Dolar, frank i funt najtańsze od listopada. Świetna passa złotego

Damian Słomski, WP | aktualizacja 2017-03-21 (11:44) 1 miesiąc 9 dni 16 godzin i 46 minut temu | 55 opinii
 
378058i2.jpg

Od kilku dni nieprzerwanie w dół idą kursy wymiany najważniejszych walut. Za dolara i franka zapłacimy już poniżej 4 zł. Od kilku do kilkunastu groszy spadły także notowania euro i funta.

- Dzień rozpoczął się od mocnego uderzenia. Notowania dolara spadły do 3,9558 zł z okolic 4,09 zł niespełna 2 tygodnie wcześniej - komentuje sytuację ekspert walutowy Marcin Kiepas. Tym samym amerykańska waluta jest względem złotego na najniższym poziomie od listopada.

Co ciekawe, to już piąty z kolei dzień, gdy dolar traci na wartości. Taka seria nie zdarza się często.
Notowania dolara w ostatnich kilku dniach

Wszystko zaczęło się w środę 15 marca, gdy amerykański bank centralny sprowadził inwestorów na ziemię, deklarując, że w tym roku łącznie trzykrotnie podwyższy stopy procentowe, a nie jak wieścili niektórzy obserwatorzy rynku - czterokrotnie, co pompowało wartość dolara. Tym samym konieczna jest teraz korekta, z której korzysta złoty.

Na tym może się nie skończyć. - Na gruncie analizy wykresu pary walutowej USD/PLN obecnie otwarta jest droga do wsparcia na poziomie 3,90 zł, a później do listopadowego dołka na 3,8777 zł - prognozuje Marcin Kiepas.

Złoty jest silny, ale tylko słabością dolara. - Lokalnie brak jest istotniejszych czynników i impulsów mogących wpłynąć na handel złotym. Stan ten najprawdopodobniej utrzyma się aż do końca tygodnia. Brak jest bowiem ważniejszych informacji z polskiej gospodarki - komentuje sytuację Konrad Ryczko, analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

Nie tylko sytuacja wokół dolara sprzyja umocnieniu naszej waluty. Złoty zyskuje mocno także w relacji do euro. Tydzień temu za wspólną walutę na foreksie trzeba było dać 4,35 zł. Teraz to już tylko 4,27 zł.
Notowania euro z ostatnich dni

Nie tylko dolar i euro tanieją. - Polski orzeł gromi funta brytyjskiego - zauważa Tomasz Witczak, analityk FMC Management. We wtorek przez chwilę obserwowaliśmy kurs wymiany nawet minimalnie poniżej 4,90 zł, podczas gdy miesiąc temu przekraczał 5,10 zł.

Funt znalazł się pod presją m.in. w związku z wyznaczeniem przez brytyjską premier daty formalnego rozpoczęcia procedury tzw. Brexitu. Oficjalny list w tej sprawie przekaże w środę 29 marca.

Zadowoleni mogą być też frankowicze, bo szwajcarska waluta schodzi coraz bardziej poniżej 4 zł. We wtorek przed południem kurs wymiany na foreksie wynosił 3,96 zł.
Notowania franka i funta w ostatnich dniach

Frank traci na wartości wraz ze zmniejszeniem znaczenia szwajcarskiej waluty jako "bezpiecznej przystani". Inwestorzy znacznie odważniej podchodzą do inwestycji w obliczu pozytywnych wyników wyborów w Holandii i oddalającego się niebezpieczeństwa zawirowań na francuskiej scenie politycznej.

- Po wyborach w Holandii, gdzie wysoka frekwencja przełożyła się na słabszy od spodziewanego wynik populistycznej Partii Wolności, teraz rynek koncentruje się na Francji, gdzie niedopuszczenie do władzy Marine Le Pen byłoby podobnym sukcesem, jednakże w znacznie większej skali - komentuje sytuację Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Po tym, jak lider Frontu Narodowego zyskiwała w sondażach w lutym, teraz jej notowania słabną. Zyskuje zaś centrolewicowy kandydat Emmanuel Macron.

Ekspert XTB zwraca uwagę na to, że w poniedziałek 20 marca odbyła się pierwsza debata telewizyjna, która utwierdziła te tendencje. W przeprowadzonym przy okazji debaty sondażu za najbardziej przekonującego kandydata uznany został właśnie Macron, uzyskując sporą przewagę nad innymi kandydatami. Co ciekawe, na drugim miejscu nie byli ani Le Pen, ani znajdujący się w defensywie Francois Fillon, ale ultralewicowy kandydat Jean-Luc Melechon.

