Dyrektywa tytoniowa dotknie również e-palaczy. Za palenie mogą dostać spory mandat

(MR), WP | aktualizacja 2016-01-22 (13:16) 1 rok 3 miesiące 3 dni 22 godziny i 43 minuty temu | 206 opinii
 
377036i2.jpg

E-palaczy czekają trudne czasy. Zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia spowodują, że palić będą mogli już tylko w specjalnie wyznaczonych palarniach. W innym wypadku e-palacz zapłaci mandat. Taki sam jak zwykły wielbiciel papierosów, czyli aż 500 złotych.

Resort zdrowia wciąż pracuje nad projektem ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Dokument PiS przejął od poprzedników, Polska musi niebawem dostosować krajowe przepisy do tak zwanej unijnej dyrektywy tytoniowej. Jednak nowy rząd w kilku miejscach istotnie zaostrzył przepisy. Zmiany dotkną ponad milion osób, które standardowego papierosa wymieniły na jego elektroniczną wersję.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy w uzasadnieniu do ustawy, że stawia na "ochronę prawa niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego lub pary pochodzącej z papierosów elektronicznych". I właśnie dlatego wszyscy e-palacze będą traktowani tak samo jak palący zwykłe papierosy. A to oznacza szereg konsekwencji.

Przede wszystkim palący papierosy elektroniczne nie będą mogli robić tego w miejscach publicznych - na przystankach, w autobusach czy restauracjach. Tak jak zwykli palacze będą musieli zamykać się w palarniach. Na dodatek - jak wynika z projektu z 12 stycznia - sprzedaż elektronicznych papierosów przez internet będzie zabroniona. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, sprzedaż na odległość nie zapewnia odpowiedniej ochrony dzieci i młodzieży. Innymi słowy - to w sieci najłatwiej im kupić elektronicznego papierosa.

Ustawa nie oznacza jednak, że gorzej będą mieli tylko e-palacze. Zmiany czekają wszystkich: palących, sprzedających oraz nawet producentów. Kilka dni temu Polska Izba Handlu zorganizowała konferencję, na której pokazała, jak już niebawem będą wyglądać sklepowe półki.

"W sklepowych szafkach z papierosami nie będzie żadnej informacji o dostępnej ofercie, a opakowania, które się w niej znajdą, będą miały kilka centymetrów na nazwę marki i logo producenta. Całą resztę powierzchni opakowania zajmować będzie ostrzeżenie zdrowotne" - czytamy w informacji Polskiej Izby Handlu.

Zgodnie z artykułem 9b projektu ustawy, oznaczenia o szkodliwości palenia mają zajmować 65 procent powierzchni opakowania, a jednocześnie nie mogą zasłaniać znaku akcyzy. Poza informacją tekstową na opakowaniu pojawi się również kolorowy obrazek oraz informacje, gdzie można udać się po pomoc. Resztę może wykorzystać producent na umieszczenie swojego logo i nazwy papierosów. Jednocześnie papierosy mentolowe (które znikną po 2020 roku) nie będą mogły być oznaczone w żaden sposób. Izba pyta, w jaki sposób sprzedawca będzie wiedział, co sprzedaje, a kupujący co właśnie otrzymał?


źródło: Polska Izba Handlu

"Implementacja dyrektywy tytoniowej, bez skorygowania wad z obecnego projektu, może spowodować bardzo poważne straty dla budżetu państwa oraz zaburzenia w handlu" - czytamy w stanowisku PiH.

Poza tym, zgodnie z przepisami, ze sklepów znikną papierosy smakowe. Zdaniem resortu daje to niektórym kupującym iluzję zdrowego wyboru, podczas kiedy tak nie jest.Polub WP Finanse na Facebooku

Tagi: e-papierosy
Oceń
tak 55 45,83%
nie 65 54,17%

Opinie (206)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

18
1
~superjan 2016-01-25 (10:37) 1 rok 3 miesiące 1 dzień 1 godzinę i 22 minuty temu

Jestem palaczem, ale staram się nie utrudniać innym życia. Palę w domu, ogrodzie z dala od skupisk ludzkich. Państwo zaostrza coraz bardziej przepisy-skoro tak trzeba trudno dostosuję się do nich. Mnie natomiast bardzo przeszkadza picie alkoholu w miejscach publicznych i wdychanie przetrawionej wódy od pijaków.Na to jest przyzwolenie społeczne i jakoś nikt nie protestuje. Alkohol śmierdzi jak opary w gorzelni. Nikt nie zwraca uwagi na fakt że powszechnie pije się w pociągach, autobusach, na przystankach, ławkach przed blokiem i że widzą to dzieci. Jest ok i nikomu ODÓR PIWSKA nie zatruwa powietrza. I najważniejsze- palacz nie staje się agresywny po wypaleniu papierosa, a pijak niestety niejednokrotnie tak. Jak zakazać palenia to i picia w miejscach publicznych. A skoro palacze śmierdzą to pijacy tak samo. Po spożyciu nie powinni wychodzić na ulicę POD GROŹBĄ SUROWEJ KARY. Jak sprawiedliwość to dla wszystkich.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~stop truciu! 2016-02-03 (18:11) 1 rok 2 miesiące 22 dni 17 godzin i 48 minut temu

Zakaz palenia na balkonach domów wielorodzinnych, pensjonatów itp!!!!!

odpowiedz

0
0
~ja 2016-02-02 (22:24) 1 rok 2 miesiące 23 dni 13 godzin i 35 minut temu

niech dodadzą do tego jeszcze zakaz palenia na klatkach schodowych, bo ja mieszkam z takimi burakami , którzy codziennie mi trują dzieci, a ja nie mogę nic zrobić, bo klatka schodowa to nie jest miejsce publiczne , bo mamy domofon co z tego, że popsuty

odpowiedz

11
3
~haha 2016-01-23 (11:42) 1 rok 3 miesiące 3 dni i 17 minut temu

"palenie niszczy zęby i dziąsła" takie rysunki powinny być też na tabliczkach czekolady, bombonierkach i opakowaniach ciastek, cukierków... a kupując ten "na wagę" to sprzedawca powinien obowiązkowo naklejać taką nalepkę na woreczek. Jak równość to równość :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~arczi 2016-02-02 (10:56) 1 rok 2 miesiące 24 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

super .wyslac palaczy do kopalni niech tam sie truja a za palenie przy innych takie kary ze odechce sie jednemu z drugim trucicelem palic.palaczom mowimy stanowcze nie i won.....

odpowiedz

2
4
~KK 2016-02-02 (09:07) 1 rok 2 miesiące 24 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Brawo wszystkich palaczy zatruwających reszcie życie przez wszystkie lata do podziemia.

odpowiedz

5
0
~leszekes 2016-02-02 (08:06) 1 rok 2 miesiące 24 dni 3 godziny i 53 minuty temu

Nie palę, ale wiem jak to się skończy. Wrócą do łask eleganckie papierośnice.

odpowiedz

78
31
~Racjonalista 2016-01-23 (16:31) 1 rok 3 miesiące 2 dni 19 godzin i 28 minut temu

Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu - ktoś powininen przypomnieć o tym Ministrowi Zdrowia. Karanie użytkowników e-papierosów za to, że uciekli od nałogu jest głupie i niepotrzebne. Skoro nawet Unia Europejska, która zwykle w tego typu sprawach jest dosyć restrykcyjna nie wymaga takich regulacji to po co się wychylać?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

10
1
~dfghj 2016-01-25 (11:57) 1 rok 3 miesiące 1 dzień i 2 minuty temu

Proponuję na słodyczach umieszczać ostrzeżenia i obrzydliwe obrazki ludzi chorobliwie otyłych i zbliżenia przypadłości wywoływanych otyłością i cukrzycą. Na alkoholach zdjęcia pijanych, obrzyganych meneli. Na samochodach należy nadrukowywać ostrzeżenia o szkodliwości spalin oraz zbliżenia ofiar wypadków. Dawajcie dalsze propozycje.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
17
~Orwell 2016-01-23 (10:13) 1 rok 3 miesiące 3 dni 1 godzinę i 46 minut temu

I bardzo dobrze! Postawiłbym jeszcze na chodnikach i przystankach nikotyno-radary, aby straż miejska wyłapywała zatruwających powietrze palaczy. Taki radar miałby pistolet do paintball'a aby łamiącego zakaz palenia oznaczać farbą dla lepszego wyłuskania z tłumu. A potem mandat, i nie jakieś 500zł ale jak za brak OC - palisz papierosa 2700 zł kary, palisz cygaro - 5600zł kary, palisz e-papierosa 1000zł kary, rzucenie peta - 2000zł kary i 500 godzin pracy społecznej najlepiej przy zbieraniu cudzych petów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: