Trwa ładowanie...

Długi Polaków. Młodzież nie chce się zadłużać, starsi są odważniejsi

Młodzi ludzie są najmniej skłonni do zadłużania - aż 60 proc. osób w wieku 18-24 lata deklaruje, że nigdy nie zaciąga kredytów i pożyczek. Największą skłonność do zadłużania się mają osoby w średnim wieku 35-44 i 45-59 lat (po 17 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej GetBack.

Długi Polaków. Młodzież nie chce się zadłużać, starsi są odważniejsiŹródło: Fotolia, fot: Magdziak Marcin
d2ejxq7
d2ejxq7

Młodzi ludzie są najmniej skłonni do zadłużania - aż 60 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat deklaruje, że nigdy nie zaciąga kredytów i pożyczek. Największą skłonność do zadłużania się mają osoby w średnim wieku 35-44 i 45-59 lat (po 17 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej GetBack.

- Osoby w średnim wieku mają największe potrzeby życiowe: mieszkanie, samochód, wydatki związane z utrzymaniem dzieci - mówi Monika Korpas, dyrektor zarządzający obszarem obsługi klienta i marketingu w GetBack.

Badanie wskazuje, że to mężczyźni zaciągają długi częściej niż kobiety: 17 proc. z nich pożycza pieniądze przynajmniej od czasu do czasu, w porównaniu do 10 proc. kobiet. Również terminowe regulowanie zobowiązań finansowych jest dla mężczyzn większym problemem.

Mężczyźni także częściej niż kobiety są skłonni pożyczyć pieniądze od znajomych i to bez względu na kwotę. 24 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet zadeklarowało, że nie miałoby problemu z pożyczeniem kwoty do 1000 zł od znajomych. W przypadku kwoty do 10.000 podobną deklarację złożyło 14 proc. mężczyzn i 6 proc. kobiet. Przy kwotach powyżej 10.000 zł to mężczyźni chętniej skorzystaliby z możliwości zaciągnięcia kredytu w banku lub SKOK-u (58 proc. w porównaniu do 51 proc. kobiet).

d2ejxq7

Mężczyźni mają także nieco większą skłonność do nieregulowania zobowiązań w terminie, zwłaszcza w przypadku rachunku za telefon (17 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet), rachunku za internet lub telewizję (odpowiednio: 13 proc. i 8 proc.).

Z badania wynika, że kobiety są zdecydowanie bardziej kategoryczne, jeśli chodzi o niezadłużanie się, nawet w celu sfinansowania produktów pierwszej potrzeby. 46 proc. kobiet deklaruje, że nie wzięłoby pożyczki, czy kredytu na zakup odzieży i obuwia, a 45 proc. nie zadłużyłoby się nawet na zakup żywności. W przypadku mężczyzn niechęć do zadłużania w wymienionych sytuacjach zadeklarowało kolejno 37 proc. i 38 proc.

Zobacz też: * *Upadłość konsumencka coraz popularniejsza. Nowy sposób na długi?

d2ejxq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7