- Rynki przyjęły te wyniki z zadowoleniem - podkreśla Kwiecień.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 28 71,79%
nie 11 28,21%

Opinie (55)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~chłop 2017-04-06 (20:03) 24 dni 8 godzin i 27 minut temu

Można odnieść wrażenie , że Chłopaki sprzedają ?? np. rezerwy w NBP i inne państwowe nadwyżki walutowe ?? - cena złotego musi wzrastać . Pozdrowienia zza obory .

odpowiedz

0
0
~daro 2017-03-25 (03:33) 1 miesiąc 6 dni i 57 minut temu

melik ale sie pocieszasz .... nic sie nie zmienilo ? wszystko zdrozało i dalej drozeje sok litrowy teraz ma 750 ml i cena ta sama i dla ciebie nie ma zmian bo sok ma takie samo opakowanie wizualnie .Przez najblizsze kilka lat nie zobaczysz funta za 5 zł. Jak sie z UE nie dogadaja to chiny i Trampek wykorzystaja do dna UK .

odpowiedz

23
3
~. 2017-03-21 (15:57) 1 miesiąc 9 dni 12 godzin i 33 minuty temu

GB wypłata 2000 olej do smazenia 0,90 PL wypałta 2000 olej do smażenia 5,00 i tak pozycja po pozycji ( podaż i popyt pozdrawiam docentów od ekonomi!!!!!!!!!!!! a teraz pytanie do beszczelnego państwowca litwa łotwa, estonia ma euro i była gotowa na euro, a polska nie jest gotowa

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

13
8
~melik 2017-03-23 (13:19) 1 miesiąc 7 dni 15 godzin i 11 minut temu

Funt brytyjski ewidentnie szoruje po dnie. Jest w tym momencie niedowartościowany. Wszystkie brexity itp są już wkalkulowane w obecny kurs. Przecież gospodarka brytyjska nie zmieniła się ani o jotę od chwili referendum, wszystkie zmiany kursowe to tylko i wyłącznie psychologia rynku i wkalkulowanie potencjalnego ryzyka. O ile Szkocja jeszcze dodatkowo nie namiesza (bardzo mało prawdopodobne - Irlandia Północna przez kilkadziesiąt lat bardzo chciała się oderwać i jakoś nie była w stanie to dlaczego w przypadków Szkocji miałoby być teraz inaczej?) to od momentu rozpoczęcia negocjacji wyjścia wszystko zacznie sukcesywnie wracać do normy. Fakt faktem że takie negocjacje będą czymś absolutnie nowym i trudno teraz przewidzieć jaki będzie ich efekt. Teoretycznie wszystko jest możliwe. Ale tylko teoretycznie. Przecież nie oszukujmy się - Wielka Brytania to też nie kopciuszek i na straconej pozycji na pewno nie jest. A nikt nikogo nie chce tutaj zatopić, wiadomo że współistnieliśmy wszyscy obok siebie jeszcze przed powołaniem UE, potem razem wewnątrz wspólnoty, to i dalej będziemy musieli jakoś żyć obok siebie, handlować ze sobą i współpracować także po ich wyjściu. Nikt mostów palił za sobą nie będzie ani tupał krótkimi nóżkami. Negocjacje będą bardzo trudne, będzie ciężko, może być długo - ale koniec końców nikt nikomu krzywdy nie zrobi. Skończy się na porozumieniu i zdrowym kompromisie. UE i Wielka Brytania to w końcu nie Polska PIS - rozsądek, racjonalne argumenty i umiejętność dialogu po obu stronach ostatecznie zwyciężą. Natomiast prognozy dla złotówki są bardzo wątpliwe, zważywszy na obecną politykę, dramatycznie rosnący deficyt, niepewność inwestycyjną i wiszący w powietrzu coraz większy konflikt ze strefą euro i UE jako taką. Także w perspektywie najbliższego roku czy dwóch kierunek zmiany na parze walutowej GBP/PLN jest oczywisty. Niewiadomą pozostaje tylko skala zmiany. Zyski mogą być hipotetycznie nawet bardzo duże.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
1
~No i co ? 2017-03-24 (14:57) 1 miesiąc 6 dni 13 godzin i 33 minuty temu

A miało być tak fatalnie po wyborach wg. tzw. "ykspertów". To martwi tzw. opozycję ale również tych zewnętrznych krytykantów w imię swoich interesów.

odpowiedz

3
0
~adam 2017-03-24 (13:01) 1 miesiąc 6 dni 15 godzin i 29 minut temu

tylko sie cieszyć polacy przestali wysylać funty bo są tanie bardzo dobrze dla gospodarki?

odpowiedz

6
1
~Łukasz 2017-03-24 (10:47) 1 miesiąc 6 dni 17 godzin i 43 minuty temu

jak polski pieniądz "gromi" zachodnie waluty, to trzeba szybko sprawdzać jak dużą transze obligacji sprzedaje MF

odpowiedz

4
1
~remek 2017-03-24 (06:50) 1 miesiąc 6 dni 21 godzin i 40 minut temu

frankowicze mają się z czego cieszyć - facet oszalał mają podwójny kredyt a ten o kursie 3,96 w kantorze

odpowiedz

5
1
~Kazimierz 2017-03-24 (00:47) 1 miesiąc 7 dni 3 godziny i 43 minuty temu

Patrząc "historycznie" w chwili denominacji dolar USA kosztował ok. 2 zł (chyba nawet niecałe). Minęło blisko ćwierć wieku -ceny walut można sobie sprawdzić.

odpowiedz

5
1
~Głos 2017-03-23 (23:39) 1 miesiąc 7 dni 4 godziny i 51 minut temu

Nie zmusicie Polaków do powrotu tymi bredniami !

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: