Darmowe leki dla seniorów. Poprawki do projektu ustawy po drugim czytaniu w Sejmie

IAR | aktualizacja 2016-03-17 (17:10) 1 rok 1 miesiąc 6 dni 12 godzin i 20 minut temu | 5 opinii
 
347706i2.jpg

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o darmowych lekach dla seniorów. Projekt dotyczy wprowadzenia listy bezpłatnych leków dla osób, które mają co najmniej 75 lat.

Joanna Kopcińska z PiS zaapelowała do pozostałych ugrupowań, by projekt poparły. Wskazała, że właśnie wśród seniorów zapotrzebowanie na darmowe leki jest największe. - Z jednej strony dojdzie do zwiększenia wydatków publicznych. Z drugiej strony uzyska się poprawę stanu zdrowia i jakości osób starszych. Ograniczane będą też koszty hospitalizacji związane z brakiem przyjmowania przepisanych leków - wyjaśnia.

Ewa Kopacz z PO przypomniała, że projekt skrytykowało Biuro Analiz Sejmowych. Obawia się, że program 75 Plus - jej zdaniem - może być oszustwem. - Gdy mówicie, że każde dziecko, wtedy zaczyna się od drugiego dziecka. Kiedy mówicie, że wszystkie leki, wtedy są niektóre leki. Mam obawy, gdy zaczniecie mówić o skracaniu kolejek, może chodzić o kolejki do windy w szpitalu, a nie specjalisty - tłumaczyła.

Małgorzata Zwiercan z ruchu Kukiz'15 stwierdziła, że projekt jest słuszny w swoim założeniu. Liczy jednak, że podobne działania względem seniorów będą kontynuowane. - Wolelibyśmy, by założenia ustawy obejmowały większą liczbę beneficjentów. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny budżet umożliwi rozszerzenie grupy osób mogących otrzymywać darmowe leki - stwierdziła posłanka.

Joanna Augustynowska z .Nowoczesnej stwierdziła, że w projekcie jest sporo niewiadomych. Odpowiedzi miała nie uzyskać także podczas prac w komisji. - Brakuje informacji, w jaki sposób będzie powstawała lista leków objętych refundacją. Nie uwzględniono też w projekcie kosztów administracyjnych związanych z wdrożeniem programu - wyliczała Augustynowska.

Rządową propozycję krytykował z sejmowej mównicy także szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Macie dobrą wiarę, z tym się zgodzę. Ale recepta, którą proponujecie, nie jest dostosowana do potrzeb. Ona nie uleczy ani tego systemu, ani nie spełni oczekiwań seniorów - zwracał się poseł do partii rządzącej.

Do projektu ustawy zgłoszono poprawki. Przed trzecim czytaniem zaopiniuje je sejmowa komisja zdrowia. Zgodnie z projektem, program 75 Plus będzie kosztować w tym roku 125 milionów złotych, natomiast w przyszłym - ponad 560 milionów. Prawo do wypisywania darmowych leków mają dostać tylko lekarze rodzinni.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~robol 2016-03-30 (22:37) 1 rok 24 dni 6 godzin i 53 minuty temu

wiadomo oco hodzi 75 lat robol rzadko dozywa bo niema na lekarstwa i lekarza wiadomo ze cala administracjia z durzymi emeryturami teras dopiero bedzie szalec benda biedocie sprzedawac leki

odpowiedz

0
0
~maria 2016-03-30 (22:11) 1 rok 24 dni 7 godzin i 19 minut temu

Ale mamy parlament!!!!!!!! Zamiast wspólnie pracować i szukać najlepszych rozwiązań dla nas pacjentów i troski o nasze zdrowie, profilaktykę, to oni się "targują" - zadziwiająca wypowiedź poseł Kopacz. Ile w tej kobiecie jest negatywnych emocji. Może tacy politycy powinni udać się na polityczna "emeryturę".

odpowiedz

1
2
~dex 2016-03-18 (11:38) 1 rok 1 miesiąc 5 dni 17 godzin i 52 minuty temu

Kopacz która rozwaliła służbę zdrowia ma czelność mówić o oszustwie ?!

odpowiedz

1
1
~bogdan 2016-03-18 (09:25) 1 rok 1 miesiąc 5 dni 20 godzin i 5 minut temu

mgliste sa perspektywy naszych emerytur. Mysle, ze dobre rozwiazanie to systematyczne oszczedzanie. Dobrze jest wolne srodki wrzucac na lokate, mysle ze obecnie getin ma ciekawe depozyty

odpowiedz

3
0
~bodzio 2016-03-18 (08:37) 1 rok 1 miesiąc 5 dni 20 godzin i 53 minuty temu

może najpierw przyjrzeć się koncernom farmaceutycznym dlaczego za najzwyklejsze leki tak windują ceny

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: