zaznaczył jednocześnie, że hospitalizacja osób starszych powinna być ostatecznością i powinna być maksymalnie skracana, dlatego że zbyt długi pobyt w szpitalu może negatywnie wpływać na ich stan ogólny.

- Alternatywą do rozwijania geriatrii jako oddzielnego działu medycyny jest wprowadzenie elementów geriatrii albo elementów szczególnych potrzeb osób w wieku podeszłym do wszystkich specjalności, zarówno lekarskich, jak i np. pielęgniarskich czy też odnoszących się do innych pracowników służby zdrowia - powiedział.

- Uważam, że trzeba zacząć bardzo intensywnie przyglądać się programom nauczania przeddyplomowego, a także podyplomowego, przede wszystkim wśród lekarzy, ale także w innych zawodach: np. pielęgniarek, ratowników medycznych - uznał minister. Zaznaczył, że geriatrzy są potrzebni przede wszystkim w większych szpitalach, np. jako konsultanci. - Ale nie jako osoby prowadzące osoby starsze, jako główni lekarze - dodał.

 
 

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 11 28,95%
nie 27 71,05%

Opinie (79)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Bobona 2016-03-18 (20:43) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 12 godzin i 16 minut temu

NO i super Panie Ministrze, w końcu myśli Pan za miliony pacjentow.

odpowiedz

0
0
~gosc744 2016-03-18 (20:28) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 12 godzin i 31 minut temu

No coz taki mamy rząd. Rekompensaty emerytur od 2 do 5 zł . 500+ na drugie dziecko to nie wiadomo ktore bo jesli pierwsze ma 18 lat a drugie 16 to to drugie jest już pierwszym dzieckiem więc 0zl no chyba,ze jest jeszcze mlodsze to to juz jest drugim dzieckiem .Tak rząd podzielil dzieci w rodzinie. Darmowe leki owszem ale tylko takie za ktore pacjent zaplaci 10- 15zl najlepiej w takiej ilości aby starczyło na 2 miesiące ALE RYDZYK SWOJE MILINY MUSI DOSTAC bo KJ SPLACA DLUGI za propagande

odpowiedz

5
2
~Medyk 2016-03-01 (11:21) 1 rok 1 miesiąc 28 dni 21 godzin i 38 minut temu

trzeba być ministrem pisowskim,aby mówić i nie powiedzieć nic.Minister mówi o lekach gastrycznych,które mają być za darmo.jako medyk zapomniał ,że ludzie po 75 roku życia,chorują od wielu ,wielu kat szczególnie na choroby układu trawienia,ortopedyczne,czy układu krążenia.Milczenie ministra oznacza A WAŁA WAM DAMY ZA DARMO.

odpowiedz

4
2
~xxx 2016-02-27 (12:59) 1 rok 2 miesiące 2 dni 20 godzin i 1 minutę temu

Nic nie mówią jakie to leki. Przecież lista jest przygotowana. Pewnie znów ochłapy... najtańsze. Później się będą szczycić co to nie zrobił PIS dla starszych osób......

odpowiedz

6
0
~kokomariano 2016-02-24 (16:41) 1 rok 2 miesiące 5 dni 16 godzin i 18 minut temu

panie ministrze a kiedy na zabiegi np. zaćmy nie będziemy musieli podróżować do czech albo czekać 5 lat na operację

odpowiedz

0
0
~igor 2016-02-23 (21:20) 1 rok 2 miesiące 6 dni 11 godzin i 39 minut temu

aby nie miec takiej sytuacji w przyszlosci, zaczelem oszczedzac na lokatach w Getin. Wg mnie to jedna z nieliecznych form oszczedzania ktora nie wiaze sie z ryzykiem

odpowiedz

3
1
~Na tej liście pod numerem 1 jest arszenik. 2016-02-22 (23:11) 1 rok 2 miesiące 7 dni 9 godzin i 48 minut temu

Na tej liście pod numerem 1 jest arszenik.

odpowiedz

4
1
~Choroba 2016-02-22 (22:19) 1 rok 2 miesiące 7 dni 10 godzin i 40 minut temu

A leki za które się płaci 100% to są niby TANIE ??????? Kupuję lekarstwa na pana A...... ,to są bardzo drogie lekarstwa i w większości 100% płatne a inne choroby ??/ Dla nas już nie starczy pieniędzy?????

odpowiedz

3
1
j.zygmanowski 2016-02-22 (19:02) 1 rok 2 miesiące 7 dni 13 godzin i 57 minut temu

Kolejne kłamstwa przecież Wy ..... odebraliście bezpłatne leki byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, wraz z innymi przywilejami pomagającymi w utrzymaniu się przez nich przy życiu. Przecież zobowiązania mamy tylko wobec Żydów wypędzonych Niemców z terytorium Polski { Zamojskie i inne tereny }, kościołowi katolickiemu dzielnie wspierającemu uciekającym zbrodniarzom niemieckim, także należy się zwrot za poniesione w tym czasie wydatki.

odpowiedz

7
3
~sondor 2016-02-22 (17:15) 1 rok 2 miesiące 7 dni 15 godzin i 44 minuty temu

Co dziwicie się - jaki rząd takie i pomysły!

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: